Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Gorj — scor 192: doar 0 firme la 314.685 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Olt — scor 183: doar 1 firme la 383.280 locuitori (index firme 3).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Ialomița — scor 178: doar 0 firme la 244.914 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gorj | 0 | 0,00 | 0 | 4.446 lei | 96% | 192 | Oportunitate mare |
| Olt | 1 | 0,03 | 3 | 4.377 lei | 94% | 183 | Oportunitate mare |
| Ialomița | 0 | 0,00 | 0 | 4.136 lei | 89% | 178 | Oportunitate mare |
| Dolj | 10 | 0,17 | 19 | 4.520 lei | 97% | 164 | Oportunitate mare |
| Prahova | 15 | 0,22 | 24 | 4.747 lei | 102% | 164 | Oportunitate mare |
| Harghita | 2 | 0,07 | 8 | 3.955 lei | 85% | 158 | Oportunitate mare |
| Bacău | 12 | 0,21 | 23 | 4.474 lei | 96% | 156 | Oportunitate mare |
| Giurgiu | 5 | 0,18 | 20 | 4.317 lei | 93% | 155 | Oportunitate mare |
| Mehedinți | 2 | 0,09 | 10 | 3.945 lei | 85% | 155 | Oportunitate mare |
| Satu Mare | 4 | 0,12 | 14 | 4.094 lei | 88% | 155 | Oportunitate mare |
| Teleorman | 2 | 0,06 | 7 | 3.822 lei | 82% | 154 | Oportunitate mare |
| Argeș | 19 | 0,33 | 38 | 4.729 lei | 102% | 148 | Oportunitate |
| Vrancea | 4 | 0,12 | 13 | 3.890 lei | 84% | 148 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 15 | 3.942 lei | 85% | 147 | Oportunitate |
| Galați | 11 | 0,22 | 25 | 4.276 lei | 92% | 147 | Oportunitate |
| Vaslui | 5 | 0,13 | 15 | 3.929 lei | 85% | 147 | Oportunitate |
| Călărași | 5 | 0,18 | 20 | 4.057 lei | 87% | 146 | Oportunitate |
| Neamț | 7 | 0,16 | 18 | 4.013 lei | 86% | 146 | Oportunitate |
| Brăila | 4 | 0,14 | 16 | 3.912 lei | 84% | 145 | Oportunitate |
| Hunedoara | 5 | 0,14 | 16 | 3.902 lei | 84% | 145 | Oportunitate |
| Covasna | 3 | 0,15 | 17 | 3.896 lei | 84% | 143 | Oportunitate |
| Sălaj | 5 | 0,24 | 27 | 4.155 lei | 89% | 141 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 12 | 0,25 | 28 | 4.181 lei | 90% | 140 | Oportunitate |
| Tulcea | 4 | 0,21 | 23 | 4.003 lei | 86% | 140 | Oportunitate |
| Mureș | 18 | 0,35 | 39 | 4.492 lei | 97% | 139 | Oportunitate |
| Buzău | 10 | 0,25 | 28 | 4.067 lei | 88% | 137 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 6 | 0,24 | 28 | 4.060 lei | 87% | 137 | Oportunitate |
| Iași | 41 | 0,54 | 61 | 5.098 lei | 110% | 136 | Oportunitate |
| Maramureș | 13 | 0,29 | 33 | 4.177 lei | 90% | 136 | Oportunitate |
| Vâlcea | 7 | 0,20 | 23 | 3.881 lei | 84% | 136 | Oportunitate |
| Suceava | 18 | 0,28 | 32 | 4.071 lei | 88% | 133 | Oportunitate |
| Alba | 12 | 0,37 | 42 | 4.326 lei | 93% | 132 | Oportunitate |
| Botoșani | 10 | 0,25 | 29 | 3.941 lei | 85% | 132 | Oportunitate |
| Sibiu | 22 | 0,57 | 64 | 4.942 lei | 106% | 130 | Oportunitate |
| Constanța | 31 | 0,47 | 53 | 4.491 lei | 97% | 126 | Oportunitate |
| Brașov | 35 | 0,64 | 72 | 5.019 lei | 108% | 125 | Oportunitate |
| Arad | 20 | 0,49 | 55 | 4.258 lei | 92% | 118 | Oportunitate |
| Bihor | 27 | 0,49 | 55 | 4.095 lei | 88% | 113 | Oportunitate |
| Timiș | 85 | 1,31 | 148 | 5.508 lei | 119% | 96 | Echilibrat |
| Cluj | 114 | 1,68 | 190 | 5.921 lei | 128% | 88 | Echilibrat |
| Ilfov | 159 | 2,93 | 332 | 5.060 lei | 109% | 51 | Saturat |
| București | 913 | 5,32 | 602 | 6.730 lei | 145% | 41 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).