Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Ialomița — scor 121: doar 472 firme la 244.914 locuitori (index firme 47).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Botoșani — scor 115: doar 758 firme la 392.821 locuitori (index firme 47).
Salariu net 3.941 lei — venituri sub medie.
București — scor 114: doar 10.868 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 155).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Satu Mare — scor 72: 1.963 firme, 59,36 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 73: 1.601 firme, 54,09 / 10.000 locuitori.
Giurgiu — scor 74: 1.728 firme, 61,40 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ialomița | 472 | 19,27 | 47 | 4.136 lei | 89% | 121 | Oportunitate |
| Botoșani | 758 | 19,30 | 47 | 3.941 lei | 85% | 115 | Oportunitate |
| București | 10.868 | 63,30 | 155 | 6.730 lei | 145% | 114 | Oportunitate |
| Covasna | 382 | 19,10 | 47 | 3.896 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Argeș | 1.864 | 32,71 | 80 | 4.729 lei | 102% | 113 | Oportunitate |
| Cluj | 3.501 | 51,55 | 126 | 5.921 lei | 128% | 113 | Oportunitate |
| Sibiu | 1.439 | 37,06 | 91 | 4.942 lei | 106% | 112 | Oportunitate |
| Tulcea | 427 | 22,08 | 54 | 4.003 lei | 86% | 112 | Oportunitate |
| Dolj | 1.865 | 31,11 | 76 | 4.520 lei | 97% | 111 | Oportunitate |
| Mureș | 1.566 | 30,22 | 74 | 4.492 lei | 97% | 111 | Oportunitate |
| Brăila | 617 | 21,92 | 54 | 3.912 lei | 84% | 110 | Oportunitate |
| Iași | 3.144 | 41,31 | 101 | 5.098 lei | 110% | 109 | Echilibrat |
| Olt | 1.145 | 29,87 | 73 | 4.377 lei | 94% | 109 | Echilibrat |
| Teleorman | 665 | 20,68 | 51 | 3.822 lei | 82% | 109 | Echilibrat |
| Harghita | 700 | 23,98 | 59 | 3.955 lei | 85% | 107 | Echilibrat |
| Bacău | 2.003 | 34,48 | 84 | 4.474 lei | 96% | 105 | Echilibrat |
| Gorj | 1.053 | 33,46 | 82 | 4.446 lei | 96% | 105 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 686 | 27,82 | 68 | 4.060 lei | 87% | 104 | Echilibrat |
| Galați | 1.571 | 31,62 | 77 | 4.276 lei | 92% | 104 | Echilibrat |
| Mehedinți | 610 | 26,11 | 64 | 3.945 lei | 85% | 104 | Echilibrat |
| Brașov | 2.637 | 48,24 | 118 | 5.019 lei | 108% | 99 | Echilibrat |
| Sălaj | 707 | 33,31 | 82 | 4.155 lei | 89% | 99 | Echilibrat |
| Vaslui | 1.089 | 29,03 | 71 | 3.929 lei | 85% | 99 | Echilibrat |
| Călărași | 898 | 31,70 | 78 | 4.057 lei | 87% | 98 | Echilibrat |
| Prahova | 3.072 | 44,19 | 108 | 4.747 lei | 102% | 98 | Echilibrat |
| Vâlcea | 1.009 | 28,97 | 71 | 3.881 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Neamț | 1.393 | 32,07 | 79 | 4.013 lei | 86% | 97 | Echilibrat |
| Timiș | 3.814 | 58,63 | 144 | 5.508 lei | 119% | 97 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 1.734 | 36,17 | 89 | 4.181 lei | 90% | 96 | Echilibrat |
| Suceava | 2.283 | 35,53 | 87 | 4.071 lei | 88% | 94 | Echilibrat |
| Alba | 1.342 | 41,17 | 101 | 4.326 lei | 93% | 93 | Echilibrat |
| Constanța | 2.874 | 43,81 | 107 | 4.491 lei | 97% | 93 | Echilibrat |
| Arad | 1.689 | 41,18 | 101 | 4.258 lei | 92% | 91 | Echilibrat |
| Vrancea | 1.160 | 34,59 | 85 | 3.890 lei | 84% | 91 | Echilibrat |
| Ilfov | 3.162 | 58,27 | 143 | 5.060 lei | 109% | 90 | Echilibrat |
| Buzău | 1.600 | 39,51 | 97 | 4.067 lei | 88% | 89 | Echilibrat |
| Bihor | 2.415 | 43,81 | 107 | 4.095 lei | 88% | 85 | Echilibrat |
| Hunedoara | 1.639 | 45,32 | 111 | 3.902 lei | 84% | 80 | Limitat |
| Maramureș | 2.598 | 57,42 | 141 | 4.177 lei | 90% | 75 | Limitat |
| Giurgiu | 1.728 | 61,40 | 150 | 4.317 lei | 93% | 74 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 1.601 | 54,09 | 132 | 3.942 lei | 85% | 73 | Limitat |
| Satu Mare | 1.963 | 59,36 | 145 | 4.094 lei | 88% | 72 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).