Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Vaslui — scor 155: doar 2 firme la 375.148 locuitori (index firme 9).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Vâlcea — scor 139: doar 4 firme la 348.318 locuitori (index firme 20).
Salariu net 3.881 lei — venituri sub medie.
Galați — scor 136: doar 10 firme la 496.892 locuitori (index firme 35).
Salariu net 4.276 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaslui | 2 | 0,05 | 9 | 3.929 lei | 85% | 155 | Oportunitate mare |
| Vâlcea | 4 | 0,11 | 20 | 3.881 lei | 84% | 139 | Oportunitate |
| Galați | 10 | 0,20 | 35 | 4.276 lei | 92% | 136 | Oportunitate |
| Sălaj | 4 | 0,19 | 33 | 4.155 lei | 89% | 135 | Oportunitate |
| Botoșani | 6 | 0,15 | 27 | 3.941 lei | 85% | 134 | Oportunitate |
| Călărași | 5 | 0,18 | 31 | 4.057 lei | 87% | 134 | Oportunitate |
| Iași | 28 | 0,37 | 64 | 5.098 lei | 110% | 134 | Oportunitate |
| Covasna | 3 | 0,15 | 26 | 3.896 lei | 84% | 133 | Oportunitate |
| Ialomița | 5 | 0,20 | 36 | 4.136 lei | 89% | 131 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 11 | 0,23 | 40 | 4.181 lei | 90% | 129 | Oportunitate |
| Vrancea | 6 | 0,18 | 31 | 3.890 lei | 84% | 128 | Oportunitate |
| Olt | 12 | 0,31 | 55 | 4.377 lei | 94% | 122 | Oportunitate |
| Neamț | 11 | 0,25 | 44 | 4.013 lei | 86% | 120 | Oportunitate |
| Gorj | 11 | 0,35 | 61 | 4.446 lei | 96% | 119 | Oportunitate |
| Prahova | 29 | 0,42 | 73 | 4.747 lei | 102% | 118 | Oportunitate |
| Suceava | 18 | 0,28 | 49 | 4.071 lei | 88% | 118 | Oportunitate |
| Bacău | 22 | 0,38 | 66 | 4.474 lei | 96% | 116 | Oportunitate |
| Argeș | 25 | 0,44 | 77 | 4.729 lei | 102% | 115 | Oportunitate |
| Satu Mare | 10 | 0,30 | 53 | 4.094 lei | 88% | 115 | Oportunitate |
| Teleorman | 8 | 0,25 | 43 | 3.822 lei | 82% | 115 | Oportunitate |
| Mehedinți | 7 | 0,30 | 52 | 3.945 lei | 85% | 112 | Oportunitate |
| Maramureș | 16 | 0,35 | 62 | 4.177 lei | 90% | 111 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 9 | 0,36 | 64 | 4.060 lei | 87% | 107 | Echilibrat |
| Dolj | 29 | 0,48 | 84 | 4.520 lei | 97% | 106 | Echilibrat |
| Mureș | 25 | 0,48 | 84 | 4.492 lei | 97% | 105 | Echilibrat |
| Bihor | 22 | 0,40 | 70 | 4.095 lei | 88% | 104 | Echilibrat |
| Timiș | 48 | 0,74 | 129 | 5.508 lei | 119% | 104 | Echilibrat |
| Alba | 15 | 0,46 | 80 | 4.326 lei | 93% | 103 | Echilibrat |
| Bistrița-Năsăud | 11 | 0,37 | 65 | 3.942 lei | 85% | 103 | Echilibrat |
| Arad | 19 | 0,46 | 81 | 4.258 lei | 92% | 101 | Echilibrat |
| Brăila | 11 | 0,39 | 68 | 3.912 lei | 84% | 100 | Echilibrat |
| Cluj | 62 | 0,91 | 159 | 5.921 lei | 128% | 98 | Echilibrat |
| Sibiu | 27 | 0,70 | 121 | 4.942 lei | 106% | 96 | Echilibrat |
| Tulcea | 9 | 0,47 | 81 | 4.003 lei | 86% | 95 | Echilibrat |
| Brașov | 41 | 0,75 | 131 | 5.019 lei | 108% | 94 | Echilibrat |
| Buzău | 20 | 0,49 | 86 | 4.067 lei | 88% | 94 | Echilibrat |
| Harghita | 14 | 0,48 | 84 | 3.955 lei | 85% | 93 | Echilibrat |
| Giurgiu | 18 | 0,64 | 112 | 4.317 lei | 93% | 88 | Echilibrat |
| Constanța | 47 | 0,72 | 125 | 4.491 lei | 97% | 86 | Echilibrat |
| Hunedoara | 25 | 0,69 | 121 | 3.902 lei | 84% | 76 | Limitat |
| București | 288 | 1,68 | 293 | 6.730 lei | 145% | 74 | Limitat |
| Ilfov | 97 | 1,79 | 312 | 5.060 lei | 109% | 53 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).