Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Sălaj — scor 179: doar 0 firme la 212.224 locuitori (index firme 0).
Salariu net 4.155 lei — venituri apropiate de medie.
Sibiu — scor 168: doar 3 firme la 388.325 locuitori (index firme 27).
Salariu net 4.942 lei — venituri peste medie.
Argeș — scor 163: doar 4 firme la 569.932 locuitori (index firme 25).
Salariu net 4.729 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sălaj | 0 | 0,00 | 0 | 4.155 lei | 89% | 179 | Oportunitate mare |
| Sibiu | 3 | 0,08 | 27 | 4.942 lei | 106% | 168 | Oportunitate mare |
| Argeș | 4 | 0,07 | 25 | 4.729 lei | 102% | 163 | Oportunitate mare |
| Gorj | 2 | 0,06 | 22 | 4.446 lei | 96% | 157 | Oportunitate mare |
| Suceava | 4 | 0,06 | 22 | 4.071 lei | 88% | 144 | Oportunitate |
| Prahova | 9 | 0,13 | 45 | 4.747 lei | 102% | 141 | Oportunitate |
| Vrancea | 2 | 0,06 | 21 | 3.890 lei | 84% | 139 | Oportunitate |
| Maramureș | 4 | 0,09 | 31 | 4.177 lei | 90% | 137 | Oportunitate |
| Brașov | 10 | 0,18 | 64 | 5.019 lei | 108% | 132 | Oportunitate |
| Mehedinți | 2 | 0,09 | 30 | 3.945 lei | 85% | 131 | Oportunitate |
| Neamț | 4 | 0,09 | 32 | 4.013 lei | 86% | 131 | Oportunitate |
| Cluj | 19 | 0,28 | 98 | 5.921 lei | 128% | 129 | Oportunitate |
| Botoșani | 4 | 0,10 | 36 | 3.941 lei | 85% | 125 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 6 | 0,13 | 44 | 4.181 lei | 90% | 125 | Oportunitate |
| Vaslui | 4 | 0,11 | 37 | 3.929 lei | 85% | 123 | Oportunitate |
| Alba | 5 | 0,15 | 54 | 4.326 lei | 93% | 121 | Oportunitate |
| Arad | 6 | 0,15 | 51 | 4.258 lei | 92% | 121 | Oportunitate |
| Bacău | 10 | 0,17 | 60 | 4.474 lei | 96% | 120 | Oportunitate |
| Vâlcea | 4 | 0,11 | 40 | 3.881 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Iași | 20 | 0,26 | 92 | 5.098 lei | 110% | 114 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 4 | 0,16 | 57 | 4.060 lei | 87% | 111 | Oportunitate |
| Mureș | 11 | 0,21 | 74 | 4.492 lei | 97% | 111 | Oportunitate |
| Buzău | 7 | 0,17 | 61 | 4.067 lei | 88% | 109 | Echilibrat |
| Satu Mare | 6 | 0,18 | 64 | 4.094 lei | 88% | 108 | Echilibrat |
| Constanța | 15 | 0,23 | 80 | 4.491 lei | 97% | 107 | Echilibrat |
| Hunedoara | 6 | 0,17 | 58 | 3.902 lei | 84% | 106 | Echilibrat |
| Harghita | 5 | 0,17 | 60 | 3.955 lei | 85% | 106 | Echilibrat |
| Covasna | 4 | 0,20 | 70 | 3.896 lei | 84% | 99 | Echilibrat |
| Olt | 11 | 0,29 | 101 | 4.377 lei | 94% | 94 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 7 | 0,24 | 83 | 3.942 lei | 85% | 93 | Echilibrat |
| Dolj | 19 | 0,32 | 111 | 4.520 lei | 97% | 92 | Echilibrat |
| Brăila | 7 | 0,25 | 87 | 3.912 lei | 84% | 90 | Echilibrat |
| Timiș | 33 | 0,51 | 178 | 5.508 lei | 119% | 85 | Echilibrat |
| Giurgiu | 10 | 0,36 | 125 | 4.317 lei | 93% | 83 | Limitat |
| Tulcea | 6 | 0,31 | 109 | 4.003 lei | 86% | 83 | Limitat |
| Galați | 18 | 0,36 | 127 | 4.276 lei | 92% | 81 | Limitat |
| Bihor | 21 | 0,38 | 134 | 4.095 lei | 88% | 76 | Limitat |
| Teleorman | 11 | 0,34 | 120 | 3.822 lei | 82% | 75 | Limitat |
| București | 156 | 0,91 | 318 | 6.730 lei | 145% | 69 | Limitat |
| Ialomița | 12 | 0,49 | 172 | 4.136 lei | 89% | 66 | Limitat |
| Călărași | 14 | 0,49 | 173 | 4.057 lei | 87% | 64 | Limitat |
| Ilfov | 38 | 0,70 | 245 | 5.060 lei | 109% | 63 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).