Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
București — scor 211: doar 73 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 37).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Sibiu — scor 146: doar 20 firme la 388.325 locuitori (index firme 45).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Brașov — scor 140: doar 34 firme la 546.615 locuitori (index firme 55).
Salariu net 5.019 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Mehedinți — scor 37: 94 firme, 4,02 / 10.000 locuitori.
Dolj — scor 51: 193 firme, 3,22 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 53: 74 firme, 2,50 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București | 73 | 0,43 | 37 | 6.730 lei | 145% | 211 | Oportunitate mare |
| Sibiu | 20 | 0,52 | 45 | 4.942 lei | 106% | 146 | Oportunitate |
| Brașov | 34 | 0,62 | 55 | 5.019 lei | 108% | 140 | Oportunitate |
| Prahova | 40 | 0,58 | 51 | 4.747 lei | 102% | 136 | Oportunitate |
| Iași | 55 | 0,72 | 64 | 5.098 lei | 110% | 134 | Oportunitate |
| Argeș | 36 | 0,63 | 56 | 4.729 lei | 102% | 131 | Oportunitate |
| Constanța | 37 | 0,56 | 50 | 4.491 lei | 97% | 129 | Oportunitate |
| Harghita | 14 | 0,48 | 42 | 3.955 lei | 85% | 120 | Oportunitate |
| Galați | 33 | 0,66 | 59 | 4.276 lei | 92% | 116 | Oportunitate |
| Brăila | 16 | 0,57 | 50 | 3.912 lei | 84% | 112 | Oportunitate |
| Ilfov | 59 | 1,09 | 96 | 5.060 lei | 109% | 111 | Oportunitate |
| Cluj | 105 | 1,55 | 136 | 5.921 lei | 128% | 108 | Echilibrat |
| Ialomița | 18 | 0,73 | 65 | 4.136 lei | 89% | 108 | Echilibrat |
| Călărași | 21 | 0,74 | 65 | 4.057 lei | 87% | 106 | Echilibrat |
| Vâlcea | 24 | 0,69 | 61 | 3.881 lei | 84% | 104 | Echilibrat |
| Giurgiu | 27 | 0,96 | 85 | 4.317 lei | 93% | 101 | Echilibrat |
| Mureș | 54 | 1,04 | 92 | 4.492 lei | 97% | 101 | Echilibrat |
| Bacău | 61 | 1,05 | 93 | 4.474 lei | 96% | 100 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 44 | 0,92 | 81 | 4.181 lei | 90% | 100 | Echilibrat |
| Botoșani | 32 | 0,81 | 72 | 3.941 lei | 85% | 99 | Echilibrat |
| Covasna | 16 | 0,80 | 70 | 3.896 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Neamț | 38 | 0,87 | 77 | 4.013 lei | 86% | 98 | Echilibrat |
| Suceava | 62 | 0,96 | 85 | 4.071 lei | 88% | 95 | Echilibrat |
| Arad | 45 | 1,10 | 97 | 4.258 lei | 92% | 93 | Echilibrat |
| Vaslui | 35 | 0,93 | 82 | 3.929 lei | 85% | 93 | Echilibrat |
| Satu Mare | 35 | 1,06 | 93 | 4.094 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Teleorman | 30 | 0,93 | 82 | 3.822 lei | 82% | 90 | Echilibrat |
| Buzău | 45 | 1,11 | 98 | 4.067 lei | 88% | 89 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 27 | 1,09 | 96 | 4.060 lei | 87% | 89 | Echilibrat |
| Gorj | 41 | 1,30 | 115 | 4.446 lei | 96% | 89 | Echilibrat |
| Tulcea | 21 | 1,09 | 96 | 4.003 lei | 86% | 88 | Echilibrat |
| Timiș | 125 | 1,92 | 169 | 5.508 lei | 119% | 88 | Echilibrat |
| Maramureș | 61 | 1,35 | 119 | 4.177 lei | 90% | 82 | Limitat |
| Bihor | 88 | 1,60 | 141 | 4.095 lei | 88% | 73 | Limitat |
| Vrancea | 52 | 1,55 | 137 | 3.890 lei | 84% | 71 | Limitat |
| Hunedoara | 58 | 1,60 | 141 | 3.902 lei | 84% | 70 | Limitat |
| Alba | 66 | 2,02 | 178 | 4.326 lei | 93% | 67 | Limitat |
| Sălaj | 44 | 2,07 | 183 | 4.155 lei | 89% | 63 | Limitat |
| Olt | 107 | 2,79 | 246 | 4.377 lei | 94% | 54 | Saturat |
| Bistrița-Năsăud | 74 | 2,50 | 220 | 3.942 lei | 85% | 53 | Saturat |
| Dolj | 193 | 3,22 | 284 | 4.520 lei | 97% | 51 | Saturat |
| Mehedinți | 94 | 4,02 | 354 | 3.945 lei | 85% | 37 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).