Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Botoșani — scor 162: doar 1 firme la 392.821 locuitori (index firme 5).
Salariu net 3.941 lei — venituri sub medie.
București — scor 160: doar 74 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 81).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Călărași — scor 154: doar 2 firme la 283.250 locuitori (index firme 13).
Salariu net 4.057 lei — venituri sub medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Botoșani | 1 | 0,03 | 5 | 3.941 lei | 85% | 162 | Oportunitate mare |
| București | 74 | 0,43 | 81 | 6.730 lei | 145% | 160 | Oportunitate mare |
| Călărași | 2 | 0,07 | 13 | 4.057 lei | 87% | 154 | Oportunitate mare |
| Ialomița | 2 | 0,08 | 15 | 4.136 lei | 89% | 154 | Oportunitate mare |
| Teleorman | 2 | 0,06 | 12 | 3.822 lei | 82% | 147 | Oportunitate |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 30 | 3.929 lei | 85% | 130 | Oportunitate |
| Olt | 10 | 0,26 | 49 | 4.377 lei | 94% | 126 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 12 | 0,25 | 47 | 4.181 lei | 90% | 122 | Oportunitate |
| Constanța | 21 | 0,32 | 60 | 4.491 lei | 97% | 121 | Oportunitate |
| Iași | 33 | 0,43 | 82 | 5.098 lei | 110% | 121 | Oportunitate |
| Mehedinți | 5 | 0,21 | 40 | 3.945 lei | 85% | 121 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 6 | 0,24 | 46 | 4.060 lei | 87% | 120 | Oportunitate |
| Ilfov | 24 | 0,44 | 84 | 5.060 lei | 109% | 119 | Oportunitate |
| Dolj | 22 | 0,37 | 69 | 4.520 lei | 97% | 115 | Oportunitate |
| Gorj | 11 | 0,35 | 66 | 4.446 lei | 96% | 115 | Oportunitate |
| Covasna | 5 | 0,25 | 47 | 3.896 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Suceava | 19 | 0,30 | 56 | 4.071 lei | 88% | 112 | Oportunitate |
| Giurgiu | 10 | 0,36 | 67 | 4.317 lei | 93% | 111 | Oportunitate |
| Vrancea | 10 | 0,30 | 56 | 3.890 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Vâlcea | 12 | 0,34 | 65 | 3.881 lei | 84% | 101 | Echilibrat |
| Neamț | 17 | 0,39 | 74 | 4.013 lei | 86% | 99 | Echilibrat |
| Cluj | 58 | 0,85 | 161 | 5.921 lei | 128% | 98 | Echilibrat |
| Prahova | 40 | 0,58 | 109 | 4.747 lei | 102% | 98 | Echilibrat |
| Buzău | 18 | 0,44 | 84 | 4.067 lei | 88% | 95 | Echilibrat |
| Galați | 25 | 0,50 | 95 | 4.276 lei | 92% | 94 | Echilibrat |
| Hunedoara | 15 | 0,41 | 78 | 3.902 lei | 84% | 94 | Echilibrat |
| Timiș | 53 | 0,81 | 154 | 5.508 lei | 119% | 93 | Echilibrat |
| Satu Mare | 16 | 0,48 | 91 | 4.094 lei | 88% | 92 | Echilibrat |
| Bacău | 35 | 0,60 | 114 | 4.474 lei | 96% | 90 | Echilibrat |
| Brăila | 13 | 0,46 | 87 | 3.912 lei | 84% | 90 | Echilibrat |
| Mureș | 35 | 0,68 | 128 | 4.492 lei | 97% | 85 | Echilibrat |
| Tulcea | 11 | 0,57 | 108 | 4.003 lei | 86% | 83 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 17 | 0,57 | 109 | 3.942 lei | 85% | 81 | Limitat |
| Maramureș | 31 | 0,69 | 129 | 4.177 lei | 90% | 78 | Limitat |
| Brașov | 60 | 1,10 | 207 | 5.019 lei | 108% | 70 | Limitat |
| Argeș | 59 | 1,04 | 196 | 4.729 lei | 102% | 69 | Limitat |
| Harghita | 23 | 0,79 | 149 | 3.955 lei | 85% | 68 | Limitat |
| Sibiu | 44 | 1,13 | 214 | 4.942 lei | 106% | 68 | Limitat |
| Bihor | 50 | 0,91 | 171 | 4.095 lei | 88% | 65 | Limitat |
| Arad | 42 | 1,02 | 194 | 4.258 lei | 92% | 62 | Limitat |
| Alba | 36 | 1,10 | 209 | 4.326 lei | 93% | 60 | Limitat |
| Sălaj | 22 | 1,04 | 196 | 4.155 lei | 89% | 60 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).