Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Gorj — scor 151: doar 67 firme la 314.685 locuitori (index firme 27).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Olt — scor 145: doar 93 firme la 383.280 locuitori (index firme 30).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Vaslui — scor 143: doar 56 firme la 375.148 locuitori (index firme 19).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gorj | 67 | 2,13 | 27 | 4.446 lei | 96% | 151 | Oportunitate mare |
| Olt | 93 | 2,43 | 30 | 4.377 lei | 94% | 145 | Oportunitate |
| Vaslui | 56 | 1,49 | 19 | 3.929 lei | 85% | 143 | Oportunitate |
| Botoșani | 69 | 1,76 | 22 | 3.941 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Ialomița | 60 | 2,45 | 31 | 4.136 lei | 89% | 136 | Oportunitate |
| Bacău | 200 | 3,44 | 43 | 4.474 lei | 96% | 135 | Oportunitate |
| Călărași | 67 | 2,37 | 30 | 4.057 lei | 87% | 135 | Oportunitate |
| Covasna | 39 | 1,95 | 24 | 3.896 lei | 84% | 135 | Oportunitate |
| Giurgiu | 86 | 3,06 | 38 | 4.317 lei | 93% | 135 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 64 | 2,60 | 32 | 4.060 lei | 87% | 132 | Oportunitate |
| Suceava | 167 | 2,60 | 32 | 4.071 lei | 88% | 132 | Oportunitate |
| Argeș | 253 | 4,44 | 55 | 4.729 lei | 102% | 131 | Oportunitate |
| Mehedinți | 55 | 2,35 | 29 | 3.945 lei | 85% | 131 | Oportunitate |
| Sălaj | 62 | 2,92 | 36 | 4.155 lei | 89% | 131 | Oportunitate |
| Teleorman | 68 | 2,11 | 26 | 3.822 lei | 82% | 130 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 77 | 2,60 | 32 | 3.942 lei | 85% | 128 | Oportunitate |
| Mureș | 218 | 4,21 | 53 | 4.492 lei | 97% | 127 | Oportunitate |
| Prahova | 341 | 4,91 | 61 | 4.747 lei | 102% | 127 | Oportunitate |
| Vâlcea | 92 | 2,64 | 33 | 3.881 lei | 84% | 126 | Oportunitate |
| Neamț | 133 | 3,06 | 38 | 4.013 lei | 86% | 125 | Oportunitate |
| Satu Mare | 109 | 3,30 | 41 | 4.094 lei | 88% | 125 | Oportunitate |
| Vrancea | 91 | 2,71 | 34 | 3.890 lei | 84% | 125 | Oportunitate |
| Brăila | 80 | 2,84 | 36 | 3.912 lei | 84% | 124 | Oportunitate |
| Galați | 200 | 4,03 | 50 | 4.276 lei | 92% | 123 | Oportunitate |
| Buzău | 147 | 3,63 | 45 | 4.067 lei | 88% | 121 | Oportunitate |
| Iași | 498 | 6,54 | 82 | 5.098 lei | 110% | 121 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 190 | 3,96 | 50 | 4.181 lei | 90% | 120 | Oportunitate |
| Dolj | 308 | 5,14 | 64 | 4.520 lei | 97% | 119 | Oportunitate |
| Harghita | 101 | 3,46 | 43 | 3.955 lei | 85% | 119 | Oportunitate |
| Tulcea | 69 | 3,57 | 45 | 4.003 lei | 86% | 119 | Oportunitate |
| Alba | 150 | 4,60 | 57 | 4.326 lei | 93% | 118 | Oportunitate |
| Maramureș | 196 | 4,33 | 54 | 4.177 lei | 90% | 117 | Oportunitate |
| Constanța | 384 | 5,85 | 73 | 4.491 lei | 97% | 112 | Oportunitate |
| Hunedoara | 146 | 4,04 | 50 | 3.902 lei | 84% | 112 | Oportunitate |
| Sibiu | 280 | 7,21 | 90 | 4.942 lei | 106% | 112 | Oportunitate |
| Arad | 252 | 6,14 | 77 | 4.258 lei | 92% | 104 | Echilibrat |
| Brașov | 482 | 8,82 | 110 | 5.019 lei | 108% | 103 | Echilibrat |
| Bihor | 333 | 6,04 | 75 | 4.095 lei | 88% | 101 | Echilibrat |
| Timiș | 708 | 10,88 | 136 | 5.508 lei | 119% | 101 | Echilibrat |
| Cluj | 868 | 12,78 | 160 | 5.921 lei | 128% | 98 | Echilibrat |
| București | 5.933 | 34,56 | 432 | 6.730 lei | 145% | 55 | Saturat |
| Ilfov | 1.444 | 26,61 | 332 | 5.060 lei | 109% | 50 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).