Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Ialomița — scor 178: doar 0 firme la 244.914 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Bacău — scor 159: doar 2 firme la 580.912 locuitori (index firme 21).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Satu Mare — scor 149: doar 1 firme la 330.668 locuitori (index firme 19).
Salariu net 4.094 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ialomița | 0 | 0,00 | 0 | 4.136 lei | 89% | 178 | Oportunitate mare |
| Bacău | 2 | 0,03 | 21 | 4.474 lei | 96% | 159 | Oportunitate mare |
| Satu Mare | 1 | 0,03 | 19 | 4.094 lei | 88% | 149 | Oportunitate |
| Suceava | 2 | 0,03 | 19 | 4.071 lei | 88% | 147 | Oportunitate |
| Brăila | 1 | 0,04 | 22 | 3.912 lei | 84% | 138 | Oportunitate |
| Tulcea | 1 | 0,05 | 32 | 4.003 lei | 86% | 131 | Oportunitate |
| Brașov | 6 | 0,11 | 67 | 5.019 lei | 108% | 129 | Oportunitate |
| Cluj | 11 | 0,16 | 99 | 5.921 lei | 128% | 128 | Oportunitate |
| Hunedoara | 2 | 0,06 | 34 | 3.902 lei | 84% | 126 | Oportunitate |
| Constanța | 6 | 0,09 | 56 | 4.491 lei | 97% | 124 | Oportunitate |
| Galați | 4 | 0,08 | 49 | 4.276 lei | 92% | 123 | Oportunitate |
| Vrancea | 2 | 0,06 | 36 | 3.890 lei | 84% | 123 | Oportunitate |
| Călărași | 2 | 0,07 | 43 | 4.057 lei | 87% | 122 | Oportunitate |
| Mureș | 5 | 0,10 | 59 | 4.492 lei | 97% | 122 | Oportunitate |
| Harghita | 2 | 0,07 | 42 | 3.955 lei | 85% | 120 | Oportunitate |
| Maramureș | 4 | 0,09 | 54 | 4.177 lei | 90% | 117 | Oportunitate |
| București | 43 | 0,25 | 153 | 6.730 lei | 145% | 114 | Oportunitate |
| Sălaj | 2 | 0,09 | 58 | 4.155 lei | 89% | 114 | Oportunitate |
| Vaslui | 3 | 0,08 | 49 | 3.929 lei | 85% | 114 | Oportunitate |
| Giurgiu | 3 | 0,11 | 65 | 4.317 lei | 93% | 113 | Oportunitate |
| Mehedinți | 2 | 0,09 | 52 | 3.945 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 5 | 0,10 | 64 | 4.181 lei | 90% | 110 | Oportunitate |
| Buzău | 4 | 0,10 | 60 | 4.067 lei | 88% | 109 | Echilibrat |
| Iași | 13 | 0,17 | 105 | 5.098 lei | 110% | 107 | Echilibrat |
| Timiș | 13 | 0,20 | 122 | 5.508 lei | 119% | 107 | Echilibrat |
| Botoșani | 4 | 0,10 | 62 | 3.941 lei | 85% | 105 | Echilibrat |
| Prahova | 12 | 0,17 | 106 | 4.747 lei | 102% | 99 | Echilibrat |
| Argeș | 10 | 0,18 | 107 | 4.729 lei | 102% | 98 | Echilibrat |
| Olt | 6 | 0,16 | 96 | 4.377 lei | 94% | 96 | Echilibrat |
| Neamț | 6 | 0,14 | 85 | 4.013 lei | 86% | 94 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 4 | 0,14 | 83 | 3.942 lei | 85% | 93 | Echilibrat |
| Vâlcea | 5 | 0,14 | 88 | 3.881 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 4 | 0,16 | 99 | 4.060 lei | 87% | 88 | Echilibrat |
| Covasna | 3 | 0,15 | 92 | 3.896 lei | 84% | 88 | Echilibrat |
| Teleorman | 6 | 0,19 | 114 | 3.822 lei | 82% | 77 | Limitat |
| Alba | 8 | 0,25 | 150 | 4.326 lei | 93% | 74 | Limitat |
| Sibiu | 13 | 0,33 | 205 | 4.942 lei | 106% | 70 | Limitat |
| Arad | 12 | 0,29 | 179 | 4.258 lei | 92% | 66 | Limitat |
| Ilfov | 22 | 0,41 | 248 | 5.060 lei | 109% | 63 | Limitat |
| Dolj | 22 | 0,37 | 225 | 4.520 lei | 97% | 60 | Limitat |
| Bihor | 18 | 0,33 | 200 | 4.095 lei | 88% | 59 | Saturat |
| Gorj | 17 | 0,54 | 331 | 4.446 lei | 96% | 44 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).