Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Covasna — scor 168: doar 0 firme la 200.042 locuitori (index firme 0).
Salariu net 3.896 lei — venituri sub medie.
Mehedinți — scor 155: doar 1 firme la 233.649 locuitori (index firme 10).
Salariu net 3.945 lei — venituri sub medie.
Ialomița — scor 150: doar 2 firme la 244.914 locuitori (index firme 19).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Bistrița-Năsăud — scor 65: 21 firme, 0,71 / 10.000 locuitori.
Vâlcea — scor 67: 23 firme, 0,66 / 10.000 locuitori.
Teleorman — scor 68: 20 firme, 0,62 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Covasna | 0 | 0,00 | 0 | 3.896 lei | 84% | 168 | Oportunitate mare |
| Mehedinți | 1 | 0,04 | 10 | 3.945 lei | 85% | 155 | Oportunitate mare |
| Ialomița | 2 | 0,08 | 19 | 4.136 lei | 89% | 150 | Oportunitate mare |
| Călărași | 4 | 0,14 | 32 | 4.057 lei | 87% | 132 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 4 | 0,16 | 37 | 4.060 lei | 87% | 128 | Oportunitate |
| Olt | 9 | 0,23 | 53 | 4.377 lei | 94% | 123 | Oportunitate |
| Neamț | 9 | 0,21 | 47 | 4.013 lei | 86% | 118 | Oportunitate |
| Sălaj | 5 | 0,24 | 54 | 4.155 lei | 89% | 117 | Oportunitate |
| Argeș | 19 | 0,33 | 76 | 4.729 lei | 102% | 116 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 12 | 0,25 | 57 | 4.181 lei | 90% | 115 | Oportunitate |
| Arad | 11 | 0,27 | 61 | 4.258 lei | 92% | 114 | Oportunitate |
| Vrancea | 7 | 0,21 | 47 | 3.890 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Vaslui | 8 | 0,21 | 48 | 3.929 lei | 85% | 114 | Oportunitate |
| Bacău | 18 | 0,31 | 70 | 4.474 lei | 96% | 113 | Oportunitate |
| Sibiu | 15 | 0,39 | 88 | 4.942 lei | 106% | 113 | Oportunitate |
| Bihor | 14 | 0,25 | 58 | 4.095 lei | 88% | 112 | Oportunitate |
| Maramureș | 12 | 0,27 | 60 | 4.177 lei | 90% | 112 | Oportunitate |
| Brașov | 23 | 0,42 | 96 | 5.019 lei | 108% | 111 | Oportunitate |
| Iași | 33 | 0,43 | 98 | 5.098 lei | 110% | 111 | Oportunitate |
| Galați | 15 | 0,30 | 69 | 4.276 lei | 92% | 109 | Echilibrat |
| Tulcea | 5 | 0,26 | 59 | 4.003 lei | 86% | 109 | Echilibrat |
| Cluj | 41 | 0,60 | 137 | 5.921 lei | 128% | 108 | Echilibrat |
| Giurgiu | 9 | 0,32 | 73 | 4.317 lei | 93% | 108 | Echilibrat |
| Suceava | 19 | 0,30 | 67 | 4.071 lei | 88% | 105 | Echilibrat |
| Botoșani | 11 | 0,28 | 64 | 3.941 lei | 85% | 104 | Echilibrat |
| Mureș | 20 | 0,39 | 88 | 4.492 lei | 97% | 103 | Echilibrat |
| Brăila | 8 | 0,28 | 65 | 3.912 lei | 84% | 102 | Echilibrat |
| București | 145 | 0,84 | 192 | 6.730 lei | 145% | 99 | Echilibrat |
| Buzău | 14 | 0,35 | 79 | 4.067 lei | 88% | 98 | Echilibrat |
| Prahova | 35 | 0,50 | 114 | 4.747 lei | 102% | 95 | Echilibrat |
| Alba | 15 | 0,46 | 105 | 4.326 lei | 93% | 91 | Echilibrat |
| Constanța | 33 | 0,50 | 114 | 4.491 lei | 97% | 90 | Echilibrat |
| Satu Mare | 14 | 0,42 | 96 | 4.094 lei | 88% | 90 | Echilibrat |
| Timiș | 49 | 0,75 | 171 | 5.508 lei | 119% | 88 | Echilibrat |
| Ilfov | 36 | 0,66 | 151 | 5.060 lei | 109% | 87 | Echilibrat |
| Dolj | 35 | 0,58 | 133 | 4.520 lei | 97% | 84 | Limitat |
| Harghita | 16 | 0,55 | 124 | 3.955 lei | 85% | 76 | Limitat |
| Hunedoara | 23 | 0,64 | 144 | 3.902 lei | 84% | 69 | Limitat |
| Gorj | 25 | 0,79 | 180 | 4.446 lei | 96% | 68 | Limitat |
| Teleorman | 20 | 0,62 | 141 | 3.822 lei | 82% | 68 | Limitat |
| Vâlcea | 23 | 0,66 | 150 | 3.881 lei | 84% | 67 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 21 | 0,71 | 161 | 3.942 lei | 85% | 65 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).