Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Dolj — scor 180: doar 1 firme la 599.442 locuitori (index firme 8).
Salariu net 4.520 lei — venituri apropiate de medie.
Ialomița — scor 178: doar 0 firme la 244.914 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Caraș-Severin — scor 175: doar 0 firme la 246.588 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.060 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dolj | 1 | 0,02 | 8 | 4.520 lei | 97% | 180 | Oportunitate mare |
| Ialomița | 0 | 0,00 | 0 | 4.136 lei | 89% | 178 | Oportunitate mare |
| Caraș-Severin | 0 | 0,00 | 0 | 4.060 lei | 87% | 175 | Oportunitate mare |
| Olt | 1 | 0,03 | 13 | 4.377 lei | 94% | 167 | Oportunitate mare |
| Mureș | 2 | 0,04 | 19 | 4.492 lei | 97% | 162 | Oportunitate mare |
| Buzău | 1 | 0,02 | 12 | 4.067 lei | 88% | 156 | Oportunitate mare |
| Suceava | 2 | 0,03 | 15 | 4.071 lei | 88% | 152 | Oportunitate mare |
| Iași | 7 | 0,09 | 46 | 5.098 lei | 110% | 151 | Oportunitate mare |
| Călărași | 1 | 0,04 | 18 | 4.057 lei | 87% | 149 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 2 | 0,04 | 21 | 4.181 lei | 90% | 149 | Oportunitate |
| Vrancea | 1 | 0,03 | 15 | 3.890 lei | 84% | 146 | Oportunitate |
| Sălaj | 1 | 0,05 | 23 | 4.155 lei | 89% | 145 | Oportunitate |
| Bacău | 4 | 0,07 | 34 | 4.474 lei | 96% | 144 | Oportunitate |
| Galați | 3 | 0,06 | 30 | 4.276 lei | 92% | 142 | Oportunitate |
| Cluj | 11 | 0,16 | 80 | 5.921 lei | 128% | 141 | Oportunitate |
| Botoșani | 2 | 0,05 | 25 | 3.941 lei | 85% | 135 | Oportunitate |
| Vaslui | 2 | 0,05 | 26 | 3.929 lei | 85% | 134 | Oportunitate |
| Vâlcea | 2 | 0,06 | 29 | 3.881 lei | 84% | 130 | Oportunitate |
| Neamț | 3 | 0,07 | 34 | 4.013 lei | 86% | 129 | Oportunitate |
| Argeș | 7 | 0,12 | 61 | 4.729 lei | 102% | 127 | Oportunitate |
| Teleorman | 2 | 0,06 | 31 | 3.822 lei | 82% | 126 | Oportunitate |
| Giurgiu | 3 | 0,11 | 53 | 4.317 lei | 93% | 122 | Oportunitate |
| Mehedinți | 2 | 0,09 | 43 | 3.945 lei | 85% | 119 | Oportunitate |
| Timiș | 13 | 0,20 | 99 | 5.508 lei | 119% | 119 | Oportunitate |
| Maramureș | 5 | 0,11 | 55 | 4.177 lei | 90% | 116 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 3 | 0,10 | 50 | 3.942 lei | 85% | 113 | Oportunitate |
| Brăila | 3 | 0,11 | 53 | 3.912 lei | 84% | 110 | Oportunitate |
| Hunedoara | 4 | 0,11 | 55 | 3.902 lei | 84% | 108 | Echilibrat |
| Alba | 5 | 0,15 | 76 | 4.326 lei | 93% | 106 | Echilibrat |
| Arad | 6 | 0,15 | 73 | 4.258 lei | 92% | 106 | Echilibrat |
| Sibiu | 8 | 0,21 | 102 | 4.942 lei | 106% | 105 | Echilibrat |
| Brașov | 12 | 0,22 | 109 | 5.019 lei | 108% | 103 | Echilibrat |
| Bihor | 8 | 0,15 | 72 | 4.095 lei | 88% | 102 | Echilibrat |
| Harghita | 4 | 0,14 | 68 | 3.955 lei | 85% | 101 | Echilibrat |
| Gorj | 6 | 0,19 | 95 | 4.446 lei | 96% | 98 | Echilibrat |
| Tulcea | 3 | 0,16 | 77 | 4.003 lei | 86% | 97 | Echilibrat |
| Covasna | 3 | 0,15 | 75 | 3.896 lei | 84% | 96 | Echilibrat |
| Constanța | 14 | 0,21 | 106 | 4.491 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Satu Mare | 7 | 0,21 | 105 | 4.094 lei | 88% | 86 | Echilibrat |
| Prahova | 20 | 0,29 | 143 | 4.747 lei | 102% | 84 | Limitat |
| Ilfov | 30 | 0,55 | 275 | 5.060 lei | 109% | 58 | Saturat |
| București | 169 | 0,98 | 489 | 6.730 lei | 145% | 49 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).