identitate. Intră în cont Pro
33 ANI PE PIAȚĂ

IRUM SA

CAEN 2830 — Fabricarea mașinilor și utilajelor pentru agricultură și exploatări forestiere
CUI 1235170J1991000018261Plătitor TVA din 1993Verificat ANAF 10.10.2026ActivăÎnregistrat AFM (ambalaje)Licență ANRELicență transport ARR
☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2016 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
131,69mil lei
▲ 17,5% vs. 2024
Profit net · 2025
392mii lei
▼ 67,7% vs. 2024
Salariați
328
▼ 14,6% vs. 2024
Contracte publice
1.276
SEAP · activ 2026
Conducerea firmei · 3 persoane cu drept de reprezentare, din registrul comerțului
Vezi cine sunt — cont gratuit

Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.

Pe scurt
În anul 2025, IRUM SA a raportat o cifră de afaceri de 131.693.702 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 17,5%. Rezultatul net a fost un profit de 392.198 lei. Datoriile totale au scăzut cu 7,5% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 328.
✓ Fără semnale de risc evidente

Nu am identificat semnale de alertă în datele publice disponibile. Verificarea nu înlocuiește un due-diligence complet.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
1235170
Nr. Reg. Comerțului
J1991000018261 · EUID ROONRC.J1991000018261
Cod CAEN
2830 — Fabricarea mașinilor și utilajelor pentru agricultură și exploatări forestiere
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Data înregistrării
1992-11-29 (33 ani)
Categorie de mărime
Întreprindere mare
Organ fiscal
Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Mureş
Formă de proprietate
Propr.privata-capital privat autohton

Sediu și contact

Județ
MUREŞ
Localitate
Mun. Reghin
Adresă
JUD. MUREŞ, MUN. REGHIN, STR. AXENTE SEVER
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
545300

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-10-10 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

În apropiere

7 firme

Sediul, localizat la număr din registrul OpenStreetMap, și firmele cu sediul la câteva sute de metri. La aceeași adresă mai sunt 4 firme.

100 m250 m500 mN1234567
  1. TELETEC SRL · 338 m · CAEN 4754
  2. CRISTIAN POMPE FUNEBRE SRL · 386 m · CAEN 9630 · +3 firme la aceeași adresă
  3. TERRA SOLANA GREEN S.R.L. · 416 m · CAEN 113 · +4 firme la aceeași adresă
  4. PROTELCON SRL · 434 m · CAEN 2223 · +1 firme la aceeași adresă
  5. IFN GOLD LION IMPEX S.R.L. · 513 m · CAEN 6492 · +8 firme la aceeași adresă
  6. HAPPY BABIES S.R.L. · 530 m · CAEN 4791 · +14 firme la aceeași adresă
  7. AMY LA MARE PERFECT S.R.L. · 553 m · CAEN 5510 · +3 firme la aceeași adresă

Coordonate din OpenStreetMap (© colaboratorii OSM, ODbL). Distanțele sunt în linie dreaptă, între sedii — nu între puncte de lucru.

Situație financiară

12 aniRONEURUSD
Cifră de afaceri · 2025131,69 mil lei▲ 17,5% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
34,07 mil68,15 mil102,22 mil136,29 mil2023 · cifră de afaceri: 136.290.534 lei2023 · profit net: 6.495.985 lei20232024 · cifră de afaceri: 112.111.395 lei2024 · profit net: 1.213.940 lei20242025 · cifră de afaceri: 131.693.702 lei131,69 mil2025 · profit net: 392.198 lei2025
Salariați
328▼ 14,6%
20232025
Datorii totale
51,91 mil lei▼ 7,5%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în domeniutop 10%
CAEN 2830 · 54 firme · mai sus decât 96% dintre ele
Cifră de afaceri, în județtop 10%
Mureș · mai sus decât 100% dintre ele
Marjă netă, în domeniusub mediană
0,3% marjă · mai sus decât 36% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
0,3%
Creștere CA an/an
+17,5%
CA / salariat
401.505 lei
Datorii / active
23%
Rentabilitatea capitalului (ROE)
0,2%
Creștere medie anuală (2016–2025)
+6,9%/an
Lichiditate curentă
3,48
Grad de îndatorare
23%
Scor Z-Altman
4,22 (zonă sigură)
Angajați, în timp
364 → 328 (2021–2025, -10%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
2025131.693.702+17,5%392.198−67,7%0,3%51.914.870227.220.044167.196.847328
2024112.111.395−17,7%1.213.940−81,3%1,1%56.152.958245.076.573176.373.577384
2023136.290.5346.495.9854,8%49.327.175239.150.851175.111.732399
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-10-10.

