identitate. Intră în cont Pro
33 ANI PE PIAȚĂ

ZAREA SA

CAEN 1102 — Fabricarea vinurilor din struguri
CUI 1569200J1991000898403Plătitor TVA din 1993Verificat ANAF 15.10.2026RO e-Facturazarea.roActivăAutorizat accizeÎnregistrat AFM (ambalaje)
☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2016 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
261,93mil lei
▲ 6,9% vs. 2024
Profit net · 2025
17,33mil lei
▼ 2,1% vs. 2024
Salariați
218
▲ 1,4% vs. 2024
Vechime
33ani
din 1992
Pe scurt
În anul 2025, ZAREA SA a raportat o cifră de afaceri de 261.932.990 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 6,9%. Rezultatul net a fost un profit de 17.332.589 lei. Datoriile totale au crescut cu 26,1% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 218.
✓ Fără semnale de risc evidente

Nu am identificat semnale de alertă în datele publice disponibile. Verificarea nu înlocuiește un due-diligence complet.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
1569200
Nr. Reg. Comerțului
J1991000898403 · EUID ROONRC.J1991000898403
Cod CAEN
1102 — Fabricarea vinurilor din struguri
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Data înregistrării
1992-12-09 (33 ani)
Categorie de mărime
Întreprindere mare
Organ fiscal
Direcţia Generală a Finanţelor Publice Municipiul Bucureşti
Formă de proprietate
Propr.privata-capital privat autohton

Sediu și contact

Județ
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Localitate
Sector 1 Mun. Bucureşti
Adresă
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, BLD. BUCUREŞTII NOI
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
12369
Telefon
—

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-10-15 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

Prezență online

verificat

Site confirmat prin CUI-ul afișat pe pagină.

Website
zarea.ro
Email
office@zarea.ro
Nota site-ului
7,6/10 · vezi raportul site-ului →

Date de contact preluate de pe site-ul public al firmei, confirmat prin prezența CUI-ului. Afișăm doar adrese de email pe domeniul firmei și doar telefoane fixe — nu contacte ale persoanelor. Nota site-ului e calculată automat de Prestigiu pe 8 criterii (viteză, mobil, SEO, securitate, GDPR) la 03.09.2026.

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

Situație financiară

12 aniRONEURUSD
Cifră de afaceri · 2025261,93 mil lei▲ 6,9% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
65,48 mil130,97 mil196,45 mil261,93 mil2023 · cifră de afaceri: 211.077.626 lei2023 · profit net: 14.665.376 lei20232024 · cifră de afaceri: 245.137.775 lei2024 · profit net: 17.710.821 lei20242025 · cifră de afaceri: 261.932.990 lei261,93 mil2025 · profit net: 17.332.589 lei2025
Salariați
218▲ 1,4%
20232025
Datorii totale
92,39 mil lei▲ 26,1%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în domeniutop 10%
CAEN 1102 · 225 firme · mai sus decât 99% dintre ele
Cifră de afaceri, în județtop 10%
Municipiul București · mai sus decât 100% dintre ele
Marjă netă, în domeniupeste mediană
6,6% marjă · mai sus decât 62% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
6,6%
Creștere CA an/an
+6,9%
CA / salariat
1.201.527 lei
Datorii / active
36%
Rentabilitatea capitalului (ROE)
10,4%
Creștere medie anuală (2016–2025)
+15,6%/an
Lichiditate curentă
1,70
Grad de îndatorare
36%
Scor Z-Altman
3,49 (zonă sigură)
Angajați, în timp
201 → 218 (2021–2025, +8%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
2025261.932.990+6,9%17.332.589−2,1%6,6%92.390.546258.701.068166.079.466218
2024245.137.775+16,1%17.710.821+20,8%7,2%73.263.416221.520.559148.746.877215
2023211.077.62614.665.3766,9%88.330.541219.483.396131.036.057206
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-10-15.

Legi noi care privesc firma asta

3

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Autorizări și licențe

8

Ce publică autoritățile de reglementare despre această firmă — registre oficiale, reimportate lunar.

