Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Olt — scor 148: doar 41 firme la 383.280 locuitori (index firme 27).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Gorj — scor 143: doar 42 firme la 314.685 locuitori (index firme 34).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Dolj — scor 138: doar 97 firme la 599.442 locuitori (index firme 41).
Salariu net 4.520 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olt | 41 | 1,07 | 27 | 4.377 lei | 94% | 148 | Oportunitate |
| Gorj | 42 | 1,33 | 34 | 4.446 lei | 96% | 143 | Oportunitate |
| Dolj | 97 | 1,62 | 41 | 4.520 lei | 97% | 138 | Oportunitate |
| Giurgiu | 38 | 1,35 | 34 | 4.317 lei | 93% | 138 | Oportunitate |
| Vaslui | 35 | 0,93 | 24 | 3.929 lei | 85% | 137 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 29 | 1,18 | 30 | 4.060 lei | 87% | 135 | Oportunitate |
| Galați | 75 | 1,51 | 38 | 4.276 lei | 92% | 133 | Oportunitate |
| Teleorman | 30 | 0,93 | 24 | 3.822 lei | 82% | 133 | Oportunitate |
| Călărași | 38 | 1,34 | 34 | 4.057 lei | 87% | 130 | Oportunitate |
| Suceava | 93 | 1,45 | 37 | 4.071 lei | 88% | 128 | Oportunitate |
| Bacău | 121 | 2,08 | 53 | 4.474 lei | 96% | 126 | Oportunitate |
| Mureș | 115 | 2,22 | 56 | 4.492 lei | 97% | 124 | Oportunitate |
| Neamț | 67 | 1,54 | 39 | 4.013 lei | 86% | 124 | Oportunitate |
| Botoșani | 58 | 1,48 | 38 | 3.941 lei | 85% | 123 | Oportunitate |
| Ialomița | 46 | 1,88 | 48 | 4.136 lei | 89% | 121 | Oportunitate |
| Brăila | 45 | 1,60 | 41 | 3.912 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Mehedinți | 38 | 1,63 | 41 | 3.945 lei | 85% | 120 | Oportunitate |
| Prahova | 197 | 2,83 | 72 | 4.747 lei | 102% | 119 | Oportunitate |
| Argeș | 166 | 2,91 | 74 | 4.729 lei | 102% | 117 | Oportunitate |
| Buzău | 85 | 2,10 | 53 | 4.067 lei | 88% | 114 | Oportunitate |
| Vâlcea | 64 | 1,84 | 47 | 3.881 lei | 84% | 114 | Oportunitate |
| Sălaj | 49 | 2,31 | 59 | 4.155 lei | 89% | 113 | Oportunitate |
| Vrancea | 64 | 1,91 | 49 | 3.890 lei | 84% | 113 | Oportunitate |
| Covasna | 40 | 2,00 | 51 | 3.896 lei | 84% | 111 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 64 | 2,16 | 55 | 3.942 lei | 85% | 110 | Oportunitate |
| Dâmbovița | 125 | 2,61 | 66 | 4.181 lei | 90% | 108 | Echilibrat |
| Sibiu | 154 | 3,97 | 101 | 4.942 lei | 106% | 106 | Echilibrat |
| Arad | 119 | 2,90 | 74 | 4.258 lei | 92% | 105 | Echilibrat |
| Satu Mare | 89 | 2,69 | 69 | 4.094 lei | 88% | 105 | Echilibrat |
| Iași | 341 | 4,48 | 114 | 5.098 lei | 110% | 103 | Echilibrat |
| Maramureș | 135 | 2,98 | 76 | 4.177 lei | 90% | 102 | Echilibrat |
| Brașov | 261 | 4,77 | 122 | 5.019 lei | 108% | 98 | Echilibrat |
| Tulcea | 59 | 3,05 | 78 | 4.003 lei | 86% | 97 | Echilibrat |
| Hunedoara | 107 | 2,96 | 75 | 3.902 lei | 84% | 96 | Echilibrat |
| Constanța | 272 | 4,15 | 106 | 4.491 lei | 97% | 94 | Echilibrat |
| Timiș | 396 | 6,09 | 155 | 5.508 lei | 119% | 93 | Echilibrat |
| Harghita | 103 | 3,53 | 90 | 3.955 lei | 85% | 90 | Echilibrat |
| Alba | 143 | 4,39 | 112 | 4.326 lei | 93% | 88 | Echilibrat |
| Bihor | 244 | 4,43 | 113 | 4.095 lei | 88% | 83 | Limitat |
| Cluj | 571 | 8,41 | 214 | 5.921 lei | 128% | 81 | Limitat |
| Ilfov | 357 | 6,58 | 167 | 5.060 lei | 109% | 81 | Limitat |
| București | 2.263 | 13,18 | 336 | 6.730 lei | 145% | 67 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).