Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 216: doar 95 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 34).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Ilfov — scor 143: doar 46 firme la 542.686 locuitori (index firme 52).
Salariu net 5.060 lei — venituri peste medie.
Brașov — scor 136: doar 52 firme la 546.615 locuitori (index firme 59).
Salariu net 5.019 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 95 | 0,55 | 34 | 6.730 lei | 145% | 216 | Oportunitate mare |
| Ilfov | 46 | 0,85 | 52 | 5.060 lei | 109% | 143 | Oportunitate |
| Brașov | 52 | 0,95 | 59 | 5.019 lei | 108% | 136 | Oportunitate |
| Sibiu | 37 | 0,95 | 59 | 4.942 lei | 106% | 134 | Oportunitate |
| Iași | 91 | 1,20 | 74 | 5.098 lei | 110% | 126 | Oportunitate |
| Prahova | 75 | 1,08 | 67 | 4.747 lei | 102% | 123 | Oportunitate |
| Cluj | 127 | 1,87 | 116 | 5.921 lei | 128% | 118 | Oportunitate |
| Constanța | 76 | 1,16 | 72 | 4.491 lei | 97% | 113 | Oportunitate |
| Mureș | 67 | 1,29 | 80 | 4.492 lei | 97% | 108 | Echilibrat |
| Timiș | 125 | 1,92 | 119 | 5.508 lei | 119% | 108 | Echilibrat |
| Galați | 59 | 1,19 | 73 | 4.276 lei | 92% | 106 | Echilibrat |
| Vaslui | 39 | 1,04 | 64 | 3.929 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Argeș | 93 | 1,63 | 101 | 4.729 lei | 102% | 101 | Echilibrat |
| Bacău | 87 | 1,50 | 93 | 4.474 lei | 96% | 100 | Echilibrat |
| Brăila | 32 | 1,14 | 70 | 3.912 lei | 84% | 99 | Echilibrat |
| Gorj | 53 | 1,68 | 104 | 4.446 lei | 96% | 94 | Echilibrat |
| Suceava | 93 | 1,45 | 89 | 4.071 lei | 88% | 93 | Echilibrat |
| Călărași | 41 | 1,45 | 89 | 4.057 lei | 87% | 92 | Echilibrat |
| Botoșani | 55 | 1,40 | 87 | 3.941 lei | 85% | 91 | Echilibrat |
| Giurgiu | 47 | 1,67 | 103 | 4.317 lei | 93% | 91 | Echilibrat |
| Alba | 58 | 1,78 | 110 | 4.326 lei | 93% | 89 | Echilibrat |
| Vâlcea | 51 | 1,46 | 91 | 3.881 lei | 84% | 88 | Echilibrat |
| Covasna | 31 | 1,55 | 96 | 3.896 lei | 84% | 86 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 84 | 1,75 | 108 | 4.181 lei | 90% | 86 | Echilibrat |
| Ialomița | 43 | 1,76 | 109 | 4.136 lei | 89% | 85 | Echilibrat |
| Neamț | 72 | 1,66 | 103 | 4.013 lei | 86% | 85 | Echilibrat |
| Sălaj | 38 | 1,79 | 111 | 4.155 lei | 89% | 85 | Echilibrat |
| Satu Mare | 60 | 1,81 | 112 | 4.094 lei | 88% | 83 | Limitat |
| Harghita | 51 | 1,75 | 108 | 3.955 lei | 85% | 82 | Limitat |
| Olt | 83 | 2,17 | 134 | 4.377 lei | 94% | 81 | Limitat |
| Maramureș | 91 | 2,01 | 124 | 4.177 lei | 90% | 80 | Limitat |
| Caraș-Severin | 49 | 1,99 | 123 | 4.060 lei | 87% | 78 | Limitat |
| Vrancea | 65 | 1,94 | 120 | 3.890 lei | 84% | 76 | Limitat |
| Arad | 95 | 2,32 | 143 | 4.258 lei | 92% | 75 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 63 | 2,13 | 132 | 3.942 lei | 85% | 73 | Limitat |
| Hunedoara | 76 | 2,10 | 130 | 3.902 lei | 84% | 73 | Limitat |
| Buzău | 94 | 2,32 | 144 | 4.067 lei | 88% | 72 | Limitat |
| Tulcea | 45 | 2,33 | 144 | 4.003 lei | 86% | 71 | Limitat |
| Mehedinți | 60 | 2,57 | 159 | 3.945 lei | 85% | 66 | Limitat |
| Dolj | 192 | 3,20 | 198 | 4.520 lei | 97% | 65 | Limitat |
| Teleorman | 94 | 2,92 | 181 | 3.822 lei | 82% | 59 | Saturat |
| Bihor | 193 | 3,50 | 216 | 4.095 lei | 88% | 56 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).