AutorizareNr.StareValabilă până laSursa
Antrepozit fiscal autorizat (MF/ANAF)
autorizat din 01/12/2008; invalidat la 01/09/2010; produse: I000,S200,W200,W300
RO0021440DD01retras—Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Antrepozit fiscal autorizat (MF/ANAF)
autorizat din 01/01/2004; invalidat la 04/12/2008; produse: W300
RO0021440PP01retras—Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Antrepozit fiscal autorizat (MF/ANAF)
autorizat din 01/04/2025; produse: I000,S200,W200,W300,S300,S500
RO0021440PP02valabil01.04.2030Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Antrepozit fiscal autorizat (MF/ANAF)
autorizat din 01/04/2025; produse: W300,W200
RO0021440PP03valabil01.04.2030Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Antrepozitar autorizat produse accizabile (MF/ANAF)
autorizat din 01/01/2004
RO0021400XX00valabil—Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Destinatar înregistrat produse accizabile (MF/ANAF)
autorizat din 01/08/2007; produse: S200,W200,W300
RO0012200YY00valabil—Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Expeditor înregistrat produse accizabile (MF/ANAF)
autorizat din 01/07/2020; produse: S300
RO0014300IM00valabil—Ministerul Finanțelor
lista din 04.10.2026
Operator economic înscris în lista AFM pentru ambalaje (art. 16 alin. 3 Legea 249/2015)
listă AFM actualizată la 04.09.2026
—valabil—Administrația Fondului pentru Mediu (AFM)
lista din 04.10.2026

Mărci înregistrate

40

Mărcile depuse pe numele firmei la OSIM, EUIPO sau WIPO, după registrul TMview.

ZAREA PRESTIGE OSIM 2025ZAREA AMARENA OSIM 2024ZAREA FRUTTINI OSIM 2024ZAREA Glamour OSIM 2023ZAREA CEREMONY OSIM 2023ZAREA FRESCO OSIM 2021ZAREA CHERRY OSIM 2019ZAREA BIANCO OSIM 2019ZAREA EXCLUSIV OSIM 2019ZAREA OSIM 2019ZAREA OSIM 2019ZAREA 1912 OSIM 2018ZAREA EUIPO 2017ZAREA My Gift OSIM 2017ZAREA AMAROL EUIPO 2016ZAREA TABU OSIM 2016ZAREA FRIZZ OSIM 2010ZAREA EMOTIONS OSIM 2008ZAREA CARPATEN WIPO 2006ZAREA BALADA EUIPO 2006ZAREA TESORO EUIPO 2006ZAREA DUNAREA EUIPO 2006ZAREA CARPATEN OSIM 2006Zarea WIPO 2006ZAREA OSIM 2004ZAREA BARR! OSIM 2026ZAREA ZERO.O % EUIPO 2026ZAREA AMAROL OSIM 2015ZAREA PRO OSIM 2015ZAREA FLORIO OSIM 2006ZAREA OVIDIU OSIM 2005ZAREA OLYMPIA OSIM 2005ZAREA OLIMPIA OSIM 2005ZAREA OLYMPIA OSIM 2005ZAREA OVIDIU OSIM 2004ZAREA CARPAŢI OSIM 2004ZAREA OLIMPIA OSIM 2004ZAREA ATTIS OSIM 2004ZAREA OSIM 2003Zarea WIPO 1963

Dosare în instanță

34
Dosare în care firma apare ca parte
34
Ca creditor
24
Ca pârât
6
Ca reclamant
2
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2026-06-1511170/3/2020/a53Curtea De Apel Bucuresticontestaţie imp.raportului nr.2375/24.7.2023 (Nitu Daniela)ApelCreditor
2026-03-2511158/3/2026Tribunalul Bucuresticererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)FondCreditor
2026-03-108847/3/2026Tribunalul Bucuresticererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014) rep.manual completuluiFondCreditor
2025-12-088212/327/2023Tribunalul BucurestipretenţiiFondPârât
2025-10-1035137/3/2025Tribunalul Bucuresticontestaţie act administrativ fiscal 1624/12.05.2025FondReclamant
2024-11-2211170/3/2020/a58Tribunalul Bucuresticontestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar imp.maFondCreditor
2024-11-1943527/3/2024Tribunalul Bucuresticontestaţie decizie de sancţionareFondPârât
2024-11-1843466/3/2024Tribunalul Bucuresticontestaţie decizie de sancţionareFondPârât
2024-11-063611/87/2014/a9Curtea De Apel BucuresticontestaţieApelIntimat creditor
2024-09-1611170/3/2020/a51Curtea De Apel BucuresticontestaţieApelCreditor

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Listăm cele mai recente 30 dosare din 34; restul se pot consulta pe portal.just.ro. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Firme similare

Fabricarea vinurilor din struguri · Municipiul București

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

6

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2018 încoace.

Registrul comerțului consemnează 6 modificări pentru această firmă din 2018 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2025-11-13.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →
E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
ZAREA SA — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →