Numărul de firme raportat la populație și la puterea de cumpărare, județ cu județ.
Covasna — scor 138: doar 35 firme la 200.042 locuitori (index firme 22).
Salariu net 3.896 lei — venituri sub medie.
Harghita — scor 136: doar 58 firme la 291.950 locuitori (index firme 25).
Salariu net 3.955 lei — venituri sub medie.
Mureș — scor 125: doar 226 firme la 518.193 locuitori (index firme 55).
Salariu net 4.492 lei — venituri apropiate de medie.
Scor mare = puține firme și putere de cumpărare decentă. Un județ sărac cu puține firme are scor mai mic.
Ilfov — scor 73: 850 firme, 15,66 / 10.000 locuitori.
Constanța — scor 77: 781 firme, 11,91 / 10.000 locuitori.
Bistrița-Năsăud — scor 82: 250 firme, 8,45 / 10.000 locuitori.
Scor mic = piață aglomerată sau putere de cumpărare prea mică pentru mai multe firme.
Salariu net mediu național de referință: 4.643 lei/lună (INS 2024).
| Județ | Firme | Firme / 10.000 loc. | Index firme | Salariu net | Venit vs medie | Scor oportunitate | Verdict |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Covasna | 35 | 1,75 | 22 | 3.896 lei | 84% | 138 | Oportunitate |
| Harghita | 58 | 1,99 | 25 | 3.955 lei | 85% | 136 | Oportunitate |
| Mureș | 226 | 4,36 | 55 | 4.492 lei | 97% | 125 | Oportunitate |
| Sălaj | 77 | 3,63 | 46 | 4.155 lei | 89% | 123 | Oportunitate |
| Satu Mare | 117 | 3,54 | 45 | 4.094 lei | 88% | 122 | Oportunitate |
| Olt | 170 | 4,44 | 56 | 4.377 lei | 94% | 121 | Oportunitate |
| Neamț | 157 | 3,61 | 46 | 4.013 lei | 86% | 119 | Oportunitate |
| Bacău | 294 | 5,06 | 64 | 4.474 lei | 96% | 118 | Oportunitate |
| Botoșani | 138 | 3,51 | 44 | 3.941 lei | 85% | 118 | Oportunitate |
| Suceava | 267 | 4,16 | 52 | 4.071 lei | 88% | 115 | Oportunitate |
| Bihor | 242 | 4,39 | 55 | 4.095 lei | 88% | 114 | Oportunitate |
| Prahova | 451 | 6,49 | 82 | 4.747 lei | 102% | 113 | Oportunitate |
| Sibiu | 272 | 7,00 | 88 | 4.942 lei | 106% | 113 | Oportunitate |
| Alba | 172 | 5,28 | 66 | 4.326 lei | 93% | 112 | Oportunitate |
| Ialomița | 116 | 4,74 | 60 | 4.136 lei | 89% | 112 | Oportunitate |
| Călărași | 130 | 4,59 | 58 | 4.057 lei | 87% | 111 | Oportunitate |
| Giurgiu | 155 | 5,51 | 69 | 4.317 lei | 93% | 110 | Oportunitate |
| Teleorman | 135 | 4,20 | 53 | 3.822 lei | 82% | 108 | Echilibrat |
| Caraș-Severin | 125 | 5,07 | 64 | 4.060 lei | 87% | 107 | Echilibrat |
| Maramureș | 248 | 5,48 | 69 | 4.177 lei | 90% | 106 | Echilibrat |
| Arad | 245 | 5,97 | 75 | 4.258 lei | 92% | 105 | Echilibrat |
| Brașov | 462 | 8,45 | 106 | 5.019 lei | 108% | 105 | Echilibrat |
| Cluj | 767 | 11,29 | 142 | 5.921 lei | 128% | 105 | Echilibrat |
| Mehedinți | 116 | 4,96 | 63 | 3.945 lei | 85% | 105 | Echilibrat |
| Iași | 669 | 8,79 | 111 | 5.098 lei | 110% | 104 | Echilibrat |
| Brăila | 143 | 5,08 | 64 | 3.912 lei | 84% | 103 | Echilibrat |
| Tulcea | 109 | 5,64 | 71 | 4.003 lei | 86% | 101 | Echilibrat |
| Vaslui | 200 | 5,33 | 67 | 3.929 lei | 85% | 101 | Echilibrat |
| Timiș | 739 | 11,36 | 143 | 5.508 lei | 119% | 98 | Echilibrat |
| Vrancea | 190 | 5,67 | 71 | 3.890 lei | 84% | 98 | Echilibrat |
| Gorj | 248 | 7,88 | 99 | 4.446 lei | 96% | 96 | Echilibrat |
| Dâmbovița | 348 | 7,26 | 91 | 4.181 lei | 90% | 94 | Echilibrat |
| Vâlcea | 222 | 6,37 | 80 | 3.881 lei | 84% | 93 | Echilibrat |
| Galați | 401 | 8,07 | 102 | 4.276 lei | 92% | 91 | Echilibrat |
| București | 3.010 | 17,53 | 221 | 6.730 lei | 145% | 90 | Echilibrat |
| Argeș | 582 | 10,21 | 129 | 4.729 lei | 102% | 89 | Echilibrat |
| Buzău | 312 | 7,70 | 97 | 4.067 lei | 88% | 89 | Echilibrat |
| Hunedoara | 253 | 7,00 | 88 | 3.902 lei | 84% | 89 | Echilibrat |
| Dolj | 631 | 10,53 | 133 | 4.520 lei | 97% | 84 | Limitat |
| Bistrița-Năsăud | 250 | 8,45 | 106 | 3.942 lei | 85% | 82 | Limitat |
| Constanța | 781 | 11,91 | 150 | 4.491 lei | 97% | 77 | Limitat |
| Ilfov | 850 | 15,66 | 197 | 5.060 lei | 109% | 73 | Limitat |
Scor oportunitate = coloana reprezentativă. Combină lipsa de ofertă cu puterea de cumpărare: venit vs medie × 2/(1 + index firme/100). Peste 150 = loc real pe piață (puține firme raportat la venituri); sub 85 = piață aglomerată sau venituri prea mici. Surse: firme active cu acest CAEN / populație (INS RPL 2021), salariu net județ (INS 2024).