identitate. Intră în cont Pro
26 ANI PE PIAȚĂ

PRIMA CONSTRUCT SRL

CAEN 4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
CUI 12929045J2000000165019Plătitor TVA din 2000TVA la încasareVerificat ANAF 30.10.2026RO e-FacturaActivă
☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2015 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
898mii lei
▲ 0,7% vs. 2024
Profit net · 2025
132mii lei
▲ 2,2% vs. 2024
Salariați
7
▼ 30,0% vs. 2024
Vechime
26ani
din 2000
Conducerea firmei · 1 persoană cu drept de reprezentare, din registrul comerțului
Vezi cine sunt — cont gratuit

Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.

Pe scurt

PRIMA CONSTRUCT SRL (CUI 12929045, nr. J2000000165019) este o societate cu răspundere limitată (SRL) activă din Alba Iulia, județul Alba, înființată în 2000. Activitatea principală: lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100). Este plătitoare de TVA din 2000. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 898 mii lei și 7 salariați. Starea fiscală a fost verificată la ANAF pe 30.10.2026.

În anul 2025, PRIMA CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 898.300 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 0,7%. Rezultatul net a fost un profit de 131.536 lei. Datoriile totale au scăzut cu 48,6% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 7.
Semnale de risc ridicat
  • Datorii peste active — Datoriile (145.014 lei) depășesc activele totale (23.556 lei) în 2025.
  • Capitaluri proprii negative — Capitaluri proprii negative (-121.458 lei) în bilanțul depus pe 2025.

Semnale informative din date publice; nu constituie o evaluare oficială și nu înlocuiește un due-diligence.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
12929045
Nr. Reg. Comerțului
J2000000165019 · EUID ROONRC.J2000000165019
Cod CAEN
4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Data înregistrării
2000-04-19 (26 ani)
Categorie de mărime
Microîntreprindere
Organ fiscal
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Alba
Formă de proprietate
Propr.privata-capital privat autohton

Sediu și contact

Județ
ALBA
Localitate
Mun. Alba Iulia
Adresă
JUD. ALBA, MUN. ALBA IULIA, STR. SEPTIMIUS SEVERUS
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
—

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-10-30 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

În apropiere

8 firme

Sediul, localizat aproximativ, pe stradă din registrul OpenStreetMap, și firmele cu sediul la câteva sute de metri. La aceeași adresă mai sunt 103 firme.

100 mN12345678
  1. SAD-SINTIMBREAN SOCIETATE IN NUME COLECTIV · 50 m · CAEN 4520 · +2 firme la aceeași adresă
  2. AGRO-TERRA S.R.L. · 59 m · CAEN 121 · +6 firme la aceeași adresă
  3. COL ARHI PRO S.R.L. · 64 m · CAEN 7111 · +6 firme la aceeași adresă
  4. DELFIN SRL · 89 m · CAEN 6820
  5. CARMADA S.R.L. · 93 m · CAEN 5320
  6. DANLILI SRL · 100 m · CAEN 4752 · +2 firme la aceeași adresă
  7. KALLOS S.R.L. · 114 m · CAEN 7420
  8. KASTANA SRL · 115 m · CAEN 4674 · +16 firme la aceeași adresă

Coordonate din OpenStreetMap (© colaboratorii OSM, ODbL). Distanțele sunt în linie dreaptă, între sedii — nu între puncte de lucru.

