Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Călărași — scor 143: doar 4 firme la 283.250 locuitori (index firme 23).
Salariu net 4.057 lei — venituri sub medie.
Harghita — scor 134: doar 5 firme la 291.950 locuitori (index firme 27).
Salariu net 3.955 lei — venituri sub medie.
București — scor 128: doar 136 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 126).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Călărași | 4 | 0,14 | 23 | 4.057 lei | 87% | 143 | Oportunitate |
| Harghita | 5 | 0,17 | 27 | 3.955 lei | 85% | 134 | Oportunitate |
| București | 136 | 0,79 | 126 | 6.730 lei | 145% | 128 | Oportunitate |
| Giurgiu | 8 | 0,28 | 45 | 4.317 lei | 93% | 128 | Oportunitate |
| Mureș | 17 | 0,33 | 52 | 4.492 lei | 97% | 127 | Oportunitate |
| Argeș | 22 | 0,39 | 62 | 4.729 lei | 102% | 126 | Oportunitate |
| Constanța | 22 | 0,34 | 53 | 4.491 lei | 97% | 126 | Oportunitate |
| Sibiu | 17 | 0,44 | 70 | 4.942 lei | 106% | 125 | Oportunitate |
| Bacău | 22 | 0,38 | 60 | 4.474 lei | 96% | 120 | Oportunitate |
| Neamț | 16 | 0,37 | 59 | 4.013 lei | 86% | 109 | Echilibrat |
| Teleorman | 11 | 0,34 | 55 | 3.822 lei | 82% | 107 | Echilibrat |
| Gorj | 16 | 0,51 | 81 | 4.446 lei | 96% | 106 | Echilibrat |
| Galați | 24 | 0,48 | 77 | 4.276 lei | 92% | 104 | Echilibrat |
| Timiș | 52 | 0,80 | 127 | 5.508 lei | 119% | 104 | Echilibrat |
| Prahova | 43 | 0,62 | 99 | 4.747 lei | 102% | 103 | Echilibrat |
| Buzău | 19 | 0,47 | 75 | 4.067 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Suceava | 31 | 0,48 | 77 | 4.071 lei | 88% | 99 | Echilibrat |
| Botoșani | 18 | 0,46 | 73 | 3.941 lei | 85% | 98 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 12 | 0,49 | 78 | 4.060 lei | 87% | 98 | Echilibrat |
| Covasna | 9 | 0,45 | 72 | 3.896 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 25 | 0,52 | 83 | 4.181 lei | 90% | 98 | Echilibrat |
| Olt | 22 | 0,57 | 91 | 4.377 lei | 94% | 98 | Echilibrat |
| Vaslui | 17 | 0,45 | 72 | 3.929 lei | 85% | 98 | Echilibrat |
| Brăila | 13 | 0,46 | 74 | 3.912 lei | 84% | 97 | Echilibrat |
| Brașov | 42 | 0,77 | 122 | 5.019 lei | 108% | 97 | Echilibrat |
| Vâlcea | 16 | 0,46 | 73 | 3.881 lei | 84% | 97 | Echilibrat |
| Hunedoara | 17 | 0,47 | 75 | 3.902 lei | 84% | 96 | Echilibrat |
| Ialomița | 14 | 0,57 | 91 | 4.136 lei | 89% | 93 | Echilibrat |
| Vrancea | 17 | 0,51 | 81 | 3.890 lei | 84% | 93 | Echilibrat |
| Dolj | 43 | 0,72 | 114 | 4.520 lei | 97% | 91 | Echilibrat |
| Sălaj | 13 | 0,61 | 98 | 4.155 lei | 89% | 91 | Echilibrat |
| Alba | 23 | 0,71 | 112 | 4.326 lei | 93% | 88 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 18 | 0,61 | 97 | 3.942 lei | 85% | 86 | Echilibrat |
| Satu Mare | 22 | 0,67 | 106 | 4.094 lei | 88% | 86 | Echilibrat |
| Bihor | 38 | 0,69 | 110 | 4.095 lei | 88% | 84 | Limitat |
| Ilfov | 55 | 1,01 | 162 | 5.060 lei | 109% | 83 | Limitat |
| Iași | 85 | 1,12 | 178 | 5.098 lei | 110% | 79 | Limitat |
| Maramureș | 36 | 0,80 | 127 | 4.177 lei | 90% | 79 | Limitat |
| Cluj | 96 | 1,41 | 225 | 5.921 lei | 128% | 78 | Limitat |
| Mehedinți | 19 | 0,81 | 130 | 3.945 lei | 85% | 74 | Limitat |
| Tulcea | 16 | 0,83 | 132 | 4.003 lei | 86% | 74 | Limitat |
| Arad | 43 | 1,05 | 167 | 4.258 lei | 92% | 69 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).