Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Olt — scor 161: doar 15 firme la 383.280 locuitori (index firme 17).
Salariu net 4.377 lei — venituri apropiate de medie.
Vaslui — scor 158: doar 6 firme la 375.148 locuitori (index firme 7).
Salariu net 3.929 lei — venituri sub medie.
Gorj — scor 157: doar 16 firme la 314.685 locuitori (index firme 22).
Salariu net 4.446 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olt | 15 | 0,39 | 17 | 4.377 lei | 94% | 161 | Oportunitate mare |
| Vaslui | 6 | 0,16 | 7 | 3.929 lei | 85% | 158 | Oportunitate mare |
| Gorj | 16 | 0,51 | 22 | 4.446 lei | 96% | 157 | Oportunitate mare |
| Călărași | 8 | 0,28 | 12 | 4.057 lei | 87% | 156 | Oportunitate mare |
| Botoșani | 13 | 0,33 | 14 | 3.941 lei | 85% | 149 | Oportunitate |
| Galați | 27 | 0,54 | 23 | 4.276 lei | 92% | 149 | Oportunitate |
| Argeș | 53 | 0,93 | 40 | 4.729 lei | 102% | 145 | Oportunitate |
| Suceava | 33 | 0,51 | 22 | 4.071 lei | 88% | 144 | Oportunitate |
| Mehedinți | 10 | 0,43 | 18 | 3.945 lei | 85% | 143 | Oportunitate |
| Teleorman | 11 | 0,34 | 15 | 3.822 lei | 82% | 143 | Oportunitate |
| Ialomița | 16 | 0,65 | 28 | 4.136 lei | 89% | 139 | Oportunitate |
| Neamț | 28 | 0,64 | 28 | 4.013 lei | 86% | 135 | Oportunitate |
| Dolj | 65 | 1,08 | 47 | 4.520 lei | 97% | 133 | Oportunitate |
| Sălaj | 18 | 0,85 | 37 | 4.155 lei | 89% | 131 | Oportunitate |
| Vâlcea | 23 | 0,66 | 29 | 3.881 lei | 84% | 130 | Oportunitate |
| Buzău | 34 | 0,84 | 36 | 4.067 lei | 88% | 129 | Oportunitate |
| Caraș-Severin | 20 | 0,81 | 35 | 4.060 lei | 87% | 129 | Oportunitate |
| Giurgiu | 29 | 1,03 | 45 | 4.317 lei | 93% | 129 | Oportunitate |
| Prahova | 94 | 1,35 | 58 | 4.747 lei | 102% | 129 | Oportunitate |
| Bacău | 71 | 1,22 | 53 | 4.474 lei | 96% | 126 | Oportunitate |
| Vrancea | 29 | 0,86 | 37 | 3.890 lei | 84% | 122 | Oportunitate |
| Brăila | 26 | 0,92 | 40 | 3.912 lei | 84% | 120 | Oportunitate |
| Constanța | 92 | 1,40 | 61 | 4.491 lei | 97% | 120 | Oportunitate |
| Timiș | 157 | 2,41 | 104 | 5.508 lei | 119% | 116 | Oportunitate |
| Bistrița-Năsăud | 33 | 1,11 | 48 | 3.942 lei | 85% | 115 | Oportunitate |
| Tulcea | 23 | 1,19 | 51 | 4.003 lei | 86% | 114 | Oportunitate |
| Maramureș | 62 | 1,37 | 59 | 4.177 lei | 90% | 113 | Oportunitate |
| Mureș | 93 | 1,79 | 78 | 4.492 lei | 97% | 109 | Echilibrat |
| Covasna | 26 | 1,30 | 56 | 3.896 lei | 84% | 107 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 76 | 1,59 | 69 | 4.181 lei | 90% | 107 | Echilibrat |
| Satu Mare | 50 | 1,51 | 65 | 4.094 lei | 88% | 107 | Echilibrat |
| Sibiu | 94 | 2,42 | 105 | 4.942 lei | 106% | 104 | Echilibrat |
| Alba | 61 | 1,87 | 81 | 4.326 lei | 93% | 103 | Echilibrat |
| Bihor | 90 | 1,63 | 71 | 4.095 lei | 88% | 103 | Echilibrat |
| Brașov | 155 | 2,84 | 123 | 5.019 lei | 108% | 97 | Echilibrat |
| Arad | 88 | 2,15 | 93 | 4.258 lei | 92% | 95 | Echilibrat |
| Harghita | 53 | 1,82 | 78 | 3.955 lei | 85% | 95 | Echilibrat |
| Hunedoara | 69 | 1,91 | 82 | 3.902 lei | 84% | 92 | Echilibrat |
| Iași | 244 | 3,21 | 139 | 5.098 lei | 110% | 92 | Echilibrat |
| Cluj | 377 | 5,55 | 240 | 5.921 lei | 128% | 75 | Limitat |
| București | 1.548 | 9,02 | 390 | 6.730 lei | 145% | 59 | Saturat |
| Ilfov | 367 | 6,76 | 292 | 5.060 lei | 109% | 56 | Saturat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).