Legi noi care privesc firma asta

3

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Autorizări și licențe

5

Ce publică autoritățile de reglementare despre această firmă — registre oficiale, reimportate lunar.

AutorizareNr.StareValabilă până laSursa
Operator economic înscris în lista AFM pentru ambalaje (art. 16 alin. 3 Legea 249/2015)
listă AFM actualizată la 04.09.2026
—valabil—Administrația Fondului pentru Mediu (AFM)
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
1341valabil—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
811expirata—ANRE
lista din 04.10.2026
Atestat ANRE instalații electrice, tip B
proiectare și execuție de instalații electrice în clădiri, branșamente de 0,4 kV; emis 09.08.2021
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
17582expirat09.08.2026ANRE
lista din 04.10.2026
Transport rutier de marfă/persoane
IRUM SA, REGHIN
—valabil—Autoritatea Rutieră Română (ARR)
lista din 04.10.2026

Contracte publice (SEAP)

1.276

Licitații câștigate (anunțuri de atribuire)

Contracte atribuite
86
Valoare totală
616.532 lei
Ultimul an
2026

Achiziții directe (cumpărări directe)

Achiziții directe
1.190
Valoare totală
33.774.657 lei
Ultimul an
2026

Sursă: anunțuri de atribuire SEAP (e-licitatie.ro), cumulat istoric. Valori informative.

Dosare în instanță

10
Dosare în care firma apare ca parte
10
Ca creditor
5
Ca reclamant
2
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2026-04-07199/64/2026Curtea De Apel BrasovPlângere împotriva deciziei CNSC Dec 730/C4/179 din 13.03.2026 CNSCRecursPetent
2026-02-174000/110/2017Curtea De Apel Bacauprocedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitatăApelIntimat Reclamant
2026-02-09614/289/2026Judecătoria Reghinvalidare poprireFondTerţ poprit
2025-12-022094/103/2025Tribunalul Neamtdeschiderea procedurii la cererea debitoruluiFondCreditor
2025-11-0512724/333/2025Judecătoria VasluipretenţiiFondReclamant
2023-11-145316/289/2023Judecătoria Reghinplângere contravenţională PV SERIA DE NR 0109947FondPetent
2017-09-204000/110/2017Tribunalul Bacaualte cereriFondCreditor
2016-08-232426/90/2016Tribunalul Valceacererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)FondCreditor
2016-01-14199/110/2016Tribunalul Bacauprocedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitatăFondCreditor
2011-11-0910852/121/2011*Tribunalul Galatiprocedura insolvenţeiFondCreditor

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Data afișată este data dosarului, nu a următorului termen. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Firme afiliate

Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.

3 firme afiliate

FirmăCUIStare
MAVIPROD SRL6334018în funcțiune
PIESE SCHIMB UTILAJE SRL10769380în funcțiune
ROMAXA FINANCE SA6191660în funcțiune

Firma are 3 persoane cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.

Grupul din spatele firmei

Face parte dintr-un grup de 4 firme legate prin administratori sau asociați comuni: 4 active, cifră de afaceri cumulată 283,35 mil lei, 488 salariați. Vezi firmele afiliate direct.

Grupul e calculat din datele ONRC, fără persoanele care administrează peste 60 de firme (lichidatori, contabili, domicilieri). Persoanele nu sunt afișate.

Firme similare

Fabricarea mașinilor și utilajelor pentru agricultură și exploatări forestiere · Mureș

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

9

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2017 încoace.

Registrul comerțului consemnează 9 modificări pentru această firmă din 2017 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2025-03-18.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →
E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
IRUM SA — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →