identitate. Intră în cont Pro
27 ANI PE PIAȚĂ

Holcim (Romania) SA

CAEN 2351 — Fabricarea cimentului☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2016 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
2,96mld lei
▲ 2,3% vs. 2024
Profit net · 2025
534,46mil lei
▲ 48,7% vs. 2024
Salariați
1.164
▼ 2,4% vs. 2024
Contracte publice
69
SEAP · activ 2026
Conducerea firmei · 8 persoane cu drept de reprezentare, din registrul comerțului
Vezi cine sunt — cont gratuit

Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.

Pe scurt
În anul 2025, Holcim (Romania) SA a raportat o cifră de afaceri de 2.957.826.877 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 2,3%. Rezultatul net a fost un profit de 534.457.653 lei. Datoriile totale au crescut cu 11,7% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 1164.
✓ Fără semnale de risc evidente

Nu am identificat semnale de alertă în datele publice disponibile. Verificarea nu înlocuiește un due-diligence complet.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
12253732
Nr. Reg. Comerțului
J2002000399403 · EUID ROONRC.J2002000399403
Cod CAEN
2351 — Fabricarea cimentului
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Data înregistrării
1999-10-14 (27 ani)
Categorie de mărime
Întreprindere foarte mare
Organ fiscal
Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili
Formă de proprietate
Propr.privata-capital privat autohton si strain

Sediu și contact

Județ
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Localitate
Sector 2 Mun. Bucureşti
Adresă
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 2, ŞOS PIPERA
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
—

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-10-09 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

Prezență online

declarat

Site declarat de firmă la registrul comerțului (date deschise ONRC).

Website
holcim.ro
Autoritate web
40/100 · locul 995.365 între domeniile .ro, după linkurile primite (Common Crawl)
Ultima schimbare
site căzut (0) · 11.10.2026
Nota site-ului
6,3/10 · vezi raportul site-ului →

Date de contact preluate de pe site-ul public al firmei. Afișăm doar adrese de email pe domeniul firmei și doar telefoane fixe — nu contacte ale persoanelor. Nota site-ului e calculată automat de Prestigiu pe 8 criterii (viteză, mobil, SEO, securitate, GDPR) la 08.09.2026.

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

În apropiere

4 firme

Sediul, localizat aproximativ, pe stradă din registrul OpenStreetMap, și firmele cu sediul la câteva sute de metri. La aceeași adresă mai sunt 15 firme.

100 mN1234
  1. REGIE RADIO MUSIC (RRM) SRL · 36 m · CAEN 7312 · +10 firme la aceeași adresă
  2. SAMA SERVICE GRUP SRL · 73 m · CAEN 6820 · +13 firme la aceeași adresă
  3. CARDIF-ASSURANCES RISQUES DIVERS SA PARIS SUCURSALA BUCURESTI · 83 m · CAEN 6512 · +7 firme la aceeași adresă
  4. SYNERGY CONSTRUCT SRL · 84 m · CAEN 4100 · +6 firme la aceeași adresă

Coordonate din OpenStreetMap (© colaboratorii OSM, ODbL). Distanțele sunt în linie dreaptă, între sedii — nu între puncte de lucru.

Situație financiară

12 aniRONEURUSD
Cifră de afaceri · 20252,96 mld lei▲ 2,3% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
739,46 mil1,48 mld2,22 mld2,96 mld2023 · cifră de afaceri: 2.621.110.561 lei2023 · profit net: 448.453.934 lei20232024 · cifră de afaceri: 2.891.661.290 lei2024 · profit net: 359.403.848 lei20242025 · cifră de afaceri: 2.957.826.877 lei2,96 mld2025 · profit net: 534.457.653 lei2025
Salariați
1.164▼ 2,4%
20232025
Datorii totale
1,80 mld lei▲ 11,7%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în județtop 10%
Municipiul București · mai sus decât 100% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
18,1%
Creștere CA an/an
+2,3%
CA / salariat
2.541.088 lei
Datorii / active
60%
Rentabilitatea capitalului (ROE)
52,1%
Creștere medie anuală (2016–2025)
+12,6%/an
Grad de îndatorare
60%
Angajați, în timp
781 → 1164 (2021–2025, +49%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
20252.957.826.877+2,3%534.457.653+48,7%18,1%1.797.608.2313.005.462.0201.024.889.7301.164
20242.891.661.290+10,3%359.403.848−19,9%12,4%1.609.372.8992.638.256.650866.323.5461.193
20232.621.110.561448.453.93417,1%1.517.129.0102.510.995.718940.299.4351.162
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-10-09.

