Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Mehedinți — scor 170: doar 0 firme la 233.649 locuitori (index firme 0).
Salariu net 3.945 lei — venituri sub medie.
Covasna — scor 139: doar 1 firme la 200.042 locuitori (index firme 21).
Salariu net 3.896 lei — venituri sub medie.
Vaslui — scor 138: doar 2 firme la 375.148 locuitori (index firme 22).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mehedinți | 0 | 0,00 | 0 | 3.945 lei | 85% | 170 | Oportunitate mare |
| Covasna | 1 | 0,05 | 21 | 3.896 lei | 84% | 139 | Oportunitate |
| Vaslui | 2 | 0,05 | 22 | 3.929 lei | 85% | 138 | Oportunitate |
| Gorj | 3 | 0,10 | 40 | 4.446 lei | 96% | 137 | Oportunitate |
| București | 48 | 0,28 | 117 | 6.730 lei | 145% | 133 | Oportunitate |
| Suceava | 5 | 0,08 | 33 | 4.071 lei | 88% | 132 | Oportunitate |
| Giurgiu | 3 | 0,11 | 45 | 4.317 lei | 93% | 128 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 5 | 0,10 | 44 | 4.181 lei | 90% | 125 | Oportunitate |
| Cluj | 18 | 0,27 | 111 | 5.921 lei | 128% | 121 | Oportunitate |
| Călărași | 3 | 0,11 | 44 | 4.057 lei | 87% | 121 | Oportunitate |
| Iași | 15 | 0,20 | 83 | 5.098 lei | 110% | 120 | Oportunitate |
| Prahova | 12 | 0,17 | 73 | 4.747 lei | 102% | 119 | Oportunitate |
| Ialomița | 3 | 0,12 | 51 | 4.136 lei | 89% | 118 | Oportunitate |
| Teleorman | 3 | 0,09 | 39 | 3.822 lei | 82% | 118 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 3 | 0,12 | 51 | 4.060 lei | 87% | 116 | Oportunitate |
| Galați | 7 | 0,14 | 59 | 4.276 lei | 92% | 116 | Oportunitate |
| Neamț | 6 | 0,14 | 58 | 4.013 lei | 86% | 109 | Echilibrat |
| Buzău | 6 | 0,15 | 62 | 4.067 lei | 88% | 108 | Echilibrat |
| Bacău | 11 | 0,19 | 80 | 4.474 lei | 96% | 107 | Echilibrat |
| Olt | 7 | 0,18 | 77 | 4.377 lei | 94% | 107 | Echilibrat |
| Tulcea | 3 | 0,16 | 65 | 4.003 lei | 86% | 104 | Echilibrat |
| Botoșani | 6 | 0,15 | 64 | 3.941 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Vrancea | 5 | 0,15 | 63 | 3.890 lei | 84% | 103 | Echilibrat |
| Mureș | 11 | 0,21 | 89 | 4.492 lei | 97% | 102 | Echilibrat |
| Timiș | 23 | 0,35 | 149 | 5.508 lei | 119% | 95 | Echilibrat |
| Alba | 8 | 0,25 | 103 | 4.326 lei | 93% | 92 | Echilibrat |
| Vâlcea | 7 | 0,20 | 84 | 3.881 lei | 84% | 91 | Echilibrat |
| Brăila | 6 | 0,21 | 90 | 3.912 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Brașov | 19 | 0,35 | 146 | 5.019 lei | 108% | 88 | Echilibrat |
| Hunedoara | 8 | 0,22 | 93 | 3.902 lei | 84% | 87 | Echilibrat |
| Dolj | 18 | 0,30 | 126 | 4.520 lei | 97% | 86 | Echilibrat |
| Argeș | 19 | 0,33 | 140 | 4.729 lei | 102% | 85 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 7 | 0,24 | 99 | 3.942 lei | 85% | 85 | Echilibrat |
| Harghita | 7 | 0,24 | 101 | 3.955 lei | 85% | 85 | Echilibrat |
| Sibiu | 14 | 0,36 | 151 | 4.942 lei | 106% | 85 | Echilibrat |
| Satu Mare | 9 | 0,27 | 114 | 4.094 lei | 88% | 82 | Limitat |
| Constanța | 22 | 0,34 | 141 | 4.491 lei | 97% | 80 | Limitat |
| Sălaj | 8 | 0,38 | 158 | 4.155 lei | 89% | 69 | Limitat |
| Ilfov | 30 | 0,55 | 232 | 5.060 lei | 109% | 66 | Limitat |
| Maramureș | 19 | 0,42 | 176 | 4.177 lei | 90% | 65 | Limitat |
| Arad | 19 | 0,46 | 195 | 4.258 lei | 92% | 62 | Limitat |
| Bihor | 24 | 0,44 | 183 | 4.095 lei | 88% | 62 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).