Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Călărași — scor 175: doar 0 firme la 283.250 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.057 lei — venituri sub medie.
Suceava — scor 166: doar 1 firme la 642.551 locuitori (index firme 6).
Salariu net 4.071 lei — venituri apropiate de medie.
Gorj — scor 154: doar 2 firme la 314.685 locuitori (index firme 24).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Călărași | 0 | 0,00 | 0 | 4.057 lei | 87% | 175 | Oportunitate mare |
| Suceava | 1 | 0,02 | 6 | 4.071 lei | 88% | 166 | Oportunitate mare |
| Gorj | 2 | 0,06 | 24 | 4.446 lei | 96% | 154 | Oportunitate mare |
| Caraș-Severin | 1 | 0,04 | 15 | 4.060 lei | 87% | 152 | Oportunitate mare |
| Prahova | 7 | 0,10 | 38 | 4.747 lei | 102% | 148 | Oportunitate |
| Giurgiu | 2 | 0,07 | 27 | 4.317 lei | 93% | 146 | Oportunitate |
| Teleorman | 2 | 0,06 | 24 | 3.822 lei | 82% | 133 | Oportunitate |
| Hunedoara | 3 | 0,08 | 31 | 3.902 lei | 84% | 128 | Oportunitate |
| Mureș | 7 | 0,14 | 51 | 4.492 lei | 97% | 128 | Oportunitate |
| Covasna | 2 | 0,10 | 38 | 3.896 lei | 84% | 122 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 6 | 0,13 | 47 | 4.181 lei | 90% | 122 | Oportunitate |
| Bacău | 9 | 0,15 | 59 | 4.474 lei | 96% | 121 | Oportunitate |
| Satu Mare | 4 | 0,12 | 46 | 4.094 lei | 88% | 121 | Oportunitate |
| Brăila | 3 | 0,11 | 40 | 3.912 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Buzău | 5 | 0,12 | 47 | 4.067 lei | 88% | 119 | Oportunitate |
| Arad | 6 | 0,15 | 55 | 4.258 lei | 92% | 118 | Oportunitate |
| Sălaj | 3 | 0,14 | 54 | 4.155 lei | 89% | 117 | Oportunitate |
| Botoșani | 5 | 0,13 | 48 | 3.941 lei | 85% | 115 | Oportunitate |
| Sibiu | 9 | 0,23 | 88 | 4.942 lei | 106% | 113 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 51 | 3.942 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Olt | 7 | 0,18 | 69 | 4.377 lei | 94% | 111 | Oportunitate |
| Alba | 6 | 0,18 | 70 | 4.326 lei | 93% | 110 | Oportunitate |
| Ialomița | 4 | 0,16 | 62 | 4.136 lei | 89% | 110 | Oportunitate |
| Argeș | 13 | 0,23 | 86 | 4.729 lei | 102% | 109 | Echilibrat |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 61 | 3.929 lei | 85% | 105 | Echilibrat |
| Dolj | 14 | 0,23 | 89 | 4.520 lei | 97% | 103 | Echilibrat |
| Mehedinți | 4 | 0,17 | 65 | 3.945 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Bihor | 11 | 0,20 | 76 | 4.095 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Iași | 24 | 0,32 | 120 | 5.098 lei | 110% | 100 | Echilibrat |
| Vrancea | 6 | 0,18 | 68 | 3.890 lei | 84% | 100 | Echilibrat |
| Timiș | 24 | 0,37 | 140 | 5.508 lei | 119% | 99 | Echilibrat |
| Harghita | 6 | 0,21 | 78 | 3.955 lei | 85% | 96 | Echilibrat |
| Maramureș | 12 | 0,27 | 101 | 4.177 lei | 90% | 90 | Echilibrat |
| Galați | 14 | 0,28 | 107 | 4.276 lei | 92% | 89 | Echilibrat |
| Vâlcea | 8 | 0,23 | 87 | 3.881 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Neamț | 11 | 0,25 | 96 | 4.013 lei | 86% | 88 | Echilibrat |
| București | 106 | 0,62 | 234 | 6.730 lei | 145% | 87 | Echilibrat |
| Cluj | 35 | 0,52 | 195 | 5.921 lei | 128% | 86 | Echilibrat |
| Brașov | 26 | 0,48 | 180 | 5.019 lei | 108% | 77 | Limitat |
| Ilfov | 30 | 0,55 | 210 | 5.060 lei | 109% | 70 | Limitat |
| Constanța | 43 | 0,66 | 249 | 4.491 lei | 97% | 56 | Saturat |
| Tulcea | 11 | 0,57 | 216 | 4.003 lei | 86% | 55 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).