Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Sibiu — scor 180: doar 1 firme la 388.325 locuitori (index firme 18).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Olt — scor 159: doar 1 firme la 383.280 locuitori (index firme 19).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Suceava — scor 158: doar 1 firme la 642.551 locuitori (index firme 11).
Salariu net 4.071 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Mureș — scor 45: 24 firme, 0,46 / 10.000 locuitori.
Dâmbovița — scor 47: 19 firme, 0,40 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 53: 9 firme, 0,30 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sibiu | 1 | 0,03 | 18 | 4.942 lei | 106% | 180 | Oportunitate mare |
| Olt | 1 | 0,03 | 19 | 4.377 lei | 94% | 159 | Oportunitate mare |
| Suceava | 1 | 0,02 | 11 | 4.071 lei | 88% | 158 | Oportunitate mare |
| Giurgiu | 1 | 0,04 | 25 | 4.317 lei | 93% | 148 | Oportunitate |
| Neamț | 1 | 0,02 | 16 | 4.013 lei | 86% | 148 | Oportunitate |
| Vaslui | 1 | 0,03 | 19 | 3.929 lei | 85% | 142 | Oportunitate |
| Cluj | 8 | 0,12 | 84 | 5.921 lei | 128% | 138 | Oportunitate |
| Vrancea | 1 | 0,03 | 21 | 3.890 lei | 84% | 138 | Oportunitate |
| Maramureș | 2 | 0,04 | 32 | 4.177 lei | 90% | 137 | Oportunitate |
| Argeș | 4 | 0,07 | 50 | 4.729 lei | 102% | 136 | Oportunitate |
| Sălaj | 1 | 0,05 | 34 | 4.155 lei | 89% | 134 | Oportunitate |
| Brașov | 5 | 0,09 | 65 | 5.019 lei | 108% | 131 | Oportunitate |
| Mehedinți | 1 | 0,04 | 31 | 3.945 lei | 85% | 130 | Oportunitate |
| Alba | 2 | 0,06 | 44 | 4.326 lei | 93% | 129 | Oportunitate |
| Galați | 3 | 0,06 | 43 | 4.276 lei | 92% | 129 | Oportunitate |
| Botoșani | 2 | 0,05 | 36 | 3.941 lei | 85% | 124 | Oportunitate |
| Covasna | 1 | 0,05 | 36 | 3.896 lei | 84% | 124 | Oportunitate |
| Arad | 3 | 0,07 | 52 | 4.258 lei | 92% | 120 | Oportunitate |
| Iași | 9 | 0,12 | 85 | 5.098 lei | 110% | 119 | Oportunitate |
| Gorj | 3 | 0,10 | 68 | 4.446 lei | 96% | 114 | Oportunitate |
| Harghita | 2 | 0,07 | 49 | 3.955 lei | 85% | 114 | Oportunitate |
| Dolj | 6 | 0,10 | 72 | 4.520 lei | 97% | 113 | Oportunitate |
| Ialomița | 2 | 0,08 | 58 | 4.136 lei | 89% | 112 | Oportunitate |
| Bacău | 6 | 0,10 | 74 | 4.474 lei | 96% | 111 | Oportunitate |
| Bihor | 5 | 0,09 | 65 | 4.095 lei | 88% | 107 | Echilibrat |
| Satu Mare | 3 | 0,09 | 65 | 4.094 lei | 88% | 107 | Echilibrat |
| Ilfov | 8 | 0,15 | 105 | 5.060 lei | 109% | 106 | Echilibrat |
| București | 50 | 0,29 | 208 | 6.730 lei | 145% | 94 | Echilibrat |
| Timiș | 15 | 0,23 | 165 | 5.508 lei | 119% | 90 | Echilibrat |
| Constanța | 11 | 0,17 | 120 | 4.491 lei | 97% | 88 | Echilibrat |
| Călărași | 4 | 0,14 | 101 | 4.057 lei | 87% | 87 | Echilibrat |
| Prahova | 13 | 0,19 | 134 | 4.747 lei | 102% | 87 | Echilibrat |
| Teleorman | 4 | 0,12 | 89 | 3.822 lei | 82% | 87 | Echilibrat |
| Brăila | 4 | 0,14 | 102 | 3.912 lei | 84% | 84 | Limitat |
| Tulcea | 3 | 0,16 | 111 | 4.003 lei | 86% | 82 | Limitat |
| Vâlcea | 5 | 0,14 | 103 | 3.881 lei | 84% | 82 | Limitat |
| Caraș-Severin | 4 | 0,16 | 116 | 4.060 lei | 87% | 81 | Limitat |
| Hunedoara | 6 | 0,17 | 119 | 3.902 lei | 84% | 77 | Limitat |
| Buzău | 12 | 0,30 | 212 | 4.067 lei | 88% | 56 | Saturat |
| Bistrița-Năsăud | 9 | 0,30 | 218 | 3.942 lei | 85% | 53 | Saturat |
| Dâmbovița | 19 | 0,40 | 284 | 4.181 lei | 90% | 47 | Saturat |
| Mureș | 24 | 0,46 | 331 | 4.492 lei | 97% | 45 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).