Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Botoșani — scor 130: doar 29 firme la 392.821 locuitori (index firme 31).
Salariu net 3.941 lei — venituri sub medie.
Brăila — scor 129: doar 21 firme la 281.452 locuitori (index firme 31).
Salariu net 3.912 lei — venituri sub medie.
Olt — scor 127: doar 45 firme la 383.280 locuitori (index firme 49).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Ilfov — scor 66: 304 firme, 5,60 / 10.000 locuitori.
Hunedoara — scor 82: 92 firme, 2,54 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 83: 75 firme, 2,53 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Botoșani | 29 | 0,74 | 31 | 3.941 lei | 85% | 130 | Oportunitate |
| Brăila | 21 | 0,75 | 31 | 3.912 lei | 84% | 129 | Oportunitate |
| Olt | 45 | 1,17 | 49 | 4.377 lei | 94% | 127 | Oportunitate |
| Mehedinți | 20 | 0,86 | 35 | 3.945 lei | 85% | 126 | Oportunitate |
| Vaslui | 31 | 0,83 | 34 | 3.929 lei | 85% | 126 | Oportunitate |
| Buzău | 39 | 0,96 | 40 | 4.067 lei | 88% | 125 | Oportunitate |
| Gorj | 41 | 1,30 | 54 | 4.446 lei | 96% | 124 | Oportunitate |
| Ialomița | 26 | 1,06 | 44 | 4.136 lei | 89% | 124 | Oportunitate |
| Neamț | 42 | 0,97 | 40 | 4.013 lei | 86% | 124 | Oportunitate |
| Călărași | 29 | 1,02 | 42 | 4.057 lei | 87% | 123 | Oportunitate |
| Teleorman | 28 | 0,87 | 36 | 3.822 lei | 82% | 121 | Oportunitate |
| Argeș | 98 | 1,72 | 71 | 4.729 lei | 102% | 119 | Oportunitate |
| Bacău | 88 | 1,51 | 63 | 4.474 lei | 96% | 119 | Oportunitate |
| Suceava | 78 | 1,21 | 50 | 4.071 lei | 88% | 117 | Oportunitate |
| Covasna | 23 | 1,15 | 48 | 3.896 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Giurgiu | 43 | 1,53 | 63 | 4.317 lei | 93% | 114 | Oportunitate |
| Vrancea | 38 | 1,13 | 47 | 3.890 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Tulcea | 25 | 1,29 | 53 | 4.003 lei | 86% | 112 | Oportunitate |
| Timiș | 177 | 2,72 | 112 | 5.508 lei | 119% | 112 | Oportunitate |
| Prahova | 142 | 2,04 | 84 | 4.747 lei | 102% | 111 | Oportunitate |
| Sibiu | 90 | 2,32 | 96 | 4.942 lei | 106% | 109 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 37 | 1,50 | 62 | 4.060 lei | 87% | 108 | Echilibrat |
| Iași | 192 | 2,52 | 104 | 5.098 lei | 110% | 108 | Echilibrat |
| Vâlcea | 51 | 1,46 | 60 | 3.881 lei | 84% | 104 | Echilibrat |
| Dolj | 130 | 2,17 | 90 | 4.520 lei | 97% | 103 | Echilibrat |
| Harghita | 46 | 1,58 | 65 | 3.955 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 102 | 2,13 | 88 | 4.181 lei | 90% | 96 | Echilibrat |
| Alba | 76 | 2,33 | 96 | 4.326 lei | 93% | 95 | Echilibrat |
| Galați | 116 | 2,33 | 96 | 4.276 lei | 92% | 94 | Echilibrat |
| Mureș | 133 | 2,57 | 106 | 4.492 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Brașov | 175 | 3,20 | 132 | 5.019 lei | 108% | 93 | Echilibrat |
| București | 896 | 5,22 | 216 | 6.730 lei | 145% | 92 | Echilibrat |
| Satu Mare | 73 | 2,21 | 91 | 4.094 lei | 88% | 92 | Echilibrat |
| Arad | 106 | 2,58 | 107 | 4.258 lei | 92% | 89 | Echilibrat |
| Constanța | 186 | 2,84 | 117 | 4.491 lei | 97% | 89 | Echilibrat |
| Sălaj | 54 | 2,54 | 105 | 4.155 lei | 89% | 87 | Echilibrat |
| Maramureș | 122 | 2,70 | 111 | 4.177 lei | 90% | 85 | Echilibrat |
| Cluj | 337 | 4,96 | 205 | 5.921 lei | 128% | 84 | Limitat |
| Bihor | 150 | 2,72 | 112 | 4.095 lei | 88% | 83 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 75 | 2,53 | 105 | 3.942 lei | 85% | 83 | Limitat |
| Hunedoara | 92 | 2,54 | 105 | 3.902 lei | 84% | 82 | Limitat |
| Ilfov | 304 | 5,60 | 231 | 5.060 lei | 109% | 66 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).