Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Olt — scor 176: doar 1 firme la 383.280 locuitori (index firme 7).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Gorj — scor 163: doar 2 firme la 314.685 locuitori (index firme 17).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Harghita — scor 156: doar 1 firme la 291.950 locuitori (index firme 9).
Salariu net 3.955 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olt | 1 | 0,03 | 7 | 4.377 lei | 94% | 176 | Oportunitate mare |
| Gorj | 2 | 0,06 | 17 | 4.446 lei | 96% | 163 | Oportunitate mare |
| Harghita | 1 | 0,03 | 9 | 3.955 lei | 85% | 156 | Oportunitate mare |
| Arad | 3 | 0,07 | 20 | 4.258 lei | 92% | 153 | Oportunitate mare |
| Bacău | 6 | 0,10 | 28 | 4.474 lei | 96% | 151 | Oportunitate mare |
| Botoșani | 2 | 0,05 | 14 | 3.941 lei | 85% | 149 | Oportunitate |
| Vaslui | 2 | 0,05 | 14 | 3.929 lei | 85% | 148 | Oportunitate |
| Maramureș | 4 | 0,09 | 24 | 4.177 lei | 90% | 145 | Oportunitate |
| Vrancea | 2 | 0,06 | 16 | 3.890 lei | 84% | 144 | Oportunitate |
| Brăila | 2 | 0,07 | 19 | 3.912 lei | 84% | 141 | Oportunitate |
| Teleorman | 2 | 0,06 | 17 | 3.822 lei | 82% | 141 | Oportunitate |
| Mehedinți | 2 | 0,09 | 23 | 3.945 lei | 85% | 138 | Oportunitate |
| Hunedoara | 3 | 0,08 | 23 | 3.902 lei | 84% | 137 | Oportunitate |
| Prahova | 13 | 0,19 | 51 | 4.747 lei | 102% | 136 | Oportunitate |
| Tulcea | 2 | 0,10 | 28 | 4.003 lei | 86% | 135 | Oportunitate |
| Covasna | 2 | 0,10 | 27 | 3.896 lei | 84% | 132 | Oportunitate |
| Neamț | 5 | 0,12 | 31 | 4.013 lei | 86% | 132 | Oportunitate |
| Buzău | 5 | 0,12 | 34 | 4.067 lei | 88% | 131 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 3 | 0,12 | 33 | 4.060 lei | 87% | 131 | Oportunitate |
| Suceava | 8 | 0,12 | 34 | 4.071 lei | 88% | 131 | Oportunitate |
| Sibiu | 10 | 0,26 | 70 | 4.942 lei | 106% | 125 | Oportunitate |
| Satu Mare | 5 | 0,15 | 41 | 4.094 lei | 88% | 125 | Oportunitate |
| Alba | 6 | 0,18 | 50 | 4.326 lei | 93% | 124 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 37 | 3.942 lei | 85% | 124 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 8 | 0,17 | 45 | 4.181 lei | 90% | 124 | Oportunitate |
| Vâlcea | 5 | 0,14 | 39 | 3.881 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Constanța | 16 | 0,24 | 66 | 4.491 lei | 97% | 116 | Oportunitate |
| Ialomița | 5 | 0,20 | 55 | 4.136 lei | 89% | 115 | Oportunitate |
| Brașov | 19 | 0,35 | 94 | 5.019 lei | 108% | 111 | Oportunitate |
| Galați | 12 | 0,24 | 66 | 4.276 lei | 92% | 111 | Oportunitate |
| Giurgiu | 7 | 0,25 | 68 | 4.317 lei | 93% | 111 | Oportunitate |
| Sălaj | 5 | 0,24 | 64 | 4.155 lei | 89% | 109 | Echilibrat |
| Iași | 29 | 0,38 | 103 | 5.098 lei | 110% | 108 | Echilibrat |
| Mureș | 15 | 0,29 | 79 | 4.492 lei | 97% | 108 | Echilibrat |
| Bihor | 17 | 0,31 | 84 | 4.095 lei | 88% | 96 | Echilibrat |
| Călărași | 9 | 0,32 | 86 | 4.057 lei | 87% | 94 | Echilibrat |
| Argeș | 25 | 0,44 | 119 | 4.729 lei | 102% | 93 | Echilibrat |
| Dolj | 26 | 0,43 | 118 | 4.520 lei | 97% | 89 | Echilibrat |
| Timiș | 51 | 0,78 | 213 | 5.508 lei | 119% | 76 | Limitat |
| Cluj | 75 | 1,10 | 300 | 5.921 lei | 128% | 64 | Limitat |
| Ilfov | 49 | 0,90 | 245 | 5.060 lei | 109% | 63 | Limitat |
| București | 233 | 1,36 | 368 | 6.730 lei | 145% | 62 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).