Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 181: doar 137 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 60).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Cluj — scor 148: doar 66 firme la 679.141 locuitori (index firme 73).
Salariu net 5.921 lei — venituri peste medie.
Sibiu — scor 142: doar 26 firme la 388.325 locuitori (index firme 50).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 137 | 0,80 | 60 | 6.730 lei | 145% | 181 | Oportunitate mare |
| Cluj | 66 | 0,97 | 73 | 5.921 lei | 128% | 148 | Oportunitate |
| Sibiu | 26 | 0,67 | 50 | 4.942 lei | 106% | 142 | Oportunitate |
| Harghita | 10 | 0,34 | 26 | 3.955 lei | 85% | 136 | Oportunitate |
| Timiș | 77 | 1,18 | 89 | 5.508 lei | 119% | 126 | Oportunitate |
| Alba | 25 | 0,77 | 58 | 4.326 lei | 93% | 118 | Oportunitate |
| Brașov | 62 | 1,13 | 85 | 5.019 lei | 108% | 117 | Oportunitate |
| Covasna | 12 | 0,60 | 45 | 3.896 lei | 84% | 116 | Oportunitate |
| Iași | 93 | 1,22 | 92 | 5.098 lei | 110% | 115 | Oportunitate |
| Ilfov | 75 | 1,38 | 104 | 5.060 lei | 109% | 107 | Echilibrat |
| Suceava | 55 | 0,86 | 64 | 4.071 lei | 88% | 107 | Echilibrat |
| Bacău | 64 | 1,10 | 83 | 4.474 lei | 96% | 106 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 22 | 0,89 | 67 | 4.060 lei | 87% | 105 | Echilibrat |
| Argeș | 76 | 1,33 | 100 | 4.729 lei | 102% | 102 | Echilibrat |
| Prahova | 94 | 1,35 | 101 | 4.747 lei | 102% | 102 | Echilibrat |
| Neamț | 41 | 0,94 | 71 | 4.013 lei | 86% | 101 | Echilibrat |
| Satu Mare | 34 | 1,03 | 77 | 4.094 lei | 88% | 100 | Echilibrat |
| Giurgiu | 35 | 1,24 | 93 | 4.317 lei | 93% | 96 | Echilibrat |
| Vrancea | 33 | 0,98 | 74 | 3.890 lei | 84% | 96 | Echilibrat |
| Arad | 53 | 1,29 | 97 | 4.258 lei | 92% | 93 | Echilibrat |
| Teleorman | 34 | 1,06 | 79 | 3.822 lei | 82% | 92 | Echilibrat |
| Bihor | 69 | 1,25 | 94 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 34 | 1,15 | 86 | 3.942 lei | 85% | 91 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 64 | 1,33 | 100 | 4.181 lei | 90% | 90 | Echilibrat |
| Hunedoara | 42 | 1,16 | 87 | 3.902 lei | 84% | 90 | Echilibrat |
| Sălaj | 28 | 1,32 | 99 | 4.155 lei | 89% | 90 | Echilibrat |
| Călărași | 36 | 1,27 | 95 | 4.057 lei | 87% | 89 | Echilibrat |
| Brăila | 34 | 1,21 | 91 | 3.912 lei | 84% | 88 | Echilibrat |
| Botoșani | 53 | 1,35 | 101 | 3.941 lei | 85% | 84 | Limitat |
| Tulcea | 27 | 1,40 | 105 | 4.003 lei | 86% | 84 | Limitat |
| Maramureș | 70 | 1,55 | 116 | 4.177 lei | 90% | 83 | Limitat |
| Vâlcea | 47 | 1,35 | 101 | 3.881 lei | 84% | 83 | Limitat |
| Gorj | 56 | 1,78 | 133 | 4.446 lei | 96% | 82 | Limitat |
| Constanța | 123 | 1,88 | 141 | 4.491 lei | 97% | 80 | Limitat |
| Galați | 86 | 1,73 | 130 | 4.276 lei | 92% | 80 | Limitat |
| Mehedinți | 35 | 1,50 | 112 | 3.945 lei | 85% | 80 | Limitat |
| Vaslui | 56 | 1,49 | 112 | 3.929 lei | 85% | 80 | Limitat |
| Dolj | 146 | 2,44 | 183 | 4.520 lei | 97% | 69 | Limitat |
| Buzău | 90 | 2,22 | 167 | 4.067 lei | 88% | 66 | Limitat |
| Ialomița | 58 | 2,37 | 178 | 4.136 lei | 89% | 64 | Limitat |
| Olt | 101 | 2,64 | 198 | 4.377 lei | 94% | 63 | Limitat |
| Mureș | 159 | 3,07 | 230 | 4.492 lei | 97% | 59 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).