Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Bacău — scor 177: doar 2 firme la 580.912 locuitori (index firme 9).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Tulcea — scor 172: doar 0 firme la 193.355 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.003 lei — venituri sub medie.
Vaslui — scor 169: doar 0 firme la 375.148 locuitori (index firme 0).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bacău | 2 | 0,03 | 9 | 4.474 lei | 96% | 177 | Oportunitate mare |
| Tulcea | 0 | 0,00 | 0 | 4.003 lei | 86% | 172 | Oportunitate mare |
| Vaslui | 0 | 0,00 | 0 | 3.929 lei | 85% | 169 | Oportunitate mare |
| Gorj | 2 | 0,06 | 17 | 4.446 lei | 96% | 164 | Oportunitate mare |
| Prahova | 7 | 0,10 | 27 | 4.747 lei | 102% | 161 | Oportunitate mare |
| Călărași | 1 | 0,04 | 9 | 4.057 lei | 87% | 160 | Oportunitate mare |
| Botoșani | 1 | 0,03 | 7 | 3.941 lei | 85% | 159 | Oportunitate mare |
| Dolj | 5 | 0,08 | 22 | 4.520 lei | 97% | 159 | Oportunitate mare |
| Caraș-Severin | 1 | 0,04 | 11 | 4.060 lei | 87% | 158 | Oportunitate mare |
| Buzău | 2 | 0,05 | 13 | 4.067 lei | 88% | 155 | Oportunitate mare |
| Mehedinți | 1 | 0,04 | 11 | 3.945 lei | 85% | 153 | Oportunitate mare |
| Suceava | 4 | 0,06 | 17 | 4.071 lei | 88% | 150 | Oportunitate mare |
| Olt | 4 | 0,10 | 28 | 4.377 lei | 94% | 148 | Oportunitate |
| Maramureș | 4 | 0,09 | 24 | 4.177 lei | 90% | 146 | Oportunitate |
| Satu Mare | 3 | 0,09 | 24 | 4.094 lei | 88% | 142 | Oportunitate |
| Argeș | 10 | 0,18 | 47 | 4.729 lei | 102% | 139 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 6 | 0,13 | 33 | 4.181 lei | 90% | 135 | Oportunitate |
| Covasna | 2 | 0,10 | 27 | 3.896 lei | 84% | 133 | Oportunitate |
| Arad | 6 | 0,15 | 39 | 4.258 lei | 92% | 132 | Oportunitate |
| Teleorman | 3 | 0,09 | 25 | 3.822 lei | 82% | 132 | Oportunitate |
| Brăila | 3 | 0,11 | 28 | 3.912 lei | 84% | 131 | Oportunitate |
| Cluj | 24 | 0,35 | 94 | 5.921 lei | 128% | 131 | Oportunitate |
| Sălaj | 3 | 0,14 | 38 | 4.155 lei | 89% | 130 | Oportunitate |
| Galați | 8 | 0,16 | 43 | 4.276 lei | 92% | 129 | Oportunitate |
| Vâlcea | 4 | 0,11 | 31 | 3.881 lei | 84% | 128 | Oportunitate |
| Alba | 6 | 0,18 | 49 | 4.326 lei | 93% | 125 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 36 | 3.942 lei | 85% | 125 | Oportunitate |
| Timiș | 22 | 0,34 | 90 | 5.508 lei | 119% | 125 | Oportunitate |
| Ialomița | 4 | 0,16 | 44 | 4.136 lei | 89% | 124 | Oportunitate |
| Iași | 23 | 0,30 | 81 | 5.098 lei | 110% | 122 | Oportunitate |
| Constanța | 15 | 0,23 | 61 | 4.491 lei | 97% | 120 | Oportunitate |
| Bihor | 10 | 0,18 | 48 | 4.095 lei | 88% | 119 | Oportunitate |
| Giurgiu | 6 | 0,21 | 57 | 4.317 lei | 93% | 119 | Oportunitate |
| Mureș | 13 | 0,25 | 67 | 4.492 lei | 97% | 116 | Oportunitate |
| Neamț | 9 | 0,21 | 55 | 4.013 lei | 86% | 111 | Oportunitate |
| Harghita | 6 | 0,21 | 55 | 3.955 lei | 85% | 110 | Oportunitate |
| Sibiu | 14 | 0,36 | 96 | 4.942 lei | 106% | 109 | Echilibrat |
| Vrancea | 7 | 0,21 | 56 | 3.890 lei | 84% | 108 | Echilibrat |
| Hunedoara | 8 | 0,22 | 59 | 3.902 lei | 84% | 106 | Echilibrat |
| Brașov | 23 | 0,42 | 112 | 5.019 lei | 108% | 102 | Echilibrat |
| Ilfov | 75 | 1,38 | 368 | 5.060 lei | 109% | 47 | Saturat |
| București | 363 | 2,11 | 564 | 6.730 lei | 145% | 44 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).