Situație financiară

12 aniRONEUR
Cifră de afaceri · 2025898 mii lei▲ 0,7% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
225 mii449 mii674 mii898 mii2023 · cifră de afaceri: 494.742 lei2023 · profit net: -221.517 lei20232024 · cifră de afaceri: 891.653 lei2024 · profit net: 128.744 lei20242025 · cifră de afaceri: 898.300 lei898 mii2025 · profit net: 131.536 lei2025
Salariați
7▼ 30,0%
20232025
Datorii totale
145 mii lei▼ 48,6%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în domeniupeste mediană
CAEN 4100 · 21.008 firme · mai sus decât 66% dintre ele
Cifră de afaceri, în județtop 25%
Alba · mai sus decât 79% dintre ele
Marjă netă, în domeniupeste mediană
14,6% marjă · mai sus decât 55% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
14,6%
Creștere CA an/an
+0,7%
CA / salariat
128.329 lei
Datorii / active
616%
Creștere medie anuală (2015–2025)
+10,6%/an
Lichiditate curentă
0,15
Grad de îndatorare
616%
Scor Z-Altman
36,62 (zonă sigură)
Angajați, în timp
10 → 7 (2021–2025, -30%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
2025898.300+0,7%131.536+2,2%14,6%145.01423.556-121.4587
2024891.653+80,2%128.74414,4%281.99328.999-252.99410
2023494.742-221.517-44,8%411.76530.027-381.7389
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-10-30.

Legi noi care privesc firma asta

1

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Dosare în instanță

40
Dosare în care firma apare ca parte
40
Ca reclamant
20
Ca pârât
6
Ca debitor
2
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2026-09-1539396/245/2026Judecătoria Iasiactiune in raspundere contractualaFondReclamant
2026-09-0738668/325/2026Judecătoria Timisoaraplângere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996)FondPârât
2026-08-0432099/245/2026Judecătoria IasipretenţiiFondPârât
2026-06-1817658/325/2026Tribunalul Timisevacuare art. 1033 CPC ş.u.ApelApelant Reclamant
2026-05-2637182/325/2025Tribunalul Timisevacuare art. 1033 CPC ş.u.ApelIntimat Reclamant
2026-04-2917658/325/2026Judecătoria Timisoaraevacuare art. 1033 CPC ş.u.FondReclamant
2026-04-161142/121/2021*Curtea De Apel Galaticontestaţie act administrativ fiscalRecursIntimat
2026-04-0814722/325/2026Judecătoria TimisoaraevacuareFondReclamant
2026-04-0814723/325/2026Judecătoria TimisoaraevacuareFondReclamant
2026-04-0814819/325/2026Judecătoria Timisoaraevacuare art. 1033 CPC ş.u.FondReclamant

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Listăm cele mai recente 30 dosare din 40; restul se pot consulta pe portal.just.ro. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Cine deține firma

Asociații și cotele de participare

Registrul comerțului nu îi publică gratuit. Îți obținem de la ONRC certificatul constatator al firmei — cu asociații și cotele lor, administratorii, capitalul social și activitățile autorizate — și ți-l trimitem pe email în cel mult o zi lucrătoare. Dacă ONRC nu-l poate elibera, îți dăm banii înapoi.

Documentul e doar pentru tine: nu îl publicăm și nu îl păstrăm mai mult de 90 de zile.

Intră în cont ca să-l ceri · 49 lei cu TVA

Firme afiliate

Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.

2 firme afiliate · 1 în dizolvare, procedură sau radiate

FirmăCUIStare
PRIMA CONSTRUCT PROD SRL15426471radiată
PROTERMO CONSULTING SRL19238985în funcțiune

Firma are 1 persoană cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.

Grupul din spatele firmei

Face parte dintr-un grup de 3 firme legate prin administratori sau asociați comuni: 3 active, cifră de afaceri cumulată 1,01 mil lei, 8 salariați, 1 radiată sau în procedură. Vezi firmele afiliate direct.

Grupul e calculat din datele ONRC, fără persoanele care administrează peste 60 de firme (lichidatori, contabili, domicilieri). Persoanele nu sunt afișate.

Firme similare

Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale · Alba

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

3

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2024 încoace.

Registrul comerțului consemnează 3 modificări pentru această firmă din 2024 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2026-06-03.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →

Întrebări despre PRIMA CONSTRUCT SRL

Este PRIMA CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da. PRIMA CONSTRUCT SRL este activă, nu e inactivă fiscal și nu e radiată (verificare ANAF din 30.10.2026).