Legi noi care privesc firma asta

3

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Autorizări și licențe

13

Ce publică autoritățile de reglementare despre această firmă — registre oficiale, reimportate lunar.

AutorizareNr.StareValabilă până laSursa
Operator economic înscris în lista AFM pentru ambalaje (art. 16 alin. 3 Legea 249/2015)
listă AFM actualizată la 04.09.2026
—valabil—Administrația Fondului pentru Mediu (AFM)
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
1190valabil—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
517expirata—ANRE
lista din 04.10.2026
Transport rutier de marfă/persoane
HOLCIM (ROMANIA) SA, BUCURESTI
—valabil—Autoritatea Rutieră Română (ARR)
lista din 04.10.2026
Autorizație de exploatare linie ferată industrială (LFI) ASFR
LFI: HOLCIM S.A. Punct de Lucru Ciment Câmpulung; ISF Craiova
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
AE 026-R2valabil22.10.2026Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR)
lista din 04.10.2026
Autorizație de exploatare linie ferată industrială (LFI) ASFR
LFI: HOLCIM (ROMANIA) SA Punct de lucru ROMAN; ISF Iași
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
AE 1009-R3valabil31.10.2027Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR)
lista din 04.10.2026
Autorizație de exploatare linie ferată industrială (LFI) ASFR
LFI: Direct din stația Aleşd; ISF Cluj
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
AE 319-R4valabil04.08.2027Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR)
lista din 04.10.2026
Autorizație de exploatare linie ferată industrială (LFI) ASFR
LFI: Direct din st. Turda (Câmpia Turzii); ISF Cluj
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
AE 489-R3valabil06.01.2027Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR)
lista din 04.10.2026
Autorizație de exploatare linie ferată industrială (LFI) ASFR
LFI: HOLCIM (ROMÂNIA) S.A. Punct de lucru Progresul și ROMCIM S.A. - linia racord și linia 5; ISF București
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
AE 588-R2valabil06.03.2028Autoritatea de Siguranță Feroviară Română (ASFR)
lista din 04.10.2026
Laborator de încercări în construcții autorizat ISC
profiluri: ANCFD ; BBABP ; D ; GTF ; MBM ; MD ; MTZ ; VNCEC; emisă 10/06/2025; LABORATOR DE ANALIZE ȘI ÎNCERCĂRI ÎN ACTIVITATEA DE CONSTRUCȚII - LABORATOR REGIONAL NORD - HOLCIM (ROMÂNIA) S.A.; înlocuiește autorizația nr. 4035 din 19/05/2023 Autorizația a
4460valabil—Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC)
lista din 04.10.2026
Laborator de încercări în construcții autorizat ISC
profiluri: ANCFD ; BBABP ; D ; F ; GTF ; MBM ; MD ; MTZ; emisă 17/07/2025; LABORATOR DE ANALIZE ȘI ÎNCERCĂRI ÎN ACTIVITATEA DE CONSTRUCȚII - CERNICA - HOLCIM (ROMÂNIA) S.A.; înlocuiește autorizația nr. 4064 din 06/07/2023 Autorizația are valabilitate până
4492valabil—Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC)
lista din 04.10.2026
Laborator de încercări în construcții autorizat ISC
profiluri: AchA ; MBM ; ZP; emisă 17/11/2025; LABORATOR DE ANALIZE ȘI ÎNCERCĂRI ÎN ACTIVITATEA DE CONSTRUCȚII - PUNCT DE LUCRU HOLCIM ADJUD; înlocuiește autorizația nr. 4045 din 13/06/2023 valabilitate pânâ în data de 13.06.2027
4585valabil—Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC)
lista din 04.10.2026
Laborator de încercări în construcții autorizat ISC
profiluri: ANCFD ; BBABP ; D ; EP ; F ; GTF ; IEX C ; MBM ; MD ; MTZ ; Prefabricate ; VNCEC; emisă 29/06/2026; LABORATOR DE ANALIZE ȘI ÎNCERCĂRI ÎN ACTIVITATEA DE CONSTRUCȚII - LABORATOR REGIONAL BUCUREȘTI
4724valabil—Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC)
lista din 04.10.2026

