Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Tulcea — scor 172: doar 0 firme la 193.355 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.003 lei — venituri sub medie.
Iași — scor 160: doar 7 firme la 761.010 locuitori (index firme 38).
Salariu net 5.098 lei — venituri peste medie.
Caraș-Severin — scor 150: doar 1 firme la 246.588 locuitori (index firme 17).
Salariu net 4.060 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tulcea | 0 | 0,00 | 0 | 4.003 lei | 86% | 172 | Oportunitate mare |
| Iași | 7 | 0,09 | 38 | 5.098 lei | 110% | 160 | Oportunitate mare |
| Caraș-Severin | 1 | 0,04 | 17 | 4.060 lei | 87% | 150 | Oportunitate mare |
| Teleorman | 1 | 0,03 | 13 | 3.822 lei | 82% | 146 | Oportunitate |
| Suceava | 4 | 0,06 | 25 | 4.071 lei | 88% | 140 | Oportunitate |
| Ialomița | 2 | 0,08 | 33 | 4.136 lei | 89% | 134 | Oportunitate |
| Dolj | 7 | 0,12 | 48 | 4.520 lei | 97% | 132 | Oportunitate |
| Olt | 4 | 0,10 | 43 | 4.377 lei | 94% | 132 | Oportunitate |
| Botoșani | 3 | 0,08 | 31 | 3.941 lei | 85% | 129 | Oportunitate |
| Vaslui | 3 | 0,08 | 33 | 3.929 lei | 85% | 128 | Oportunitate |
| Gorj | 4 | 0,13 | 52 | 4.446 lei | 96% | 126 | Oportunitate |
| Prahova | 11 | 0,16 | 65 | 4.747 lei | 102% | 124 | Oportunitate |
| Bacău | 8 | 0,14 | 56 | 4.474 lei | 96% | 123 | Oportunitate |
| Călărași | 3 | 0,11 | 43 | 4.057 lei | 87% | 122 | Oportunitate |
| Covasna | 2 | 0,10 | 41 | 3.896 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Neamț | 5 | 0,12 | 47 | 4.013 lei | 86% | 117 | Oportunitate |
| Constanța | 11 | 0,17 | 69 | 4.491 lei | 97% | 115 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 7 | 0,15 | 60 | 4.181 lei | 90% | 113 | Oportunitate |
| Sălaj | 3 | 0,14 | 58 | 4.155 lei | 89% | 113 | Oportunitate |
| Galați | 8 | 0,16 | 66 | 4.276 lei | 92% | 111 | Oportunitate |
| Mehedinți | 3 | 0,13 | 53 | 3.945 lei | 85% | 111 | Oportunitate |
| Harghita | 4 | 0,14 | 56 | 3.955 lei | 85% | 109 | Echilibrat |
| Brăila | 4 | 0,14 | 58 | 3.912 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 5 | 0,17 | 69 | 3.942 lei | 85% | 100 | Echilibrat |
| Maramureș | 9 | 0,20 | 81 | 4.177 lei | 90% | 99 | Echilibrat |
| Brașov | 16 | 0,29 | 120 | 5.019 lei | 108% | 98 | Echilibrat |
| Vâlcea | 6 | 0,17 | 70 | 3.881 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Buzău | 8 | 0,20 | 81 | 4.067 lei | 88% | 97 | Echilibrat |
| Timiș | 23 | 0,35 | 145 | 5.508 lei | 119% | 97 | Echilibrat |
| Argeș | 16 | 0,28 | 115 | 4.729 lei | 102% | 95 | Echilibrat |
| Mureș | 13 | 0,25 | 103 | 4.492 lei | 97% | 95 | Echilibrat |
| Satu Mare | 8 | 0,24 | 99 | 4.094 lei | 88% | 89 | Echilibrat |
| Alba | 9 | 0,28 | 113 | 4.326 lei | 93% | 87 | Echilibrat |
| Cluj | 33 | 0,49 | 199 | 5.921 lei | 128% | 85 | Echilibrat |
| București | 108 | 0,63 | 257 | 6.730 lei | 145% | 81 | Limitat |
| Giurgiu | 9 | 0,32 | 131 | 4.317 lei | 93% | 81 | Limitat |
| Arad | 13 | 0,32 | 130 | 4.258 lei | 92% | 80 | Limitat |
| Vrancea | 9 | 0,27 | 110 | 3.890 lei | 84% | 80 | Limitat |
| Bihor | 17 | 0,31 | 126 | 4.095 lei | 88% | 78 | Limitat |
| Ilfov | 26 | 0,48 | 196 | 5.060 lei | 109% | 74 | Limitat |
| Sibiu | 19 | 0,49 | 200 | 4.942 lei | 106% | 71 | Limitat |
| Hunedoara | 13 | 0,36 | 147 | 3.902 lei | 84% | 68 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).