Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Olt — scor 153: doar 97 firme la 383.280 locuitori (index firme 23).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Călărași — scor 146: doar 62 firme la 283.250 locuitori (index firme 20).
Salariu net 4.057 lei — venituri sub medie.
Giurgiu — scor 145: doar 86 firme la 281.422 locuitori (index firme 28).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olt | 97 | 2,53 | 23 | 4.377 lei | 94% | 153 | Oportunitate mare |
| Călărași | 62 | 2,19 | 20 | 4.057 lei | 87% | 146 | Oportunitate |
| Giurgiu | 86 | 3,06 | 28 | 4.317 lei | 93% | 145 | Oportunitate |
| Bacău | 212 | 3,65 | 33 | 4.474 lei | 96% | 144 | Oportunitate |
| Gorj | 112 | 3,56 | 33 | 4.446 lei | 96% | 144 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 66 | 2,68 | 25 | 4.060 lei | 87% | 140 | Oportunitate |
| Buzău | 113 | 2,79 | 26 | 4.067 lei | 88% | 139 | Oportunitate |
| Ialomița | 74 | 3,02 | 28 | 4.136 lei | 89% | 139 | Oportunitate |
| Botoșani | 100 | 2,55 | 23 | 3.941 lei | 85% | 138 | Oportunitate |
| Tulcea | 53 | 2,74 | 25 | 4.003 lei | 86% | 138 | Oportunitate |
| Mehedinți | 62 | 2,65 | 24 | 3.945 lei | 85% | 137 | Oportunitate |
| Vaslui | 98 | 2,61 | 24 | 3.929 lei | 85% | 137 | Oportunitate |
| Teleorman | 85 | 2,64 | 24 | 3.822 lei | 82% | 133 | Oportunitate |
| Brăila | 89 | 3,16 | 29 | 3.912 lei | 84% | 131 | Oportunitate |
| Prahova | 428 | 6,16 | 56 | 4.747 lei | 102% | 131 | Oportunitate |
| Argeș | 357 | 6,26 | 57 | 4.729 lei | 102% | 129 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 208 | 4,34 | 40 | 4.181 lei | 90% | 129 | Oportunitate |
| Vrancea | 111 | 3,31 | 30 | 3.890 lei | 84% | 129 | Oportunitate |
| Covasna | 70 | 3,50 | 32 | 3.896 lei | 84% | 127 | Oportunitate |
| Neamț | 173 | 3,98 | 37 | 4.013 lei | 86% | 127 | Oportunitate |
| Suceava | 284 | 4,42 | 41 | 4.071 lei | 88% | 125 | Oportunitate |
| Constanța | 397 | 6,05 | 56 | 4.491 lei | 97% | 124 | Oportunitate |
| Galați | 269 | 5,41 | 50 | 4.276 lei | 92% | 123 | Oportunitate |
| Harghita | 129 | 4,42 | 41 | 3.955 lei | 85% | 121 | Oportunitate |
| Hunedoara | 162 | 4,48 | 41 | 3.902 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Alba | 204 | 6,26 | 57 | 4.326 lei | 93% | 118 | Oportunitate |
| Vâlcea | 166 | 4,77 | 44 | 3.881 lei | 84% | 116 | Oportunitate |
| Mureș | 389 | 7,51 | 69 | 4.492 lei | 97% | 115 | Oportunitate |
| Satu Mare | 191 | 5,78 | 53 | 4.094 lei | 88% | 115 | Oportunitate |
| Arad | 293 | 7,14 | 66 | 4.258 lei | 92% | 111 | Oportunitate |
| Dolj | 493 | 8,22 | 75 | 4.520 lei | 97% | 111 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 186 | 6,28 | 58 | 3.942 lei | 85% | 108 | Echilibrat |
| Maramureș | 329 | 7,27 | 67 | 4.177 lei | 90% | 108 | Echilibrat |
| Sălaj | 157 | 7,40 | 68 | 4.155 lei | 89% | 107 | Echilibrat |
| Sibiu | 492 | 12,67 | 116 | 4.942 lei | 106% | 98 | Echilibrat |
| Brașov | 762 | 13,94 | 128 | 5.019 lei | 108% | 95 | Echilibrat |
| Bihor | 562 | 10,19 | 94 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Iași | 1.250 | 16,43 | 151 | 5.098 lei | 110% | 88 | Echilibrat |
| Timiș | 1.234 | 18,97 | 174 | 5.508 lei | 119% | 87 | Echilibrat |
| Ilfov | 1.054 | 19,42 | 178 | 5.060 lei | 109% | 78 | Limitat |
| București | 6.104 | 35,55 | 326 | 6.730 lei | 145% | 68 | Limitat |
| Cluj | 2.985 | 43,95 | 403 | 5.921 lei | 128% | 51 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).