Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 140: doar 172 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 107).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Olt — scor 125: doar 18 firme la 383.280 locuitori (index firme 50).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Ialomița — scor 124: doar 10 firme la 244.914 locuitori (index firme 44).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 172 | 1,00 | 107 | 6.730 lei | 145% | 140 | Oportunitate |
| Olt | 18 | 0,47 | 50 | 4.377 lei | 94% | 125 | Oportunitate |
| Ialomița | 10 | 0,41 | 44 | 4.136 lei | 89% | 124 | Oportunitate |
| Botoșani | 14 | 0,36 | 38 | 3.941 lei | 85% | 123 | Oportunitate |
| Călărași | 11 | 0,39 | 42 | 4.057 lei | 87% | 123 | Oportunitate |
| Gorj | 18 | 0,57 | 61 | 4.446 lei | 96% | 119 | Oportunitate |
| Covasna | 8 | 0,40 | 43 | 3.896 lei | 84% | 117 | Oportunitate |
| Giurgiu | 16 | 0,57 | 61 | 4.317 lei | 93% | 116 | Oportunitate |
| Timiș | 66 | 1,01 | 109 | 5.508 lei | 119% | 114 | Oportunitate |
| Prahova | 52 | 0,75 | 80 | 4.747 lei | 102% | 113 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 27 | 0,56 | 60 | 4.181 lei | 90% | 112 | Oportunitate |
| Mureș | 36 | 0,69 | 74 | 4.492 lei | 97% | 111 | Oportunitate |
| Cluj | 84 | 1,24 | 133 | 5.921 lei | 128% | 110 | Oportunitate |
| Vaslui | 19 | 0,51 | 54 | 3.929 lei | 85% | 110 | Oportunitate |
| Neamț | 24 | 0,55 | 59 | 4.013 lei | 86% | 109 | Echilibrat |
| Sibiu | 35 | 0,90 | 97 | 4.942 lei | 106% | 108 | Echilibrat |
| Harghita | 16 | 0,55 | 59 | 3.955 lei | 85% | 107 | Echilibrat |
| Teleorman | 16 | 0,50 | 53 | 3.822 lei | 82% | 107 | Echilibrat |
| Bacău | 45 | 0,77 | 83 | 4.474 lei | 96% | 105 | Echilibrat |
| Dolj | 49 | 0,82 | 88 | 4.520 lei | 97% | 104 | Echilibrat |
| Arad | 30 | 0,73 | 78 | 4.258 lei | 92% | 103 | Echilibrat |
| Galați | 37 | 0,74 | 80 | 4.276 lei | 92% | 102 | Echilibrat |
| Vâlcea | 21 | 0,60 | 65 | 3.881 lei | 84% | 102 | Echilibrat |
| Satu Mare | 23 | 0,70 | 75 | 4.094 lei | 88% | 101 | Echilibrat |
| Argeș | 56 | 0,98 | 105 | 4.729 lei | 102% | 99 | Echilibrat |
| Ilfov | 63 | 1,16 | 124 | 5.060 lei | 109% | 97 | Echilibrat |
| Bihor | 43 | 0,78 | 84 | 4.095 lei | 88% | 96 | Echilibrat |
| Iași | 91 | 1,20 | 128 | 5.098 lei | 110% | 96 | Echilibrat |
| Vrancea | 26 | 0,78 | 83 | 3.890 lei | 84% | 92 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 24 | 0,81 | 87 | 3.942 lei | 85% | 91 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 21 | 0,85 | 91 | 4.060 lei | 87% | 91 | Echilibrat |
| Buzău | 37 | 0,91 | 98 | 4.067 lei | 88% | 88 | Echilibrat |
| Mehedinți | 22 | 0,94 | 101 | 3.945 lei | 85% | 85 | Echilibrat |
| Maramureș | 47 | 1,04 | 111 | 4.177 lei | 90% | 85 | Echilibrat |
| Alba | 38 | 1,17 | 125 | 4.326 lei | 93% | 83 | Limitat |
| Brăila | 27 | 0,96 | 103 | 3.912 lei | 84% | 83 | Limitat |
| Sălaj | 25 | 1,18 | 126 | 4.155 lei | 89% | 79 | Limitat |
| Tulcea | 22 | 1,14 | 122 | 4.003 lei | 86% | 78 | Limitat |
| Suceava | 81 | 1,26 | 135 | 4.071 lei | 88% | 75 | Limitat |
| Brașov | 110 | 2,01 | 216 | 5.019 lei | 108% | 68 | Limitat |
| Hunedoara | 55 | 1,52 | 163 | 3.902 lei | 84% | 64 | Limitat |
| Constanța | 140 | 2,13 | 229 | 4.491 lei | 97% | 59 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).