Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Dâmbovița — scor 149: doar 20 firme la 479.404 locuitori (index firme 21).
Salariu net 4.181 lei — venituri apropiate de medie.
Argeș — scor 145: doar 45 firme la 569.932 locuitori (index firme 40).
Salariu net 4.729 lei — venituri peste medie.
Ialomița — scor 138: doar 14 firme la 244.914 locuitori (index firme 29).
Salariu net 4.136 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dâmbovița | 20 | 0,42 | 21 | 4.181 lei | 90% | 149 | Oportunitate |
| Argeș | 45 | 0,79 | 40 | 4.729 lei | 102% | 145 | Oportunitate |
| Ialomița | 14 | 0,57 | 29 | 4.136 lei | 89% | 138 | Oportunitate |
| Olt | 30 | 0,78 | 40 | 4.377 lei | 94% | 135 | Oportunitate |
| Gorj | 30 | 0,95 | 48 | 4.446 lei | 96% | 129 | Oportunitate |
| Mehedinți | 16 | 0,68 | 35 | 3.945 lei | 85% | 126 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 20 | 0,81 | 41 | 4.060 lei | 87% | 124 | Oportunitate |
| Iași | 115 | 1,51 | 77 | 5.098 lei | 110% | 124 | Oportunitate |
| Călărași | 25 | 0,88 | 45 | 4.057 lei | 87% | 121 | Oportunitate |
| Dolj | 75 | 1,25 | 64 | 4.520 lei | 97% | 119 | Oportunitate |
| Prahova | 100 | 1,44 | 73 | 4.747 lei | 102% | 118 | Oportunitate |
| Bacău | 74 | 1,27 | 65 | 4.474 lei | 96% | 117 | Oportunitate |
| Suceava | 63 | 0,98 | 50 | 4.071 lei | 88% | 117 | Oportunitate |
| Teleorman | 26 | 0,81 | 41 | 3.822 lei | 82% | 117 | Oportunitate |
| Neamț | 45 | 1,04 | 53 | 4.013 lei | 86% | 113 | Oportunitate |
| Harghita | 30 | 1,03 | 52 | 3.955 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Covasna | 20 | 1,00 | 51 | 3.896 lei | 84% | 111 | Oportunitate |
| Giurgiu | 37 | 1,31 | 67 | 4.317 lei | 93% | 111 | Oportunitate |
| Tulcea | 21 | 1,09 | 55 | 4.003 lei | 86% | 111 | Oportunitate |
| Buzău | 47 | 1,16 | 59 | 4.067 lei | 88% | 110 | Oportunitate |
| Vâlcea | 37 | 1,06 | 54 | 3.881 lei | 84% | 109 | Echilibrat |
| Alba | 48 | 1,47 | 75 | 4.326 lei | 93% | 107 | Echilibrat |
| Vaslui | 45 | 1,20 | 61 | 3.929 lei | 85% | 105 | Echilibrat |
| Constanța | 112 | 1,71 | 87 | 4.491 lei | 97% | 104 | Echilibrat |
| Botoșani | 54 | 1,37 | 70 | 3.941 lei | 85% | 100 | Echilibrat |
| Brașov | 126 | 2,31 | 117 | 5.019 lei | 108% | 100 | Echilibrat |
| București | 681 | 3,97 | 202 | 6.730 lei | 145% | 96 | Echilibrat |
| Mureș | 106 | 2,05 | 104 | 4.492 lei | 97% | 95 | Echilibrat |
| Brăila | 45 | 1,60 | 81 | 3.912 lei | 84% | 93 | Echilibrat |
| Timiș | 208 | 3,20 | 162 | 5.508 lei | 119% | 90 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 53 | 1,79 | 91 | 3.942 lei | 85% | 89 | Echilibrat |
| Sălaj | 42 | 1,98 | 101 | 4.155 lei | 89% | 89 | Echilibrat |
| Arad | 87 | 2,12 | 108 | 4.258 lei | 92% | 88 | Echilibrat |
| Vrancea | 59 | 1,76 | 89 | 3.890 lei | 84% | 88 | Echilibrat |
| Bihor | 112 | 2,03 | 103 | 4.095 lei | 88% | 87 | Echilibrat |
| Sibiu | 118 | 3,04 | 154 | 4.942 lei | 106% | 84 | Limitat |
| Maramureș | 103 | 2,28 | 116 | 4.177 lei | 90% | 83 | Limitat |
| Ilfov | 182 | 3,35 | 170 | 5.060 lei | 109% | 81 | Limitat |
| Hunedoara | 79 | 2,18 | 111 | 3.902 lei | 84% | 80 | Limitat |
| Galați | 141 | 2,84 | 144 | 4.276 lei | 92% | 75 | Limitat |
| Satu Mare | 94 | 2,84 | 144 | 4.094 lei | 88% | 72 | Limitat |
| Cluj | 360 | 5,30 | 269 | 5.921 lei | 128% | 69 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).