Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Olt — scor 157: doar 81 firme la 383.280 locuitori (index firme 20).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Mehedinți — scor 153: doar 27 firme la 233.649 locuitori (index firme 11).
Salariu net 3.945 lei — venituri sub medie.
Giurgiu — scor 152: doar 67 firme la 281.422 locuitori (index firme 22).
Salariu net 4.317 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olt | 81 | 2,11 | 20 | 4.377 lei | 94% | 157 | Oportunitate mare |
| Mehedinți | 27 | 1,16 | 11 | 3.945 lei | 85% | 153 | Oportunitate mare |
| Giurgiu | 67 | 2,38 | 22 | 4.317 lei | 93% | 152 | Oportunitate mare |
| Bacău | 187 | 3,22 | 30 | 4.474 lei | 96% | 148 | Oportunitate |
| Buzău | 79 | 1,95 | 18 | 4.067 lei | 88% | 148 | Oportunitate |
| Călărași | 55 | 1,94 | 18 | 4.057 lei | 87% | 148 | Oportunitate |
| Ialomița | 53 | 2,16 | 20 | 4.136 lei | 89% | 148 | Oportunitate |
| Botoșani | 73 | 1,86 | 17 | 3.941 lei | 85% | 145 | Oportunitate |
| Teleorman | 47 | 1,46 | 14 | 3.822 lei | 82% | 145 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 57 | 2,31 | 22 | 4.060 lei | 87% | 144 | Oportunitate |
| Gorj | 115 | 3,65 | 34 | 4.446 lei | 96% | 143 | Oportunitate |
| Tulcea | 48 | 2,48 | 23 | 4.003 lei | 86% | 140 | Oportunitate |
| Vaslui | 87 | 2,32 | 22 | 3.929 lei | 85% | 139 | Oportunitate |
| Brăila | 72 | 2,56 | 24 | 3.912 lei | 84% | 136 | Oportunitate |
| Prahova | 387 | 5,57 | 52 | 4.747 lei | 102% | 135 | Oportunitate |
| Argeș | 319 | 5,60 | 52 | 4.729 lei | 102% | 134 | Oportunitate |
| Neamț | 134 | 3,09 | 29 | 4.013 lei | 86% | 134 | Oportunitate |
| Covasna | 59 | 2,95 | 28 | 3.896 lei | 84% | 132 | Oportunitate |
| Suceava | 233 | 3,63 | 34 | 4.071 lei | 88% | 131 | Oportunitate |
| Constanța | 351 | 5,35 | 50 | 4.491 lei | 97% | 129 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 204 | 4,26 | 40 | 4.181 lei | 90% | 129 | Oportunitate |
| Vrancea | 107 | 3,19 | 30 | 3.890 lei | 84% | 129 | Oportunitate |
| Arad | 211 | 5,14 | 48 | 4.258 lei | 92% | 124 | Oportunitate |
| Satu Mare | 154 | 4,66 | 43 | 4.094 lei | 88% | 123 | Oportunitate |
| Alba | 190 | 5,83 | 54 | 4.326 lei | 93% | 121 | Oportunitate |
| Vâlcea | 144 | 4,13 | 39 | 3.881 lei | 84% | 121 | Oportunitate |
| Galați | 284 | 5,72 | 53 | 4.276 lei | 92% | 120 | Oportunitate |
| Hunedoara | 158 | 4,37 | 41 | 3.902 lei | 84% | 119 | Oportunitate |
| Mureș | 344 | 6,64 | 62 | 4.492 lei | 97% | 119 | Oportunitate |
| Harghita | 144 | 4,93 | 46 | 3.955 lei | 85% | 117 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 151 | 5,10 | 48 | 3.942 lei | 85% | 115 | Oportunitate |
| Dolj | 459 | 7,66 | 72 | 4.520 lei | 97% | 114 | Oportunitate |
| Sălaj | 129 | 6,08 | 57 | 4.155 lei | 89% | 114 | Oportunitate |
| Maramureș | 307 | 6,78 | 63 | 4.177 lei | 90% | 110 | Oportunitate |
| Sibiu | 463 | 11,92 | 111 | 4.942 lei | 106% | 101 | Echilibrat |
| Bihor | 546 | 9,90 | 92 | 4.095 lei | 88% | 92 | Echilibrat |
| Brașov | 827 | 15,13 | 141 | 5.019 lei | 108% | 90 | Echilibrat |
| Timiș | 1.312 | 20,17 | 188 | 5.508 lei | 119% | 82 | Limitat |
| Iași | 1.404 | 18,45 | 172 | 5.098 lei | 110% | 81 | Limitat |
| Ilfov | 1.253 | 23,09 | 216 | 5.060 lei | 109% | 69 | Limitat |
| București | 6.412 | 37,35 | 349 | 6.730 lei | 145% | 65 | Limitat |
| Cluj | 2.647 | 38,98 | 364 | 5.921 lei | 128% | 55 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).