Contracte publice (SEAP)

69

Licitații câștigate (anunțuri de atribuire)

Contracte atribuite
25
Valoare totală
488.872 lei
Ultimul an
2026

Achiziții directe (cumpărări directe)

Achiziții directe
44
Valoare totală
1.160.851 lei
Ultimul an
2024

Sursă: anunțuri de atribuire SEAP (e-licitatie.ro), cumulat istoric. Valori informative.

Dosare în instanță

212
Dosare în care firma apare ca parte
212
Ca creditor
170
Ca pârât
25
Ca reclamant
9
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2026-08-0421891/3/2024/a40Tribunalul Bucuresticontestaţie împotriva hotărârii comitetului/adunarii creditorilor împ. hot adoptFondCreditor
2026-07-291544/103/2026Tribunalul Neamtdeschiderea procedurii la cererea creditoruluiFondCreditor
2026-07-277270/62/2011*Curtea De Apel Brasovînchiderea proceduriiApelIntimat Creditor
2026-07-161850/62/2024/a5Curtea De Apel Brasovintrare/trecere faliment la cererea creditoruluiApelIntimat Creditor
2026-07-109400/3/2023*/a2Tribunalul Bucuresticontestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar imp.RaFondCreditor
2026-07-021850/62/2024/a5Tribunalul Brasovdeschiderea procedurii la cererea debitorului APEL SENT 600/02.07.2026FondCreditor
2026-06-251384/91/2026Tribunalul Vranceacererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)FondCreditor
2026-06-1716437/281/2026Judecătoria Ploiestiordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.FondCreditor
2026-06-11679/45/2026Curtea De Apel Iasisuspendare executare cerere de suspendare provizorie a executării sent. civ. 462ApelIntimat CREDITOR
2026-06-05335/1285/2025/a2Curtea De Apel Clujintrare/trecere faliment la cererea debitoruluiApelCreditor

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Listăm cele mai recente 30 dosare din 212; restul se pot consulta pe portal.just.ro. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Firme afiliate

Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.

2 firme afiliate · 1 în dizolvare, procedură sau radiate

FirmăCUIStare
CIMUS SA190517radiată
URANUS PLUTON SRL4210439în funcțiune

Firma are 8 persoane cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.

Grupul din spatele firmei

Face parte dintr-un grup de 45 firme legate prin administratori sau asociați comuni, în 8 județe: 33 active, cifră de afaceri cumulată 3,60 mld lei, 2.314 salariați, 14 radiate sau în procedură. Vezi firmele afiliate direct.

Grupul e calculat din datele ONRC, fără persoanele care administrează peste 60 de firme (lichidatori, contabili, domicilieri). Persoanele nu sunt afișate.

Firme similare

Fabricarea cimentului · Municipiul București

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

10

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2017 încoace.

Registrul comerțului consemnează 10 modificări pentru această firmă din 2017 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2025-03-18.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →
E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
Holcim (Romania) SA — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →