Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Giurgiu — scor 153: doar 5 firme la 281.422 locuitori (index firme 21).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
Bacău — scor 132: doar 22 firme la 580.912 locuitori (index firme 46).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Sălaj — scor 128: doar 7 firme la 212.224 locuitori (index firme 40).
Salariu net 4.155 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Ilfov — scor 59: 122 firme, 2,25 / 10.000 locuitori.
Hunedoara — scor 75: 37 firme, 1,02 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 78: 29 firme, 0,98 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Giurgiu | 5 | 0,18 | 21 | 4.317 lei | 93% | 153 | Oportunitate mare |
| Bacău | 22 | 0,38 | 46 | 4.474 lei | 96% | 132 | Oportunitate |
| Sălaj | 7 | 0,33 | 40 | 4.155 lei | 89% | 128 | Oportunitate |
| Sibiu | 22 | 0,57 | 68 | 4.942 lei | 106% | 127 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 18 | 0,38 | 45 | 4.181 lei | 90% | 124 | Oportunitate |
| Vrancea | 11 | 0,33 | 40 | 3.890 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Ialomița | 10 | 0,41 | 49 | 4.136 lei | 89% | 119 | Oportunitate |
| Suceava | 25 | 0,39 | 47 | 4.071 lei | 88% | 119 | Oportunitate |
| Covasna | 7 | 0,35 | 42 | 3.896 lei | 84% | 118 | Oportunitate |
| Galați | 24 | 0,48 | 58 | 4.276 lei | 92% | 116 | Oportunitate |
| Mureș | 29 | 0,56 | 67 | 4.492 lei | 97% | 116 | Oportunitate |
| Neamț | 19 | 0,44 | 53 | 4.013 lei | 86% | 113 | Oportunitate |
| Vaslui | 16 | 0,43 | 51 | 3.929 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Olt | 22 | 0,57 | 69 | 4.377 lei | 94% | 111 | Oportunitate |
| Vâlcea | 15 | 0,43 | 52 | 3.881 lei | 84% | 110 | Oportunitate |
| Iași | 64 | 0,84 | 101 | 5.098 lei | 110% | 109 | Echilibrat |
| Brăila | 13 | 0,46 | 56 | 3.912 lei | 84% | 108 | Echilibrat |
| Buzău | 21 | 0,52 | 62 | 4.067 lei | 88% | 108 | Echilibrat |
| Cluj | 78 | 1,15 | 138 | 5.921 lei | 128% | 107 | Echilibrat |
| Călărași | 15 | 0,53 | 64 | 4.057 lei | 87% | 107 | Echilibrat |
| Dolj | 41 | 0,68 | 82 | 4.520 lei | 97% | 107 | Echilibrat |
| Maramureș | 26 | 0,57 | 69 | 4.177 lei | 90% | 106 | Echilibrat |
| Tulcea | 10 | 0,52 | 62 | 4.003 lei | 86% | 106 | Echilibrat |
| Botoșani | 21 | 0,53 | 64 | 3.941 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Gorj | 23 | 0,73 | 88 | 4.446 lei | 96% | 102 | Echilibrat |
| Mehedinți | 13 | 0,56 | 67 | 3.945 lei | 85% | 102 | Echilibrat |
| Satu Mare | 20 | 0,60 | 73 | 4.094 lei | 88% | 102 | Echilibrat |
| Arad | 28 | 0,68 | 82 | 4.258 lei | 92% | 101 | Echilibrat |
| Bihor | 34 | 0,62 | 74 | 4.095 lei | 88% | 101 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 15 | 0,61 | 73 | 4.060 lei | 87% | 101 | Echilibrat |
| Prahova | 59 | 0,85 | 102 | 4.747 lei | 102% | 101 | Echilibrat |
| Teleorman | 18 | 0,56 | 67 | 3.822 lei | 82% | 98 | Echilibrat |
| Brașov | 56 | 1,02 | 123 | 5.019 lei | 108% | 97 | Echilibrat |
| Constanța | 54 | 0,82 | 99 | 4.491 lei | 97% | 97 | Echilibrat |
| Alba | 26 | 0,80 | 96 | 4.326 lei | 93% | 95 | Echilibrat |
| Timiș | 83 | 1,28 | 154 | 5.508 lei | 119% | 94 | Echilibrat |
| Harghita | 20 | 0,69 | 83 | 3.955 lei | 85% | 93 | Echilibrat |
| Argeș | 59 | 1,04 | 125 | 4.729 lei | 102% | 91 | Echilibrat |
| București | 343 | 2,00 | 241 | 6.730 lei | 145% | 85 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 29 | 0,98 | 118 | 3.942 lei | 85% | 78 | Limitat |
| Hunedoara | 37 | 1,02 | 123 | 3.902 lei | 84% | 75 | Limitat |
| Ilfov | 122 | 2,25 | 271 | 5.060 lei | 109% | 59 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).