Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Bacău — scor 146: doar 15 firme la 580.912 locuitori (index firme 32).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Argeș — scor 142: doar 20 firme la 569.932 locuitori (index firme 43).
Salariu net 4.729 lei — venituri peste medie.
Covasna — scor 142: doar 3 firme la 200.042 locuitori (index firme 18).
Salariu net 3.896 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bacău | 15 | 0,26 | 32 | 4.474 lei | 96% | 146 | Oportunitate |
| Argeș | 20 | 0,35 | 43 | 4.729 lei | 102% | 142 | Oportunitate |
| Covasna | 3 | 0,15 | 18 | 3.896 lei | 84% | 142 | Oportunitate |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 20 | 3.929 lei | 85% | 141 | Oportunitate |
| Olt | 12 | 0,31 | 39 | 4.377 lei | 94% | 136 | Oportunitate |
| Suceava | 16 | 0,25 | 31 | 4.071 lei | 88% | 134 | Oportunitate |
| Botoșani | 10 | 0,25 | 31 | 3.941 lei | 85% | 129 | Oportunitate |
| Mureș | 22 | 0,42 | 52 | 4.492 lei | 97% | 127 | Oportunitate |
| Iași | 47 | 0,62 | 76 | 5.098 lei | 110% | 125 | Oportunitate |
| Prahova | 36 | 0,52 | 64 | 4.747 lei | 102% | 125 | Oportunitate |
| Harghita | 10 | 0,34 | 42 | 3.955 lei | 85% | 120 | Oportunitate |
| Vâlcea | 11 | 0,32 | 39 | 3.881 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 20 | 0,42 | 51 | 4.181 lei | 90% | 119 | Oportunitate |
| Maramureș | 19 | 0,42 | 52 | 4.177 lei | 90% | 119 | Oportunitate |
| Satu Mare | 13 | 0,39 | 48 | 4.094 lei | 88% | 119 | Oportunitate |
| Neamț | 18 | 0,41 | 51 | 4.013 lei | 86% | 114 | Oportunitate |
| Sălaj | 10 | 0,47 | 58 | 4.155 lei | 89% | 113 | Oportunitate |
| Călărași | 13 | 0,46 | 57 | 4.057 lei | 87% | 112 | Oportunitate |
| Gorj | 18 | 0,57 | 71 | 4.446 lei | 96% | 112 | Oportunitate |
| Buzău | 20 | 0,49 | 61 | 4.067 lei | 88% | 109 | Echilibrat |
| Galați | 28 | 0,56 | 69 | 4.276 lei | 92% | 109 | Echilibrat |
| Ialomița | 13 | 0,53 | 65 | 4.136 lei | 89% | 108 | Echilibrat |
| Mehedinți | 11 | 0,47 | 58 | 3.945 lei | 85% | 108 | Echilibrat |
| Vrancea | 15 | 0,45 | 55 | 3.890 lei | 84% | 108 | Echilibrat |
| Constanța | 43 | 0,66 | 81 | 4.491 lei | 97% | 107 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 13 | 0,53 | 65 | 4.060 lei | 87% | 106 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 16 | 0,54 | 67 | 3.942 lei | 85% | 102 | Echilibrat |
| Giurgiu | 19 | 0,68 | 83 | 4.317 lei | 93% | 101 | Echilibrat |
| Tulcea | 11 | 0,57 | 70 | 4.003 lei | 86% | 101 | Echilibrat |
| Dolj | 47 | 0,78 | 97 | 4.520 lei | 97% | 99 | Echilibrat |
| Arad | 29 | 0,71 | 87 | 4.258 lei | 92% | 98 | Echilibrat |
| Timiș | 78 | 1,20 | 148 | 5.508 lei | 119% | 96 | Echilibrat |
| Brăila | 18 | 0,64 | 79 | 3.912 lei | 84% | 94 | Echilibrat |
| Alba | 27 | 0,83 | 102 | 4.326 lei | 93% | 92 | Echilibrat |
| Cluj | 106 | 1,56 | 192 | 5.921 lei | 128% | 87 | Echilibrat |
| Brașov | 71 | 1,30 | 160 | 5.019 lei | 108% | 83 | Limitat |
| Bihor | 55 | 1,00 | 123 | 4.095 lei | 88% | 79 | Limitat |
| Teleorman | 29 | 0,90 | 111 | 3.822 lei | 82% | 78 | Limitat |
| București | 388 | 2,26 | 279 | 6.730 lei | 145% | 77 | Limitat |
| Sibiu | 58 | 1,49 | 184 | 4.942 lei | 106% | 75 | Limitat |
| Hunedoara | 39 | 1,08 | 133 | 3.902 lei | 84% | 72 | Limitat |
| Ilfov | 91 | 1,68 | 207 | 5.060 lei | 109% | 71 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).