Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 198: doar 444 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 47).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Cluj — scor 183: doar 149 firme la 679.141 locuitori (index firme 39).
Salariu net 5.921 lei — venituri peste medie.
Brașov — scor 167: doar 90 firme la 546.615 locuitori (index firme 30).
Salariu net 5.019 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 444 | 2,59 | 47 | 6.730 lei | 145% | 198 | Oportunitate mare |
| Cluj | 149 | 2,19 | 39 | 5.921 lei | 128% | 183 | Oportunitate mare |
| Brașov | 90 | 1,65 | 30 | 5.019 lei | 108% | 167 | Oportunitate mare |
| Harghita | 12 | 0,41 | 7 | 3.955 lei | 85% | 159 | Oportunitate mare |
| Sibiu | 77 | 1,98 | 36 | 4.942 lei | 106% | 157 | Oportunitate mare |
| Maramureș | 43 | 0,95 | 17 | 4.177 lei | 90% | 154 | Oportunitate mare |
| Gorj | 52 | 1,65 | 30 | 4.446 lei | 96% | 148 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 32 | 1,08 | 19 | 3.942 lei | 85% | 142 | Oportunitate |
| Prahova | 173 | 2,49 | 45 | 4.747 lei | 102% | 141 | Oportunitate |
| Suceava | 99 | 1,54 | 28 | 4.071 lei | 88% | 137 | Oportunitate |
| Vâlcea | 42 | 1,21 | 22 | 3.881 lei | 84% | 137 | Oportunitate |
| Covasna | 29 | 1,45 | 26 | 3.896 lei | 84% | 133 | Oportunitate |
| Bacău | 168 | 2,89 | 52 | 4.474 lei | 96% | 127 | Oportunitate |
| Ilfov | 217 | 4,00 | 72 | 5.060 lei | 109% | 127 | Oportunitate |
| Mureș | 154 | 2,97 | 53 | 4.492 lei | 97% | 126 | Oportunitate |
| Iași | 341 | 4,48 | 81 | 5.098 lei | 110% | 122 | Oportunitate |
| Hunedoara | 83 | 2,29 | 41 | 3.902 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Alba | 114 | 3,50 | 63 | 4.326 lei | 93% | 114 | Oportunitate |
| Argeș | 248 | 4,35 | 78 | 4.729 lei | 102% | 114 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 74 | 3,00 | 54 | 4.060 lei | 87% | 114 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 153 | 3,19 | 57 | 4.181 lei | 90% | 114 | Oportunitate |
| Sălaj | 80 | 3,77 | 68 | 4.155 lei | 89% | 107 | Echilibrat |
| Neamț | 161 | 3,71 | 67 | 4.013 lei | 86% | 104 | Echilibrat |
| Vrancea | 144 | 4,29 | 77 | 3.890 lei | 84% | 95 | Echilibrat |
| Bihor | 311 | 5,64 | 102 | 4.095 lei | 88% | 88 | Echilibrat |
| Mehedinți | 145 | 6,21 | 112 | 3.945 lei | 85% | 80 | Limitat |
| Botoșani | 260 | 6,62 | 119 | 3.941 lei | 85% | 77 | Limitat |
| Buzău | 288 | 7,11 | 128 | 4.067 lei | 88% | 77 | Limitat |
| Galați | 411 | 8,27 | 149 | 4.276 lei | 92% | 74 | Limitat |
| Constanța | 613 | 9,34 | 168 | 4.491 lei | 97% | 72 | Limitat |
| Timiș | 837 | 12,87 | 232 | 5.508 lei | 119% | 72 | Limitat |
| Satu Mare | 276 | 8,35 | 150 | 4.094 lei | 88% | 70 | Limitat |
| Vaslui | 304 | 8,10 | 146 | 3.929 lei | 85% | 69 | Limitat |
| Dolj | 662 | 11,04 | 199 | 4.520 lei | 97% | 65 | Limitat |
| Ialomița | 245 | 10,00 | 180 | 4.136 lei | 89% | 64 | Limitat |
| Giurgiu | 324 | 11,51 | 207 | 4.317 lei | 93% | 61 | Limitat |
| Arad | 473 | 11,53 | 208 | 4.258 lei | 92% | 60 | Limitat |
| Călărași | 327 | 11,54 | 208 | 4.057 lei | 87% | 57 | Saturat |
| Olt | 493 | 12,86 | 231 | 4.377 lei | 94% | 57 | Saturat |
| Brăila | 430 | 15,28 | 275 | 3.912 lei | 84% | 45 | Saturat |
| Tulcea | 332 | 17,17 | 309 | 4.003 lei | 86% | 42 | Saturat |
| Teleorman | 665 | 20,68 | 372 | 3.822 lei | 82% | 35 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).