Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Gorj — scor 153: doar 3 firme la 314.685 locuitori (index firme 26).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Olt — scor 147: doar 4 firme la 383.280 locuitori (index firme 28).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Dâmbovița — scor 141: doar 5 firme la 479.404 locuitori (index firme 28).
Salariu net 4.181 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gorj | 3 | 0,10 | 26 | 4.446 lei | 96% | 153 | Oportunitate mare |
| Olt | 4 | 0,10 | 28 | 4.377 lei | 94% | 147 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 5 | 0,10 | 28 | 4.181 lei | 90% | 141 | Oportunitate |
| Buzău | 4 | 0,10 | 26 | 4.067 lei | 88% | 139 | Oportunitate |
| Dolj | 9 | 0,15 | 40 | 4.520 lei | 97% | 139 | Oportunitate |
| Călărași | 3 | 0,11 | 28 | 4.057 lei | 87% | 136 | Oportunitate |
| Ialomița | 3 | 0,12 | 33 | 4.136 lei | 89% | 134 | Oportunitate |
| Iași | 19 | 0,25 | 67 | 5.098 lei | 110% | 132 | Oportunitate |
| Vaslui | 4 | 0,11 | 29 | 3.929 lei | 85% | 132 | Oportunitate |
| Sălaj | 3 | 0,14 | 38 | 4.155 lei | 89% | 130 | Oportunitate |
| Galați | 8 | 0,16 | 43 | 4.276 lei | 92% | 129 | Oportunitate |
| Botoșani | 5 | 0,13 | 34 | 3.941 lei | 85% | 127 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 4 | 0,16 | 43 | 4.060 lei | 87% | 122 | Oportunitate |
| Neamț | 7 | 0,16 | 43 | 4.013 lei | 86% | 121 | Oportunitate |
| Covasna | 3 | 0,15 | 40 | 3.896 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Vrancea | 5 | 0,15 | 40 | 3.890 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Teleorman | 5 | 0,16 | 42 | 3.822 lei | 82% | 116 | Oportunitate |
| Argeș | 17 | 0,30 | 80 | 4.729 lei | 102% | 113 | Oportunitate |
| Satu Mare | 7 | 0,21 | 57 | 4.094 lei | 88% | 113 | Oportunitate |
| Bacău | 16 | 0,28 | 74 | 4.474 lei | 96% | 111 | Oportunitate |
| Mureș | 15 | 0,29 | 78 | 4.492 lei | 97% | 109 | Echilibrat |
| Mehedinți | 5 | 0,21 | 57 | 3.945 lei | 85% | 108 | Echilibrat |
| Sibiu | 15 | 0,39 | 104 | 4.942 lei | 106% | 105 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 7 | 0,24 | 63 | 3.942 lei | 85% | 104 | Echilibrat |
| Harghita | 7 | 0,24 | 64 | 3.955 lei | 85% | 104 | Echilibrat |
| Vâlcea | 8 | 0,23 | 62 | 3.881 lei | 84% | 103 | Echilibrat |
| Bihor | 15 | 0,27 | 73 | 4.095 lei | 88% | 102 | Echilibrat |
| Maramureș | 13 | 0,29 | 77 | 4.177 lei | 90% | 102 | Echilibrat |
| Cluj | 39 | 0,57 | 154 | 5.921 lei | 128% | 100 | Echilibrat |
| Suceava | 18 | 0,28 | 75 | 4.071 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Alba | 12 | 0,37 | 99 | 4.326 lei | 93% | 94 | Echilibrat |
| Constanța | 26 | 0,40 | 106 | 4.491 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Arad | 16 | 0,39 | 105 | 4.258 lei | 92% | 90 | Echilibrat |
| Prahova | 33 | 0,47 | 127 | 4.747 lei | 102% | 90 | Echilibrat |
| Hunedoara | 12 | 0,33 | 89 | 3.902 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Timiș | 42 | 0,65 | 173 | 5.508 lei | 119% | 87 | Echilibrat |
| Brașov | 33 | 0,60 | 162 | 5.019 lei | 108% | 83 | Limitat |
| Giurgiu | 14 | 0,50 | 133 | 4.317 lei | 93% | 80 | Limitat |
| Brăila | 12 | 0,43 | 114 | 3.912 lei | 84% | 79 | Limitat |
| București | 176 | 1,03 | 275 | 6.730 lei | 145% | 77 | Limitat |
| Tulcea | 10 | 0,52 | 139 | 4.003 lei | 86% | 72 | Limitat |
| Ilfov | 48 | 0,88 | 237 | 5.060 lei | 109% | 65 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).