Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Giurgiu — scor 152: doar 4 firme la 281.422 locuitori (index firme 22).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
Argeș — scor 150: doar 13 firme la 569.932 locuitori (index firme 36).
Salariu net 4.729 lei — venituri peste medie.
Bacău — scor 143: doar 13 firme la 580.912 locuitori (index firme 35).
Salariu net 4.474 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Maramureș — scor 49: 77 firme, 1,70 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 55: 39 firme, 1,32 / 10.000 locuitori.
Timiș — scor 65: 111 firme, 1,71 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Giurgiu | 4 | 0,14 | 22 | 4.317 lei | 93% | 152 | Oportunitate mare |
| Argeș | 13 | 0,23 | 36 | 4.729 lei | 102% | 150 | Oportunitate mare |
| Bacău | 13 | 0,22 | 35 | 4.474 lei | 96% | 143 | Oportunitate |
| Neamț | 6 | 0,14 | 22 | 4.013 lei | 86% | 142 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 9 | 0,19 | 29 | 4.181 lei | 90% | 139 | Oportunitate |
| Teleorman | 4 | 0,12 | 20 | 3.822 lei | 82% | 138 | Oportunitate |
| Călărași | 5 | 0,18 | 28 | 4.057 lei | 87% | 137 | Oportunitate |
| Mureș | 14 | 0,27 | 42 | 4.492 lei | 97% | 136 | Oportunitate |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 25 | 3.929 lei | 85% | 135 | Oportunitate |
| Brăila | 5 | 0,18 | 28 | 3.912 lei | 84% | 132 | Oportunitate |
| Gorj | 9 | 0,29 | 45 | 4.446 lei | 96% | 132 | Oportunitate |
| Constanța | 21 | 0,32 | 50 | 4.491 lei | 97% | 129 | Oportunitate |
| Prahova | 27 | 0,39 | 61 | 4.747 lei | 102% | 127 | Oportunitate |
| Olt | 12 | 0,31 | 49 | 4.377 lei | 94% | 126 | Oportunitate |
| București | 149 | 0,87 | 136 | 6.730 lei | 145% | 123 | Oportunitate |
| Dolj | 23 | 0,38 | 60 | 4.520 lei | 97% | 122 | Oportunitate |
| Harghita | 8 | 0,27 | 43 | 3.955 lei | 85% | 119 | Oportunitate |
| Iași | 43 | 0,57 | 89 | 5.098 lei | 110% | 116 | Oportunitate |
| Alba | 14 | 0,43 | 67 | 4.326 lei | 93% | 111 | Oportunitate |
| Hunedoara | 12 | 0,33 | 52 | 3.902 lei | 84% | 111 | Oportunitate |
| Vrancea | 11 | 0,33 | 51 | 3.890 lei | 84% | 111 | Oportunitate |
| Arad | 19 | 0,46 | 73 | 4.258 lei | 92% | 106 | Echilibrat |
| Brașov | 37 | 0,68 | 106 | 5.019 lei | 108% | 105 | Echilibrat |
| Tulcea | 8 | 0,41 | 65 | 4.003 lei | 86% | 105 | Echilibrat |
| Mehedinți | 10 | 0,43 | 67 | 3.945 lei | 85% | 102 | Echilibrat |
| Ialomița | 12 | 0,49 | 77 | 4.136 lei | 89% | 101 | Echilibrat |
| Botoșani | 18 | 0,46 | 72 | 3.941 lei | 85% | 99 | Echilibrat |
| Buzău | 21 | 0,52 | 81 | 4.067 lei | 88% | 97 | Echilibrat |
| Suceava | 33 | 0,51 | 81 | 4.071 lei | 88% | 97 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 13 | 0,53 | 83 | 4.060 lei | 87% | 96 | Echilibrat |
| Covasna | 10 | 0,50 | 78 | 3.896 lei | 84% | 94 | Echilibrat |
| Ilfov | 46 | 0,85 | 133 | 5.060 lei | 109% | 94 | Echilibrat |
| Vâlcea | 18 | 0,52 | 81 | 3.881 lei | 84% | 92 | Echilibrat |
| Sibiu | 50 | 1,29 | 202 | 4.942 lei | 106% | 70 | Limitat |
| Satu Mare | 32 | 0,97 | 152 | 4.094 lei | 88% | 70 | Limitat |
| Cluj | 117 | 1,72 | 270 | 5.921 lei | 128% | 69 | Limitat |
| Galați | 54 | 1,09 | 171 | 4.276 lei | 92% | 68 | Limitat |
| Bihor | 57 | 1,03 | 162 | 4.095 lei | 88% | 67 | Limitat |
| Sălaj | 23 | 1,08 | 170 | 4.155 lei | 89% | 66 | Limitat |
| Timiș | 111 | 1,71 | 268 | 5.508 lei | 119% | 65 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 39 | 1,32 | 207 | 3.942 lei | 85% | 55 | Saturat |
| Maramureș | 77 | 1,70 | 267 | 4.177 lei | 90% | 49 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).