Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Cluj — scor 148: doar 17 firme la 679.141 locuitori (index firme 72).
Salariu net 5.921 lei — venituri peste medie.
Sibiu — scor 147: doar 6 firme la 388.325 locuitori (index firme 44).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Ialomița — scor 132: doar 3 firme la 244.914 locuitori (index firme 35).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cluj | 17 | 0,25 | 72 | 5.921 lei | 128% | 148 | Oportunitate |
| Sibiu | 6 | 0,15 | 44 | 4.942 lei | 106% | 147 | Oportunitate |
| Ialomița | 3 | 0,12 | 35 | 4.136 lei | 89% | 132 | Oportunitate |
| Olt | 6 | 0,16 | 45 | 4.377 lei | 94% | 130 | Oportunitate |
| Mureș | 10 | 0,19 | 55 | 4.492 lei | 97% | 125 | Oportunitate |
| Botoșani | 5 | 0,13 | 37 | 3.941 lei | 85% | 124 | Oportunitate |
| Argeș | 13 | 0,23 | 65 | 4.729 lei | 102% | 123 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 39 | 3.942 lei | 85% | 122 | Oportunitate |
| București | 84 | 0,49 | 140 | 6.730 lei | 145% | 121 | Oportunitate |
| Constanța | 14 | 0,21 | 61 | 4.491 lei | 97% | 120 | Oportunitate |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 46 | 3.929 lei | 85% | 116 | Oportunitate |
| Iași | 24 | 0,32 | 91 | 5.098 lei | 110% | 115 | Oportunitate |
| Timiș | 25 | 0,38 | 110 | 5.508 lei | 119% | 113 | Oportunitate |
| Bacău | 16 | 0,28 | 79 | 4.474 lei | 96% | 108 | Echilibrat |
| Harghita | 6 | 0,21 | 59 | 3.955 lei | 85% | 107 | Echilibrat |
| Gorj | 9 | 0,29 | 82 | 4.446 lei | 96% | 105 | Echilibrat |
| Neamț | 10 | 0,23 | 66 | 4.013 lei | 86% | 104 | Echilibrat |
| Suceava | 17 | 0,26 | 76 | 4.071 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Alba | 10 | 0,31 | 88 | 4.326 lei | 93% | 99 | Echilibrat |
| Călărași | 8 | 0,28 | 81 | 4.057 lei | 87% | 97 | Echilibrat |
| Arad | 13 | 0,32 | 91 | 4.258 lei | 92% | 96 | Echilibrat |
| Prahova | 28 | 0,40 | 116 | 4.747 lei | 102% | 95 | Echilibrat |
| Bihor | 17 | 0,31 | 89 | 4.095 lei | 88% | 94 | Echilibrat |
| Brăila | 8 | 0,28 | 82 | 3.912 lei | 84% | 93 | Echilibrat |
| Brașov | 25 | 0,46 | 131 | 5.019 lei | 108% | 93 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 16 | 0,33 | 96 | 4.181 lei | 90% | 92 | Echilibrat |
| Ilfov | 26 | 0,48 | 138 | 5.060 lei | 109% | 92 | Echilibrat |
| Tulcea | 7 | 0,36 | 104 | 4.003 lei | 86% | 85 | Echilibrat |
| Giurgiu | 12 | 0,43 | 122 | 4.317 lei | 93% | 84 | Limitat |
| Maramureș | 18 | 0,40 | 114 | 4.177 lei | 90% | 84 | Limitat |
| Hunedoara | 13 | 0,36 | 103 | 3.902 lei | 84% | 83 | Limitat |
| Teleorman | 11 | 0,34 | 98 | 3.822 lei | 82% | 83 | Limitat |
| Vâlcea | 13 | 0,37 | 107 | 3.881 lei | 84% | 81 | Limitat |
| Satu Mare | 14 | 0,42 | 122 | 4.094 lei | 88% | 80 | Limitat |
| Galați | 23 | 0,46 | 133 | 4.276 lei | 92% | 79 | Limitat |
| Covasna | 8 | 0,40 | 115 | 3.896 lei | 84% | 78 | Limitat |
| Dolj | 34 | 0,57 | 163 | 4.520 lei | 97% | 74 | Limitat |
| Caraș-Severin | 13 | 0,53 | 151 | 4.060 lei | 87% | 70 | Limitat |
| Buzău | 22 | 0,54 | 156 | 4.067 lei | 88% | 68 | Limitat |
| Sălaj | 12 | 0,57 | 162 | 4.155 lei | 89% | 68 | Limitat |
| Mehedinți | 14 | 0,60 | 172 | 3.945 lei | 85% | 62 | Limitat |
| Vrancea | 23 | 0,69 | 197 | 3.890 lei | 84% | 56 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).