Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.
UZINA MECANICA PLOPENI SA (CUI 13741804, nr. J2001000162297) este o societate pe acțiuni (SA) activă din Plopeni, județul Prahova, înființată în 2001. Activitatea principală: producția generatoarelor de aburi (cu excepția cazanelor pentru încălzire centrală) (CAEN 2530). Este plătitoare de TVA din 2001. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 108,53 mil lei și 410 salariați. Starea fiscală a fost verificată la ANAF pe 03.11.2026.
Semnale informative din date publice; nu constituie o evaluare oficială și nu înlocuiește un due-diligence.
Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-11-03 · despre sursele de date · cere corectarea datelor
Site confirmat prin CUI-ul afișat pe pagină.
Date de contact preluate de pe site-ul public al firmei, confirmat prin prezența CUI-ului. Afișăm doar adrese de email pe domeniul firmei și doar telefoane fixe — nu contacte ale persoanelor. Nota site-ului e calculată automat de Prestigiu pe 8 criterii (viteză, mobil, SEO, securitate, GDPR) la 05.10.2026.
Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.
| An | Cifră de afaceri | Profit net | Marjă | Datorii | Active | Capitaluri | Salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 108.527.227+29,6% | 10.655.617−53,0% | 9,8% | 134.830.033 | 296.478.280 | 158.555.991 | 410 |
| 2024 | 83.752.153+190% | 22.674.614 | 27,1% | 82.261.063 | 234.255.468 | 148.902.149 | 313 |
| 2023 | 28.832.359 | -700.731 | -2,4% | 65.880.938 | 182.532.714 | 115.118.598 | 254 |
Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-11-03.
După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.
Sursă: anunțuri de atribuire SEAP (e-licitatie.ro), cumulat istoric. Valori informative.
| Data dosarului | Dosar | Instanța | Obiect | Stadiu | Rolul firmei |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-29 | 1268/105/2024 | Curtea De Apel Ploiesti | acţiune în constatare | Apel | Intimat Pârât |
| 2026-10-27 | 4920/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-10-22 | 4839/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-10-22 | 4840/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-10-12 | 35528/4/2026 | Judecătoria Sectorul4bucuresti | validare poprire dosar de executare nr. 8118/2026 | Fond | Terţ poprit |
| 2026-09-29 | 4484/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-09-29 | 4485/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-09-16 | 4301/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-09-16 | 4302/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-08-25 | 3963/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-07-21 | 3434/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-07-15 | 24708/4/2026 | Judecătoria Sectorul4bucuresti | validare poprire dosar executare nr. 1855/2026 | Fond | Terţ poprit |
| 2026-07-14 | 3325/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-07-03 | 17805/281/2026 | Judecătoria Ploiesti | confiscare specială (art.315 lit. c NCPP) | Fond | Intimat |
| 2026-06-25 | 3077/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-06-25 | 3078/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-06-09 | 3716/105/2024 | Curtea De Apel Ploiesti | acţiune în constatare | Apel | Intimat |
| 2026-05-19 | 4680/105/2023 | Curtea De Apel Ploiesti | acţiune în constatare | Apel | Intimat Pârât |
| 2026-05-12 | 12351/281/2026 | Judecătoria Ploiesti | contestaţie la executare | Fond | Contestator |
| 2026-05-11 | 1325/90/2026 | Tribunalul Valcea | contestaţie decizie de pensionare | Fond | Intimat |
| 2026-05-05 | 2593/105/2024 | Curtea De Apel Ploiesti | acţiune în constatare | Apel | Intimat Pârât |
| 2026-04-29 | 3141/105/2025/a3 | Tribunalul Prahova | contestare raport şi plan de distribuire sume | Fond | Contestator |
| 2026-04-29 | 1886/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-04-24 | 418/42/2026 | Curtea De Apel Ploiesti | contestaţie decizie de concediere contestaţie în anulare împotriva dec. nr. 112/ | Contestaţie în anulare - Recurs | Intimat |
| 2026-04-21 | 5082/105/2023 | Curtea De Apel Ploiesti | acţiune în constatare | Apel | Intimat Pârât |
| 2026-04-02 | 1446/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-03-19 | 6951/281/2026 | Judecătoria Ploiesti | validare poprire | Fond | Terţ poprit |
| 2026-03-05 | 888/105/2026 | Tribunalul Prahova | acţiune în constatare | Fond | Pârât |
| 2026-02-25 | 4462/281/2026 | Judecătoria Ploiesti | confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) | Fond | Intimat |
| 2026-02-23 | 4075/281/2026 | Judecătoria Ploiesti | confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) | Fond | Intimat |
Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Listăm cele mai recente 30 dosare din 256; restul se pot consulta pe portal.just.ro. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.
Întreprindere publică, în sensul OUG 109/2011 privind guvernanța corporativă.
Sursa: AMEPIP (lista întreprinderilor publice și raportul anual 2024). Asociații persoane fizice nu sunt publicați într-o sursă deschisă și nu apar aici.
Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.
9 firme afiliate · 2 în dizolvare, procedură sau radiate
| Firmă | CUI | Stare |
|---|---|---|
| B & C CONSULTING SRL | 9481773 | radiată |
| FORUM GROUP SRL | 11502517 | în funcțiune |
| IOR SA | 340312 | în funcțiune |
| LA MOŞIE SRL | 25964788 | în funcțiune |
| ROMFILATELIA SA | 16184414 | în funcțiune |
| SOCIETATEA NATIONALA A SARII SA | 1590430 | în funcțiune |
| SOCIETATEA NATIONALA DE RADIOCOMUNICATII SA | 10881986 | în funcțiune |
| STAR MOB'99 SRL | 0 | — |
| SUN GATE CONSTRUCT SRL | 23075185 | radiată |
Firma are 4 persoane cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.
Producția generatoarelor de aburi (cu excepția cazanelor pentru încălzire centrală) · Prahova
Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →
Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2015 încoace.
Registrul comerțului consemnează 19 modificări pentru această firmă din 2015 până azi. Cea mai recentă: stare, în instantaneul ONRC din 2026-11-04.
Da. UZINA MECANICA PLOPENI SA este activă, nu e inactivă fiscal și nu e radiată (verificare ANAF din 03.11.2026).
Da, UZINA MECANICA PLOPENI SA este înregistrată în scopuri de TVA din 01.03.2001 (verificare ANAF din 03.11.2026). Codul de TVA este RO13741804.
În 2025, UZINA MECANICA PLOPENI SA a avut o cifră de afaceri de 108.527.227 lei, în creștere cu 29,6% față de 2024, și un profit net de 10.655.617 lei. Sursa: situațiile financiare anuale publicate de Ministerul Finanțelor.
În 2025, UZINA MECANICA PLOPENI SA a raportat un număr mediu de 410 salariați, conform situațiilor financiare anuale.
Nu am găsit niciun dosar de insolvență în care UZINA MECANICA PLOPENI SA să fie debitoare, pe portalul instanțelor (portal.just.ro), la verificarea din 07.11.2026.
Da, UZINA MECANICA PLOPENI SA apare în 256 de dosare pe portalul instanțelor (portal.just.ro), ca parte în orice calitate. Lista e în secțiunea „Dosare în instanță”.
UZINA MECANICA PLOPENI SA apare pe lista ANAF a contribuabililor cu obligații fiscale restante, cu 88.210.133 lei (lista publicată pentru 30.06.2026).
Sediul social declarat al UZINA MECANICA PLOPENI SA este în JUD. PRAHOVA, ORŞ. PLOPENI, BLD. REPUBLICII.
Activitatea principală declarată a UZINA MECANICA PLOPENI SA este „Producția generatoarelor de aburi (cu excepția cazanelor pentru încălzire centrală)” (cod CAEN 2530).
UZINA MECANICA PLOPENI SA a fost înregistrată pe 01.03.2001, cu numărul de ordine în registrul comerțului J2001000162297.
Răspunsuri generate automat din datele publice de mai sus (ANAF, Ministerul Finanțelor, portal.just.ro). Au caracter informativ; sursa oficială rămâne registrul care le publică.
Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.
Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →