Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Suceava — scor 151: doar 23 firme la 642.551 locuitori (index firme 17).
Salariu net 4.071 lei — venituri apropiate de medie.
Ialomița — scor 150: doar 10 firme la 244.914 locuitori (index firme 19).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Harghita — scor 147: doar 10 firme la 291.950 locuitori (index firme 16).
Salariu net 3.955 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Suceava | 23 | 0,36 | 17 | 4.071 lei | 88% | 151 | Oportunitate mare |
| Ialomița | 10 | 0,41 | 19 | 4.136 lei | 89% | 150 | Oportunitate mare |
| Harghita | 10 | 0,34 | 16 | 3.955 lei | 85% | 147 | Oportunitate |
| Neamț | 19 | 0,44 | 20 | 4.013 lei | 86% | 144 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 13 | 0,53 | 24 | 4.060 lei | 87% | 141 | Oportunitate |
| Botoșani | 19 | 0,48 | 22 | 3.941 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Tulcea | 10 | 0,52 | 24 | 4.003 lei | 86% | 139 | Oportunitate |
| Vaslui | 18 | 0,48 | 22 | 3.929 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Sălaj | 16 | 0,75 | 35 | 4.155 lei | 89% | 133 | Oportunitate |
| Mureș | 52 | 1,00 | 46 | 4.492 lei | 97% | 132 | Oportunitate |
| Bacău | 63 | 1,08 | 50 | 4.474 lei | 96% | 128 | Oportunitate |
| Alba | 33 | 1,01 | 47 | 4.326 lei | 93% | 127 | Oportunitate |
| Iași | 120 | 1,58 | 73 | 5.098 lei | 110% | 127 | Oportunitate |
| Arad | 41 | 1,00 | 46 | 4.258 lei | 92% | 126 | Oportunitate |
| Giurgiu | 29 | 1,03 | 48 | 4.317 lei | 93% | 126 | Oportunitate |
| Satu Mare | 29 | 0,88 | 40 | 4.094 lei | 88% | 126 | Oportunitate |
| Mehedinți | 18 | 0,77 | 36 | 3.945 lei | 85% | 125 | Oportunitate |
| Vrancea | 25 | 0,75 | 34 | 3.890 lei | 84% | 125 | Oportunitate |
| Maramureș | 46 | 1,02 | 47 | 4.177 lei | 90% | 123 | Oportunitate |
| Călărași | 27 | 0,95 | 44 | 4.057 lei | 87% | 121 | Oportunitate |
| Teleorman | 25 | 0,78 | 36 | 3.822 lei | 82% | 121 | Oportunitate |
| Covasna | 18 | 0,90 | 41 | 3.896 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Sibiu | 67 | 1,73 | 80 | 4.942 lei | 106% | 119 | Oportunitate |
| Gorj | 43 | 1,37 | 63 | 4.446 lei | 96% | 117 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 30 | 1,01 | 47 | 3.942 lei | 85% | 116 | Oportunitate |
| Olt | 53 | 1,38 | 64 | 4.377 lei | 94% | 115 | Oportunitate |
| Vâlcea | 36 | 1,03 | 48 | 3.881 lei | 84% | 113 | Oportunitate |
| Argeș | 102 | 1,79 | 83 | 4.729 lei | 102% | 112 | Oportunitate |
| Buzău | 52 | 1,28 | 59 | 4.067 lei | 88% | 110 | Oportunitate |
| Galați | 79 | 1,59 | 73 | 4.276 lei | 92% | 106 | Echilibrat |
| Brașov | 126 | 2,31 | 106 | 5.019 lei | 108% | 105 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 74 | 1,54 | 71 | 4.181 lei | 90% | 105 | Echilibrat |
| Cluj | 228 | 3,36 | 155 | 5.921 lei | 128% | 100 | Echilibrat |
| Dolj | 128 | 2,14 | 98 | 4.520 lei | 97% | 98 | Echilibrat |
| Hunedoara | 56 | 1,55 | 71 | 3.902 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Prahova | 174 | 2,50 | 115 | 4.747 lei | 102% | 95 | Echilibrat |
| Constanța | 149 | 2,27 | 105 | 4.491 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Brăila | 51 | 1,81 | 84 | 3.912 lei | 84% | 92 | Echilibrat |
| Bihor | 112 | 2,03 | 94 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Timiș | 265 | 4,07 | 188 | 5.508 lei | 119% | 82 | Limitat |
| București | 1.282 | 7,47 | 344 | 6.730 lei | 145% | 65 | Limitat |
| Ilfov | 357 | 6,58 | 303 | 5.060 lei | 109% | 54 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).