Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Harghita — scor 139: doar 4 firme la 291.950 locuitori (index firme 23).
Salariu net 3.955 lei — venituri sub medie.
Olt — scor 131: doar 10 firme la 383.280 locuitori (index firme 43).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Cluj — scor 130: doar 39 firme la 679.141 locuitori (index firme 96).
Salariu net 5.921 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Harghita | 4 | 0,14 | 23 | 3.955 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Olt | 10 | 0,26 | 43 | 4.377 lei | 94% | 131 | Oportunitate |
| Cluj | 39 | 0,57 | 96 | 5.921 lei | 128% | 130 | Oportunitate |
| Suceava | 14 | 0,22 | 36 | 4.071 lei | 88% | 129 | Oportunitate |
| Alba | 9 | 0,28 | 46 | 4.326 lei | 93% | 128 | Oportunitate |
| Sibiu | 16 | 0,41 | 69 | 4.942 lei | 106% | 126 | Oportunitate |
| Vâlcea | 7 | 0,20 | 33 | 3.881 lei | 84% | 125 | Oportunitate |
| Ialomița | 7 | 0,29 | 48 | 4.136 lei | 89% | 121 | Oportunitate |
| Argeș | 24 | 0,42 | 70 | 4.729 lei | 102% | 120 | Oportunitate |
| Dolj | 25 | 0,42 | 70 | 4.520 lei | 97% | 115 | Oportunitate |
| Sălaj | 7 | 0,33 | 55 | 4.155 lei | 89% | 115 | Oportunitate |
| Mureș | 22 | 0,42 | 71 | 4.492 lei | 97% | 113 | Oportunitate |
| București | 172 | 1,00 | 167 | 6.730 lei | 145% | 109 | Echilibrat |
| Timiș | 47 | 0,72 | 120 | 5.508 lei | 119% | 108 | Echilibrat |
| Călărași | 11 | 0,39 | 65 | 4.057 lei | 87% | 106 | Echilibrat |
| Covasna | 7 | 0,35 | 58 | 3.896 lei | 84% | 106 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 11 | 0,37 | 62 | 3.942 lei | 85% | 105 | Echilibrat |
| Gorj | 16 | 0,51 | 85 | 4.446 lei | 96% | 104 | Echilibrat |
| Prahova | 40 | 0,58 | 96 | 4.747 lei | 102% | 104 | Echilibrat |
| Vaslui | 14 | 0,37 | 62 | 3.929 lei | 85% | 104 | Echilibrat |
| Arad | 20 | 0,49 | 81 | 4.258 lei | 92% | 101 | Echilibrat |
| Botoșani | 16 | 0,41 | 68 | 3.941 lei | 85% | 101 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 23 | 0,48 | 80 | 4.181 lei | 90% | 100 | Echilibrat |
| Satu Mare | 15 | 0,45 | 76 | 4.094 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Brașov | 39 | 0,71 | 119 | 5.019 lei | 108% | 99 | Echilibrat |
| Neamț | 21 | 0,48 | 81 | 4.013 lei | 86% | 96 | Echilibrat |
| Teleorman | 14 | 0,44 | 73 | 3.822 lei | 82% | 95 | Echilibrat |
| Maramureș | 25 | 0,55 | 92 | 4.177 lei | 90% | 94 | Echilibrat |
| Bacău | 37 | 0,64 | 106 | 4.474 lei | 96% | 93 | Echilibrat |
| Iași | 62 | 0,81 | 136 | 5.098 lei | 110% | 93 | Echilibrat |
| Tulcea | 10 | 0,52 | 86 | 4.003 lei | 86% | 93 | Echilibrat |
| Bihor | 31 | 0,56 | 94 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 15 | 0,61 | 101 | 4.060 lei | 87% | 87 | Echilibrat |
| Ilfov | 50 | 0,92 | 154 | 5.060 lei | 109% | 86 | Echilibrat |
| Constanța | 56 | 0,85 | 142 | 4.491 lei | 97% | 80 | Limitat |
| Brăila | 19 | 0,68 | 112 | 3.912 lei | 84% | 79 | Limitat |
| Galați | 42 | 0,85 | 141 | 4.276 lei | 92% | 76 | Limitat |
| Vrancea | 24 | 0,72 | 119 | 3.890 lei | 84% | 76 | Limitat |
| Buzău | 35 | 0,86 | 144 | 4.067 lei | 88% | 72 | Limitat |
| Mehedinți | 20 | 0,86 | 143 | 3.945 lei | 85% | 70 | Limitat |
| Giurgiu | 29 | 1,03 | 172 | 4.317 lei | 93% | 68 | Limitat |
| Hunedoara | 37 | 1,02 | 170 | 3.902 lei | 84% | 62 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).