Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Vaslui — scor 138: doar 19 firme la 375.148 locuitori (index firme 22).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Giurgiu — scor 136: doar 23 firme la 281.422 locuitori (index firme 36).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
Ialomița — scor 136: doar 17 firme la 244.914 locuitori (index firme 31).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaslui | 19 | 0,51 | 22 | 3.929 lei | 85% | 138 | Oportunitate |
| Giurgiu | 23 | 0,82 | 36 | 4.317 lei | 93% | 136 | Oportunitate |
| Ialomița | 17 | 0,69 | 31 | 4.136 lei | 89% | 136 | Oportunitate |
| Teleorman | 17 | 0,53 | 23 | 3.822 lei | 82% | 133 | Oportunitate |
| Olt | 40 | 1,04 | 46 | 4.377 lei | 94% | 129 | Oportunitate |
| Călărași | 23 | 0,81 | 36 | 4.057 lei | 87% | 128 | Oportunitate |
| Botoșani | 30 | 0,76 | 34 | 3.941 lei | 85% | 127 | Oportunitate |
| Gorj | 36 | 1,14 | 51 | 4.446 lei | 96% | 127 | Oportunitate |
| Bacău | 69 | 1,19 | 53 | 4.474 lei | 96% | 126 | Oportunitate |
| Buzău | 36 | 0,89 | 39 | 4.067 lei | 88% | 126 | Oportunitate |
| Tulcea | 16 | 0,83 | 37 | 4.003 lei | 86% | 126 | Oportunitate |
| Harghita | 26 | 0,89 | 40 | 3.955 lei | 85% | 122 | Oportunitate |
| Suceava | 65 | 1,01 | 45 | 4.071 lei | 88% | 121 | Oportunitate |
| Prahova | 112 | 1,61 | 72 | 4.747 lei | 102% | 119 | Oportunitate |
| Vrancea | 32 | 0,95 | 42 | 3.890 lei | 84% | 118 | Oportunitate |
| Mehedinți | 25 | 1,07 | 48 | 3.945 lei | 85% | 115 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 63 | 1,31 | 58 | 4.181 lei | 90% | 114 | Oportunitate |
| Mureș | 82 | 1,58 | 70 | 4.492 lei | 97% | 114 | Oportunitate |
| Neamț | 52 | 1,20 | 53 | 4.013 lei | 86% | 113 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 34 | 1,38 | 61 | 4.060 lei | 87% | 108 | Echilibrat |
| Vâlcea | 43 | 1,23 | 55 | 3.881 lei | 84% | 108 | Echilibrat |
| Argeș | 115 | 2,02 | 90 | 4.729 lei | 102% | 107 | Echilibrat |
| Iași | 184 | 2,42 | 107 | 5.098 lei | 110% | 106 | Echilibrat |
| Sălaj | 33 | 1,55 | 69 | 4.155 lei | 89% | 106 | Echilibrat |
| Brăila | 39 | 1,39 | 62 | 3.912 lei | 84% | 104 | Echilibrat |
| Dolj | 125 | 2,09 | 93 | 4.520 lei | 97% | 101 | Echilibrat |
| Alba | 64 | 1,96 | 87 | 4.326 lei | 93% | 100 | Echilibrat |
| Galați | 94 | 1,89 | 84 | 4.276 lei | 92% | 100 | Echilibrat |
| Maramureș | 83 | 1,83 | 81 | 4.177 lei | 90% | 99 | Echilibrat |
| Satu Mare | 60 | 1,81 | 81 | 4.094 lei | 88% | 98 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 50 | 1,69 | 75 | 3.942 lei | 85% | 97 | Echilibrat |
| Timiș | 221 | 3,40 | 151 | 5.508 lei | 119% | 95 | Echilibrat |
| Covasna | 35 | 1,75 | 78 | 3.896 lei | 84% | 94 | Echilibrat |
| Hunedoara | 64 | 1,77 | 79 | 3.902 lei | 84% | 94 | Echilibrat |
| Brașov | 167 | 3,06 | 136 | 5.019 lei | 108% | 92 | Echilibrat |
| Sibiu | 117 | 3,01 | 134 | 4.942 lei | 106% | 91 | Echilibrat |
| Bihor | 130 | 2,36 | 105 | 4.095 lei | 88% | 86 | Echilibrat |
| București | 954 | 5,56 | 247 | 6.730 lei | 145% | 84 | Limitat |
| Constanța | 197 | 3,00 | 133 | 4.491 lei | 97% | 83 | Limitat |
| Arad | 116 | 2,83 | 126 | 4.258 lei | 92% | 81 | Limitat |
| Ilfov | 216 | 3,98 | 177 | 5.060 lei | 109% | 79 | Limitat |
| Cluj | 360 | 5,30 | 235 | 5.921 lei | 128% | 76 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).