Este PRIMA CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, PRIMA CONSTRUCT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 19.04.2000 și aplică sistemul TVA la încasare (verificare ANAF din 30.10.2026). Codul de TVA este RO12929045.

Ce cifră de afaceri are PRIMA CONSTRUCT SRL?

În 2025, PRIMA CONSTRUCT SRL a avut o cifră de afaceri de 898.300 lei, în creștere cu 0,7% față de 2024, și un profit net de 131.536 lei. Sursa: situațiile financiare anuale publicate de Ministerul Finanțelor.

Câți angajați are PRIMA CONSTRUCT SRL?

În 2025, PRIMA CONSTRUCT SRL a raportat un număr mediu de 7 salariați, conform situațiilor financiare anuale.

Este PRIMA CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu am găsit niciun dosar de insolvență în care PRIMA CONSTRUCT SRL să fie debitoare, pe portalul instanțelor (portal.just.ro), la verificarea din 26.09.2026.

Are PRIMA CONSTRUCT SRL procese în instanță?

Da, PRIMA CONSTRUCT SRL apare în 40 de dosare pe portalul instanțelor (portal.just.ro), ca parte în orice calitate. Lista e în secțiunea „Dosare în instanță”.

Are PRIMA CONSTRUCT SRL datorii la ANAF?

PRIMA CONSTRUCT SRL nu apare pe lista ANAF a contribuabililor cu obligații fiscale restante publicată pentru 30.06.2026. Lista cuprinde doar datoriile peste pragurile stabilite de ANAF.

Unde are sediul PRIMA CONSTRUCT SRL?

Sediul social declarat al PRIMA CONSTRUCT SRL este în JUD. ALBA, MUN. ALBA IULIA, STR. SEPTIMIUS SEVERUS.

Ce activitate are PRIMA CONSTRUCT SRL?

Activitatea principală declarată a PRIMA CONSTRUCT SRL este „Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” (cod CAEN 4100).

Când a fost înființată PRIMA CONSTRUCT SRL?

PRIMA CONSTRUCT SRL a fost înregistrată pe 19.04.2000, cu numărul de ordine în registrul comerțului J2000000165019.

Răspunsuri generate automat din datele publice de mai sus (ANAF, Ministerul Finanțelor, portal.just.ro). Au caracter informativ; sursa oficială rămâne registrul care le publică.

E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
PRIMA CONSTRUCT SRL — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →

Politica de utilizare identitate.ro: textele, structura, rapoartele și datele acestui site nu pot fi extrase sistematic (scraping, roboți, browsere automate) și nici folosite pentru a dezvolta, antrena, îmbunătăți sau compara un produs ori serviciu similar sau concurent, nici copiate și republicate. Ne rezervăm drepturile de extragere de text și date (art. 4 din Directiva (UE) 2019/790). Indexarea de către motoarele de căutare este permisă. Asistenții AI pot cita fragmente scurte, cu atribuire („Identitate.ro, pe baza datelor ONRC, ANAF și Ministerului Finanțelor”) și cu link către pagina sursă. Utilizarea personală și profesională obișnuită este permisă. Termeni completi: https://identitate.ro/termeni#utilizare-concurentiala Usage policy of identitate.ro: the text, structure, reports and data of this site may not be extracted systematically (scraping, bots, automated browsers) or used to develop, train, improve or benchmark a similar or competing product or service, nor copied and republished. Text and data mining rights are reserved (Art. 4 of Directive (EU) 2019/790). Search engine indexing is allowed. AI assistants may quote short excerpts with attribution ("Identitate.ro, based on data from ONRC, ANAF and the Ministry of Finance") and a link to the source page. Ordinary personal and professional use is allowed. Full terms: https://identitate.ro/termeni#utilizare-concurentiala