identitate. Intră în cont Pro
26 ANI PE PIAȚĂ

ENGIE ROMANIA S.A.

CAEN 3523 — Comercializarea combustibililor gazoși, prin conducte
CUI 13093222J2000005447400Plătitor TVA din 2000Verificat ANAF 09.10.2026RO e-Facturaengie.roActivăÎnregistrat AFM (ambalaje)Licență ANREAtestat ANRE BAutorizat ANRE gaze EDIB, PDIBAutorizat ISCIR
☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2014 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
9,52mld lei
▲ 9,6% vs. 2024
Profit net · 2025
818,99mil lei
▼ 8,0% vs. 2024
Salariați
753
▼ 12,4% vs. 2024
Contracte publice
3.916
SEAP · activ 2026
Conducerea firmei · 7 persoane cu drept de reprezentare, din registrul comerțului
Vezi cine sunt — cont gratuit

Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.

Pe scurt
În anul 2025, ENGIE ROMANIA S.A. a raportat o cifră de afaceri de 9.516.065.682 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 9,6%. Rezultatul net a fost un profit de 818.988.263 lei. Datoriile totale au crescut cu 2,3% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 753.
✓ Fără semnale de risc evidente

Nu am identificat semnale de alertă în datele publice disponibile. Verificarea nu înlocuiește un due-diligence complet.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
13093222
Nr. Reg. Comerțului
J2000005447400 · EUID ROONRC.J2000005447400
Cod CAEN
3523 — Comercializarea combustibililor gazoși, prin conducte
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Data înregistrării
2000-06-09 (26 ani)
Categorie de mărime
Întreprindere mare
Organ fiscal
Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili
Formă de proprietate
Propr.mixta-de stat, privat, autohton si strain

Sediu și contact

Județ
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Localitate
Sector 4 Mun. Bucureşti
Adresă
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 4, B-DUL MARASESTI · 4 firme aici
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
—
Contact declarat
2 firme declară același telefon

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-10-09 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

Prezență online

verificat

Site confirmat prin CUI-ul afișat pe pagină.

Website
engie.ro
Autoritate web
51/100 · locul 336.587 între domeniile .ro, după linkurile primite (Common Crawl)
Ultima schimbare
site căzut (0) · 11.10.2026
Nota site-ului
8,9/10 · vezi raportul site-ului →

Date de contact preluate de pe site-ul public al firmei, confirmat prin prezența CUI-ului. Afișăm doar adrese de email pe domeniul firmei și doar telefoane fixe — nu contacte ale persoanelor. Nota site-ului e calculată automat de Prestigiu pe 8 criterii (viteză, mobil, SEO, securitate, GDPR) la 09.09.2026.

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

În apropiere

7 firme

Sediul, localizat la număr din registrul OpenStreetMap, și firmele cu sediul la câteva sute de metri. La aceeași adresă mai sunt 1367 firme.

100 mN1234567
  1. LUCEAN FLOREAN · 63 m · +1 firme la aceeași adresă
  2. PHARMACIA A.D.M. 2000 SRL · 77 m · CAEN 4773 · +4 firme la aceeași adresă
  3. ELECTRICTRUST S.R.L. · 79 m · CAEN 4321 · +3 firme la aceeași adresă
  4. ACOS TECHNOLOGY SRL · 93 m · CAEN 7250 · +7 firme la aceeași adresă
  5. IONUT & VALI COMPANY SRL · 104 m · CAEN 9604 · +2 firme la aceeași adresă
  6. LUCA 94 IMPORT EXPORT S.R.L. · 104 m · CAEN 6831 · +12 firme la aceeași adresă
  7. DERMACAM MITRACHE SRL · 109 m · CAEN 8622 · +4 firme la aceeași adresă

Coordonate din OpenStreetMap (© colaboratorii OSM, ODbL). Distanțele sunt în linie dreaptă, între sedii — nu între puncte de lucru.

Situație financiară

12 aniRONEURUSD
Cifră de afaceri · 20259,52 mld lei▲ 9,6% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
2,69 mld5,37 mld8,06 mld10,74 mld2023 · cifră de afaceri: 10.741.453.046 lei2023 · profit net: 624.931.168 lei20232024 · cifră de afaceri: 8.685.163.023 lei2024 · profit net: 889.851.800 lei20242025 · cifră de afaceri: 9.516.065.682 lei9,52 mld2025 · profit net: 818.988.263 lei2025
Salariați
753▼ 12,4%
20232025
Datorii totale
3,09 mld lei▲ 2,3%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în domeniutop 10%
CAEN 3523 · 30 firme · mai sus decât 100% dintre ele
Cifră de afaceri, în județtop 10%
Municipiul București · mai sus decât 100% dintre ele
Marjă netă, în domeniutop 25%
8,6% marjă · mai sus decât 79% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
8,6%
Creștere CA an/an
+9,6%
CA / salariat
12.637.537 lei
Datorii / active
26%
Rentabilitatea capitalului (ROE)
9,5%
Creștere medie anuală (2014–2025)
+7,0%/an
Lichiditate curentă
1,57
Grad de îndatorare
26%
Scor Z-Altman
3,89 (zonă sigură)
Angajați, în timp
808 → 753 (2021–2025, -7%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
20259.516.065.682+9,6%818.988.263−8,0%8,6%3.094.456.95911.855.773.5528.600.429.202753
20248.685.163.023−19,1%889.851.800+42,4%10,2%3.024.409.69411.808.879.8108.228.643.779860
202310.741.453.046624.931.1685,8%2.898.310.9029.928.762.1736.581.233.482831
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-10-09.

