Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Giurgiu — scor 152: doar 21 firme la 281.422 locuitori (index firme 22).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
București — scor 146: doar 569 firme la 1.716.961 locuitori (index firme 99).
Salariu net 6.730 lei — venituri peste medie.
Prahova — scor 138: doar 111 firme la 695.117 locuitori (index firme 48).
Salariu net 4.747 lei — venituri peste medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Hunedoara — scor 27: 639 firme, 17,67 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 54: 213 firme, 7,20 / 10.000 locuitori.
Gorj — scor 64: 210 firme, 6,67 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Giurgiu | 21 | 0,75 | 22 | 4.317 lei | 93% | 152 | Oportunitate mare |
| București | 569 | 3,31 | 99 | 6.730 lei | 145% | 146 | Oportunitate |
| Prahova | 111 | 1,60 | 48 | 4.747 lei | 102% | 138 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 50 | 1,04 | 31 | 4.181 lei | 90% | 137 | Oportunitate |
| Iași | 172 | 2,26 | 68 | 5.098 lei | 110% | 131 | Oportunitate |
| Ilfov | 123 | 2,27 | 68 | 5.060 lei | 109% | 130 | Oportunitate |
| Ialomița | 35 | 1,43 | 43 | 4.136 lei | 89% | 125 | Oportunitate |
| Brașov | 140 | 2,56 | 77 | 5.019 lei | 108% | 122 | Oportunitate |
| Bacău | 115 | 1,98 | 59 | 4.474 lei | 96% | 121 | Oportunitate |
| Călărași | 43 | 1,52 | 45 | 4.057 lei | 87% | 120 | Oportunitate |
| Sibiu | 101 | 2,60 | 78 | 4.942 lei | 106% | 120 | Oportunitate |
| Galați | 95 | 1,91 | 57 | 4.276 lei | 92% | 117 | Oportunitate |
| Constanța | 159 | 2,42 | 73 | 4.491 lei | 97% | 112 | Oportunitate |
| Teleorman | 51 | 1,59 | 47 | 3.822 lei | 82% | 112 | Oportunitate |
| Botoșani | 70 | 1,78 | 53 | 3.941 lei | 85% | 111 | Oportunitate |
| Tulcea | 36 | 1,86 | 56 | 4.003 lei | 86% | 111 | Oportunitate |
| Cluj | 297 | 4,37 | 131 | 5.921 lei | 128% | 110 | Oportunitate |
| Vrancea | 60 | 1,79 | 54 | 3.890 lei | 84% | 109 | Echilibrat |
| Vaslui | 69 | 1,84 | 55 | 3.929 lei | 85% | 109 | Echilibrat |
| Suceava | 148 | 2,30 | 69 | 4.071 lei | 88% | 104 | Echilibrat |
| Timiș | 278 | 4,27 | 128 | 5.508 lei | 119% | 104 | Echilibrat |
| Brăila | 60 | 2,13 | 64 | 3.912 lei | 84% | 103 | Echilibrat |
| Neamț | 104 | 2,39 | 72 | 4.013 lei | 86% | 101 | Echilibrat |
| Harghita | 69 | 2,36 | 71 | 3.955 lei | 85% | 100 | Echilibrat |
| Mureș | 179 | 3,45 | 103 | 4.492 lei | 97% | 95 | Echilibrat |
| Olt | 126 | 3,29 | 98 | 4.377 lei | 94% | 95 | Echilibrat |
| Vâlcea | 89 | 2,56 | 76 | 3.881 lei | 84% | 95 | Echilibrat |
| Maramureș | 139 | 3,07 | 92 | 4.177 lei | 90% | 94 | Echilibrat |
| Bihor | 172 | 3,12 | 93 | 4.095 lei | 88% | 91 | Echilibrat |
| Covasna | 58 | 2,90 | 87 | 3.896 lei | 84% | 90 | Echilibrat |
| Argeș | 244 | 4,28 | 128 | 4.729 lei | 102% | 89 | Echilibrat |
| Satu Mare | 122 | 3,69 | 110 | 4.094 lei | 88% | 84 | Limitat |
| Buzău | 155 | 3,83 | 115 | 4.067 lei | 88% | 82 | Limitat |
| Mehedinți | 87 | 3,72 | 111 | 3.945 lei | 85% | 80 | Limitat |
| Sălaj | 88 | 4,15 | 124 | 4.155 lei | 89% | 80 | Limitat |
| Caraș-Severin | 107 | 4,34 | 130 | 4.060 lei | 87% | 76 | Limitat |
| Alba | 163 | 5,00 | 150 | 4.326 lei | 93% | 75 | Limitat |
| Arad | 217 | 5,29 | 158 | 4.258 lei | 92% | 71 | Limitat |
| Dolj | 377 | 6,29 | 188 | 4.520 lei | 97% | 68 | Limitat |
| Gorj | 210 | 6,67 | 200 | 4.446 lei | 96% | 64 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 213 | 7,20 | 215 | 3.942 lei | 85% | 54 | Saturat |
| Hunedoara | 639 | 17,67 | 529 | 3.902 lei | 84% | 27 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).