Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Caraș-Severin — scor 129: doar 15 firme la 246.588 locuitori (index firme 35).
Salariu net 4.060 lei — venituri sub medie.
București — scor 126: doar 386 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 130).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Timiș — scor 124: doar 103 firme la 650.533 locuitori (index firme 91).
Salariu net 5.508 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Caraș-Severin | 15 | 0,61 | 35 | 4.060 lei | 87% | 129 | Oportunitate |
| București | 386 | 2,25 | 130 | 6.730 lei | 145% | 126 | Oportunitate |
| Timiș | 103 | 1,58 | 91 | 5.508 lei | 119% | 124 | Oportunitate |
| Călărași | 24 | 0,85 | 49 | 4.057 lei | 87% | 117 | Oportunitate |
| Mureș | 59 | 1,14 | 66 | 4.492 lei | 97% | 117 | Oportunitate |
| Botoșani | 35 | 0,89 | 51 | 3.941 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Ialomița | 25 | 1,02 | 59 | 4.136 lei | 89% | 112 | Oportunitate |
| Vaslui | 33 | 0,88 | 51 | 3.929 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Buzău | 41 | 1,01 | 58 | 4.067 lei | 88% | 111 | Oportunitate |
| Harghita | 27 | 0,92 | 53 | 3.955 lei | 85% | 111 | Oportunitate |
| Prahova | 102 | 1,47 | 85 | 4.747 lei | 102% | 111 | Oportunitate |
| Sibiu | 64 | 1,65 | 95 | 4.942 lei | 106% | 109 | Echilibrat |
| Dolj | 84 | 1,40 | 81 | 4.520 lei | 97% | 108 | Echilibrat |
| Mehedinți | 23 | 0,98 | 57 | 3.945 lei | 85% | 108 | Echilibrat |
| Bacău | 80 | 1,38 | 79 | 4.474 lei | 96% | 107 | Echilibrat |
| Brăila | 29 | 1,03 | 59 | 3.912 lei | 84% | 106 | Echilibrat |
| Giurgiu | 37 | 1,31 | 76 | 4.317 lei | 93% | 106 | Echilibrat |
| Covasna | 21 | 1,05 | 61 | 3.896 lei | 84% | 105 | Echilibrat |
| Teleorman | 33 | 1,03 | 59 | 3.822 lei | 82% | 103 | Echilibrat |
| Tulcea | 23 | 1,19 | 69 | 4.003 lei | 86% | 102 | Echilibrat |
| Gorj | 50 | 1,59 | 92 | 4.446 lei | 96% | 100 | Echilibrat |
| Iași | 158 | 2,08 | 120 | 5.098 lei | 110% | 100 | Echilibrat |
| Argeș | 104 | 1,82 | 105 | 4.729 lei | 102% | 99 | Echilibrat |
| Neamț | 58 | 1,34 | 77 | 4.013 lei | 86% | 98 | Echilibrat |
| Vrancea | 41 | 1,22 | 71 | 3.890 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 71 | 1,48 | 85 | 4.181 lei | 90% | 97 | Echilibrat |
| Olt | 64 | 1,67 | 96 | 4.377 lei | 94% | 96 | Echilibrat |
| Galați | 81 | 1,63 | 94 | 4.276 lei | 92% | 95 | Echilibrat |
| Brașov | 124 | 2,27 | 131 | 5.019 lei | 108% | 94 | Echilibrat |
| Constanța | 121 | 1,84 | 106 | 4.491 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Suceava | 103 | 1,60 | 92 | 4.071 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Hunedoara | 55 | 1,52 | 88 | 3.902 lei | 84% | 90 | Echilibrat |
| Arad | 75 | 1,83 | 105 | 4.258 lei | 92% | 89 | Echilibrat |
| Cluj | 221 | 3,25 | 188 | 5.921 lei | 128% | 89 | Echilibrat |
| Satu Mare | 56 | 1,69 | 98 | 4.094 lei | 88% | 89 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 49 | 1,66 | 95 | 3.942 lei | 85% | 87 | Echilibrat |
| Vâlcea | 57 | 1,64 | 94 | 3.881 lei | 84% | 86 | Echilibrat |
| Alba | 77 | 2,36 | 136 | 4.326 lei | 93% | 79 | Limitat |
| Bihor | 118 | 2,14 | 123 | 4.095 lei | 88% | 79 | Limitat |
| Sălaj | 51 | 2,40 | 139 | 4.155 lei | 89% | 75 | Limitat |
| Ilfov | 193 | 3,56 | 205 | 5.060 lei | 109% | 71 | Limitat |
| Maramureș | 129 | 2,85 | 164 | 4.177 lei | 90% | 68 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).