Legi noi care privesc firma asta

3

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Autorizări și licențe

12

Ce publică autoritățile de reglementare despre această firmă — registre oficiale, reimportate lunar.

AutorizareNr.StareValabilă până laSursa
Operator economic înscris în lista AFM pentru ambalaje (art. 16 alin. 3 Legea 249/2015)
listă AFM actualizată la 04.09.2026
—valabil—Administrația Fondului pentru Mediu (AFM)
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
1404expirata—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
1628expirata—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
1682valabil—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Furnizare
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
2078valabil—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Producere
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
2116valabil—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație energie electrică
Furnizare
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
820expirata—ANRE
lista din 04.10.2026
Licență/autorizație gaze naturale
Furnizare biogaz/biometan
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
—acordat—ANRE
lista din 04.10.2026
Atestat ANRE instalații electrice, tip B
proiectare și execuție de instalații electrice în clădiri, branșamente de 0,4 kV; emis 08.04.2019
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
14450valabil21.03.2029ANRE
lista din 04.10.2026
Autorizație ANRE gaze naturale, tip EDIB
execuție de instalații de utilizare a gazelor naturale (joasă, redusă și medie presiune); emis 19.11.2025
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
24864valabil18.11.2030ANRE
lista din 04.10.2026
Autorizație ANRE gaze naturale, tip PDIB
proiectare de instalații de utilizare a gazelor naturale (joasă, redusă și medie presiune); emis 01.07.2023
potrivit după denumire și județ, nu după CUI
22810valabil30.06.2028ANRE
lista din 04.10.2026
Autorizație ISCIR: centrale termice și aparate pe combustibil ≤ 400 kW
lucrări: instalare, montare, reparare-întreținere, verificări tehnice în utilizare; autorizat din 07.07.2023
329/2valabil—ISCIR
lista din 04.10.2026

Contracte publice (SEAP)

3.916

Licitații câștigate (anunțuri de atribuire)

Contracte atribuite
2.808
Valoare totală
26.964.287 lei
Ultimul an
2026

Achiziții directe (cumpărări directe)

Achiziții directe
1.108
Valoare totală
37.302.229 lei
Ultimul an
2026

Sursă: anunțuri de atribuire SEAP (e-licitatie.ro), cumulat istoric. Valori informative.

Dosare în instanță

90
Dosare în care firma apare ca parte
90
Ca creditor
59
Ca reclamant
19
Ca pârât
7
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2026-08-1210730/288/2026Judecătoria RamnicuvalceaCerere în anulare ordonanţa de plataFondCreditor
2026-07-2830990/3/2026Tribunalul Bucurestiobligaţia de a faceFondPârât
2026-07-2718536/1748/2026Judecătoria CornetuCerere în anulare ordonanţa de plataFondPârât
2026-07-217576/202/2026Judecătoria Calarasicerere de valoare redusăFondReclamant
2026-05-191138/310/2026Judecătoria Sinaiaordonanţă de plată - OUG 119/2007 / art.1014 CPC ş.u.FondCreditor
2026-05-152402/338/2026Judecătoria Zarnesticerere de valoare redusăFondReclamant
2026-05-151097/310/2026Judecătoria Sinaiacerere de valoare redusăFondReclamant
2026-04-304356/328/2026Judecătoria TurdapretenţiiFondReclamant
2026-04-30959/310/2026Judecătoria Sinaiacerere de valoare redusăFondReclamant
2026-03-16615/310/2026Judecătoria Sinaiacerere de valoare redusăFondReclamant

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Listăm cele mai recente 30 dosare din 90; restul se pot consulta pe portal.just.ro. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Firme conectate

3

Alte firme înregistrate la aceeași adresă

Firme afiliate

Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.

2 firme afiliate · 1 în dizolvare, procedură sau radiate

FirmăCUIStare
PVP 2THE TOP SRL38085381radiată
S. SOLARIST TISMANA 2 S.A.47086300în funcțiune

Firma are 7 persoane cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.

Firme similare

Comercializarea combustibililor gazoși, prin conducte · Municipiul București

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

9

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2015 încoace.

Registrul comerțului consemnează 9 modificări pentru această firmă din 2015 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2025-07-02.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →
E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
ENGIE ROMANIA S.A. — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →