Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Bistrița-Năsăud — scor 145: doar 6 firme la 295.988 locuitori (index firme 17).
Salariu net 3.942 lei — venituri sub medie.
Sălaj — scor 144: doar 6 firme la 212.224 locuitori (index firme 24).
Salariu net 4.155 lei — venituri apropiate de medie.
Covasna — scor 143: doar 4 firme la 200.042 locuitori (index firme 17).
Salariu net 3.896 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bistrița-Năsăud | 6 | 0,20 | 17 | 3.942 lei | 85% | 145 | Oportunitate |
| Sălaj | 6 | 0,28 | 24 | 4.155 lei | 89% | 144 | Oportunitate |
| Covasna | 4 | 0,20 | 17 | 3.896 lei | 84% | 143 | Oportunitate |
| Gorj | 13 | 0,41 | 35 | 4.446 lei | 96% | 142 | Oportunitate |
| Ialomița | 8 | 0,33 | 28 | 4.136 lei | 89% | 139 | Oportunitate |
| Mehedinți | 6 | 0,26 | 22 | 3.945 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Botoșani | 11 | 0,28 | 24 | 3.941 lei | 85% | 137 | Oportunitate |
| Buzău | 13 | 0,32 | 27 | 4.067 lei | 88% | 137 | Oportunitate |
| Alba | 14 | 0,43 | 37 | 4.326 lei | 93% | 136 | Oportunitate |
| Timiș | 58 | 0,89 | 76 | 5.508 lei | 119% | 135 | Oportunitate |
| Maramureș | 20 | 0,44 | 38 | 4.177 lei | 90% | 131 | Oportunitate |
| Hunedoara | 13 | 0,36 | 31 | 3.902 lei | 84% | 129 | Oportunitate |
| Olt | 21 | 0,55 | 47 | 4.377 lei | 94% | 128 | Oportunitate |
| Satu Mare | 15 | 0,45 | 39 | 4.094 lei | 88% | 127 | Oportunitate |
| Tulcea | 8 | 0,41 | 35 | 4.003 lei | 86% | 127 | Oportunitate |
| Cluj | 84 | 1,24 | 106 | 5.921 lei | 128% | 124 | Oportunitate |
| Mureș | 34 | 0,66 | 56 | 4.492 lei | 97% | 124 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 27 | 0,56 | 48 | 4.181 lei | 90% | 122 | Oportunitate |
| Călărași | 15 | 0,53 | 45 | 4.057 lei | 87% | 120 | Oportunitate |
| Sibiu | 35 | 0,90 | 77 | 4.942 lei | 106% | 120 | Oportunitate |
| Suceava | 36 | 0,56 | 48 | 4.071 lei | 88% | 119 | Oportunitate |
| Vaslui | 19 | 0,51 | 43 | 3.929 lei | 85% | 118 | Oportunitate |
| Bacău | 44 | 0,76 | 65 | 4.474 lei | 96% | 117 | Oportunitate |
| Galați | 33 | 0,66 | 57 | 4.276 lei | 92% | 117 | Oportunitate |
| Prahova | 67 | 0,96 | 82 | 4.747 lei | 102% | 112 | Oportunitate |
| Argeș | 59 | 1,04 | 89 | 4.729 lei | 102% | 108 | Echilibrat |
| Vâlcea | 23 | 0,66 | 56 | 3.881 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Brașov | 68 | 1,24 | 106 | 5.019 lei | 108% | 105 | Echilibrat |
| Dolj | 61 | 1,02 | 87 | 4.520 lei | 97% | 104 | Echilibrat |
| Arad | 39 | 0,95 | 81 | 4.258 lei | 92% | 101 | Echilibrat |
| Neamț | 36 | 0,83 | 71 | 4.013 lei | 86% | 101 | Echilibrat |
| Iași | 108 | 1,42 | 121 | 5.098 lei | 110% | 99 | Echilibrat |
| Teleorman | 25 | 0,78 | 66 | 3.822 lei | 82% | 99 | Echilibrat |
| Constanța | 75 | 1,14 | 98 | 4.491 lei | 97% | 98 | Echilibrat |
| Brăila | 27 | 0,96 | 82 | 3.912 lei | 84% | 93 | Echilibrat |
| Bihor | 60 | 1,09 | 93 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 27 | 1,09 | 94 | 4.060 lei | 87% | 90 | Echilibrat |
| Harghita | 34 | 1,16 | 100 | 3.955 lei | 85% | 85 | Echilibrat |
| Vrancea | 42 | 1,25 | 107 | 3.890 lei | 84% | 81 | Limitat |
| Giurgiu | 45 | 1,60 | 137 | 4.317 lei | 93% | 79 | Limitat |
| București | 705 | 4,11 | 351 | 6.730 lei | 145% | 64 | Limitat |
| Ilfov | 181 | 3,34 | 285 | 5.060 lei | 109% | 57 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).