Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Gorj — scor 182: doar 5 firme la 314.685 locuitori (index firme 5).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Sibiu — scor 174: doar 26 firme la 388.325 locuitori (index firme 22).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Olt — scor 172: doar 11 firme la 383.280 locuitori (index firme 10).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gorj | 5 | 0,16 | 5 | 4.446 lei | 96% | 182 | Oportunitate mare |
| Sibiu | 26 | 0,67 | 22 | 4.942 lei | 106% | 174 | Oportunitate mare |
| Olt | 11 | 0,29 | 10 | 4.377 lei | 94% | 172 | Oportunitate mare |
| Argeș | 42 | 0,74 | 25 | 4.729 lei | 102% | 163 | Oportunitate mare |
| Prahova | 55 | 0,79 | 26 | 4.747 lei | 102% | 162 | Oportunitate mare |
| Alba | 16 | 0,49 | 16 | 4.326 lei | 93% | 160 | Oportunitate mare |
| Dâmbovița | 18 | 0,38 | 13 | 4.181 lei | 90% | 160 | Oportunitate mare |
| Iași | 89 | 1,17 | 39 | 5.098 lei | 110% | 158 | Oportunitate mare |
| Cluj | 127 | 1,87 | 63 | 5.921 lei | 128% | 157 | Oportunitate mare |
| Vaslui | 12 | 0,32 | 11 | 3.929 lei | 85% | 153 | Oportunitate mare |
| Botoșani | 14 | 0,36 | 12 | 3.941 lei | 85% | 152 | Oportunitate mare |
| Bacău | 48 | 0,83 | 28 | 4.474 lei | 96% | 151 | Oportunitate mare |
| Brașov | 71 | 1,30 | 43 | 5.019 lei | 108% | 151 | Oportunitate mare |
| Călărași | 14 | 0,49 | 17 | 4.057 lei | 87% | 150 | Oportunitate mare |
| Suceava | 33 | 0,51 | 17 | 4.071 lei | 88% | 150 | Oportunitate mare |
| Dolj | 56 | 0,93 | 31 | 4.520 lei | 97% | 148 | Oportunitate |
| Galați | 39 | 0,78 | 26 | 4.276 lei | 92% | 146 | Oportunitate |
| Mehedinți | 12 | 0,51 | 17 | 3.945 lei | 85% | 145 | Oportunitate |
| Neamț | 27 | 0,62 | 21 | 4.013 lei | 86% | 143 | Oportunitate |
| Tulcea | 12 | 0,62 | 21 | 4.003 lei | 86% | 143 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 18 | 0,61 | 20 | 3.942 lei | 85% | 141 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 18 | 0,73 | 24 | 4.060 lei | 87% | 141 | Oportunitate |
| Harghita | 18 | 0,62 | 21 | 3.955 lei | 85% | 141 | Oportunitate |
| Mureș | 57 | 1,10 | 37 | 4.492 lei | 97% | 141 | Oportunitate |
| Brăila | 17 | 0,60 | 20 | 3.912 lei | 84% | 140 | Oportunitate |
| Satu Mare | 27 | 0,82 | 27 | 4.094 lei | 88% | 139 | Oportunitate |
| Teleorman | 18 | 0,56 | 19 | 3.822 lei | 82% | 139 | Oportunitate |
| Vrancea | 21 | 0,63 | 21 | 3.890 lei | 84% | 139 | Oportunitate |
| Covasna | 13 | 0,65 | 22 | 3.896 lei | 84% | 138 | Oportunitate |
| Timiș | 140 | 2,15 | 72 | 5.508 lei | 119% | 138 | Oportunitate |
| Buzău | 37 | 0,91 | 31 | 4.067 lei | 88% | 134 | Oportunitate |
| Maramureș | 47 | 1,04 | 35 | 4.177 lei | 90% | 134 | Oportunitate |
| Vâlcea | 26 | 0,75 | 25 | 3.881 lei | 84% | 134 | Oportunitate |
| Sălaj | 22 | 1,04 | 35 | 4.155 lei | 89% | 133 | Oportunitate |
| Constanța | 96 | 1,46 | 49 | 4.491 lei | 97% | 130 | Oportunitate |
| Ialomița | 27 | 1,10 | 37 | 4.136 lei | 89% | 130 | Oportunitate |
| Arad | 63 | 1,54 | 51 | 4.258 lei | 92% | 121 | Oportunitate |
| Hunedoara | 53 | 1,47 | 49 | 3.902 lei | 84% | 113 | Oportunitate |
| Bihor | 96 | 1,74 | 58 | 4.095 lei | 88% | 111 | Oportunitate |
| Giurgiu | 57 | 2,03 | 68 | 4.317 lei | 93% | 111 | Oportunitate |
| București | 3.064 | 17,85 | 597 | 6.730 lei | 145% | 42 | Saturat |
| Ilfov | 1.029 | 18,96 | 634 | 5.060 lei | 109% | 30 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).