Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Botoșani — scor 141: doar 73 firme la 392.821 locuitori (index firme 20).
Salariu net 3.941 lei — venituri sub medie.
Tulcea — scor 139: doar 43 firme la 193.355 locuitori (index firme 24).
Salariu net 4.003 lei — venituri sub medie.
Buzău — scor 136: doar 107 firme la 404.979 locuitori (index firme 29).
Salariu net 4.067 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Botoșani | 73 | 1,86 | 20 | 3.941 lei | 85% | 141 | Oportunitate |
| Tulcea | 43 | 2,22 | 24 | 4.003 lei | 86% | 139 | Oportunitate |
| Buzău | 107 | 2,64 | 29 | 4.067 lei | 88% | 136 | Oportunitate |
| Ialomița | 73 | 2,98 | 32 | 4.136 lei | 89% | 134 | Oportunitate |
| Teleorman | 67 | 2,08 | 23 | 3.822 lei | 82% | 134 | Oportunitate |
| Călărași | 87 | 3,07 | 33 | 4.057 lei | 87% | 131 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 78 | 3,16 | 34 | 4.060 lei | 87% | 130 | Oportunitate |
| Suceava | 207 | 3,22 | 35 | 4.071 lei | 88% | 130 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 172 | 3,59 | 39 | 4.181 lei | 90% | 129 | Oportunitate |
| Giurgiu | 117 | 4,16 | 45 | 4.317 lei | 93% | 128 | Oportunitate |
| Vaslui | 112 | 2,99 | 33 | 3.929 lei | 85% | 128 | Oportunitate |
| Sibiu | 246 | 6,33 | 69 | 4.942 lei | 106% | 126 | Oportunitate |
| Sălaj | 82 | 3,86 | 42 | 4.155 lei | 89% | 126 | Oportunitate |
| Satu Mare | 122 | 3,69 | 40 | 4.094 lei | 88% | 126 | Oportunitate |
| Vrancea | 115 | 3,43 | 37 | 3.890 lei | 84% | 122 | Oportunitate |
| Cluj | 694 | 10,22 | 111 | 5.921 lei | 128% | 121 | Oportunitate |
| Harghita | 112 | 3,84 | 42 | 3.955 lei | 85% | 120 | Oportunitate |
| Maramureș | 209 | 4,62 | 50 | 4.177 lei | 90% | 120 | Oportunitate |
| Brăila | 112 | 3,98 | 43 | 3.912 lei | 84% | 118 | Oportunitate |
| Prahova | 486 | 6,99 | 76 | 4.747 lei | 102% | 116 | Oportunitate |
| Galați | 275 | 5,53 | 60 | 4.276 lei | 92% | 115 | Oportunitate |
| Iași | 631 | 8,29 | 90 | 5.098 lei | 110% | 115 | Oportunitate |
| Mureș | 323 | 6,23 | 68 | 4.492 lei | 97% | 115 | Oportunitate |
| Gorj | 200 | 6,36 | 69 | 4.446 lei | 96% | 113 | Oportunitate |
| Timiș | 655 | 10,07 | 110 | 5.508 lei | 119% | 113 | Oportunitate |
| Alba | 199 | 6,11 | 67 | 4.326 lei | 93% | 112 | Oportunitate |
| Bacău | 388 | 6,68 | 73 | 4.474 lei | 96% | 112 | Oportunitate |
| Argeș | 449 | 7,88 | 86 | 4.729 lei | 102% | 110 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 146 | 4,93 | 54 | 3.942 lei | 85% | 110 | Oportunitate |
| Constanța | 485 | 7,39 | 81 | 4.491 lei | 97% | 107 | Echilibrat |
| Covasna | 104 | 5,20 | 57 | 3.896 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Vâlcea | 207 | 5,94 | 65 | 3.881 lei | 84% | 101 | Echilibrat |
| Mehedinți | 149 | 6,38 | 69 | 3.945 lei | 85% | 100 | Echilibrat |
| Hunedoara | 296 | 8,18 | 89 | 3.902 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Bihor | 520 | 9,43 | 103 | 4.095 lei | 88% | 87 | Echilibrat |
| Dolj | 693 | 11,56 | 126 | 4.520 lei | 97% | 86 | Echilibrat |
| Neamț | 412 | 9,49 | 103 | 4.013 lei | 86% | 85 | Echilibrat |
| Brașov | 789 | 14,43 | 157 | 5.019 lei | 108% | 84 | Limitat |
| București | 4.652 | 27,09 | 295 | 6.730 lei | 145% | 73 | Limitat |
| Arad | 689 | 16,80 | 183 | 4.258 lei | 92% | 65 | Limitat |
| Olt | 680 | 17,74 | 193 | 4.377 lei | 94% | 64 | Limitat |
| Ilfov | 1.214 | 22,37 | 244 | 5.060 lei | 109% | 63 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).