Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 132: doar 1.612 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 120).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Iași — scor 118: doar 511 firme la 761.010 locuitori (index firme 86).
Salariu net 5.098 lei — venituri peste medie.
Bacău — scor 115: doar 305 firme la 580.912 locuitori (index firme 67).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Hunedoara — scor 71: 389 firme, 10,76 / 10.000 locuitori.
Caraș-Severin — scor 74: 262 firme, 10,63 / 10.000 locuitori.
Bihor — scor 74: 598 firme, 10,85 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 1.612 | 9,39 | 120 | 6.730 lei | 145% | 132 | Oportunitate |
| Iași | 511 | 6,71 | 86 | 5.098 lei | 110% | 118 | Oportunitate |
| Bacău | 305 | 5,25 | 67 | 4.474 lei | 96% | 115 | Oportunitate |
| Mureș | 280 | 5,40 | 69 | 4.492 lei | 97% | 114 | Oportunitate |
| Prahova | 429 | 6,17 | 79 | 4.747 lei | 102% | 114 | Oportunitate |
| Olt | 204 | 5,32 | 68 | 4.377 lei | 94% | 112 | Oportunitate |
| Ialomița | 119 | 4,86 | 62 | 4.136 lei | 89% | 110 | Oportunitate |
| Suceava | 298 | 4,64 | 59 | 4.071 lei | 88% | 110 | Oportunitate |
| Teleorman | 124 | 3,86 | 49 | 3.822 lei | 82% | 110 | Oportunitate |
| Vaslui | 159 | 4,24 | 54 | 3.929 lei | 85% | 110 | Oportunitate |
| Harghita | 130 | 4,45 | 57 | 3.955 lei | 85% | 109 | Echilibrat |
| Brașov | 432 | 7,90 | 101 | 5.019 lei | 108% | 108 | Echilibrat |
| Neamț | 203 | 4,67 | 60 | 4.013 lei | 86% | 108 | Echilibrat |
| Covasna | 88 | 4,40 | 56 | 3.896 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Argeș | 439 | 7,70 | 98 | 4.729 lei | 102% | 103 | Echilibrat |
| Cluj | 782 | 11,51 | 147 | 5.921 lei | 128% | 103 | Echilibrat |
| Giurgiu | 177 | 6,29 | 80 | 4.317 lei | 93% | 103 | Echilibrat |
| Botoșani | 202 | 5,14 | 66 | 3.941 lei | 85% | 102 | Echilibrat |
| Galați | 314 | 6,32 | 81 | 4.276 lei | 92% | 102 | Echilibrat |
| Gorj | 222 | 7,05 | 90 | 4.446 lei | 96% | 101 | Echilibrat |
| Sibiu | 334 | 8,60 | 110 | 4.942 lei | 106% | 101 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 321 | 6,70 | 85 | 4.181 lei | 90% | 97 | Echilibrat |
| Vâlcea | 195 | 5,60 | 71 | 3.881 lei | 84% | 97 | Echilibrat |
| Călărași | 180 | 6,35 | 81 | 4.057 lei | 87% | 96 | Echilibrat |
| Timiș | 756 | 11,62 | 148 | 5.508 lei | 119% | 96 | Echilibrat |
| Vrancea | 201 | 5,99 | 77 | 3.890 lei | 84% | 95 | Echilibrat |
| Buzău | 271 | 6,69 | 85 | 4.067 lei | 88% | 94 | Echilibrat |
| Brăila | 187 | 6,64 | 85 | 3.912 lei | 84% | 91 | Echilibrat |
| Ilfov | 611 | 11,26 | 144 | 5.060 lei | 109% | 89 | Echilibrat |
| Satu Mare | 261 | 7,89 | 101 | 4.094 lei | 88% | 88 | Echilibrat |
| Mehedinți | 174 | 7,45 | 95 | 3.945 lei | 85% | 87 | Echilibrat |
| Maramureș | 381 | 8,42 | 108 | 4.177 lei | 90% | 87 | Echilibrat |
| Tulcea | 147 | 7,60 | 97 | 4.003 lei | 86% | 87 | Echilibrat |
| Sălaj | 180 | 8,48 | 108 | 4.155 lei | 89% | 86 | Echilibrat |
| Alba | 310 | 9,51 | 121 | 4.326 lei | 93% | 84 | Limitat |
| Arad | 414 | 10,09 | 129 | 4.258 lei | 92% | 80 | Limitat |
| Constanța | 723 | 11,02 | 141 | 4.491 lei | 97% | 80 | Limitat |
| Dolj | 693 | 11,56 | 148 | 4.520 lei | 97% | 79 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 287 | 9,70 | 124 | 3.942 lei | 85% | 76 | Limitat |
| Bihor | 598 | 10,85 | 139 | 4.095 lei | 88% | 74 | Limitat |
| Caraș-Severin | 262 | 10,63 | 136 | 4.060 lei | 87% | 74 | Limitat |
| Hunedoara | 389 | 10,76 | 137 | 3.902 lei | 84% | 71 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).