identitate. Intră în cont Pro
Domeniu de activitate

Cod CAEN 5210

Depozitări — ce include, cine îl are și unde.

723
firme în România
5,54 mld
lei cifră de afaceri, 2025
6.462
salariați, 2025
Rev.3
în vigoare din 2025

CAEN Rev.3: ce include codul 5210

Rev.2 și Rev.3 Codul 5210 există în ambele revizuiri, dar cu conținut parțial diferit — vezi corespondența de mai jos.

Poziție în nomenclator: Secțiunea H — Transport și depozitare › Diviziunea 52 — Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi › Grupa 521 — Depozitări

Include

Această clasă include:

  • activitatea de exploatare a spațiilor de depozitare pentru toate tipurile de mărfuri:
  • silozuri de cereale, depozite generale de mărfuri, depozite frigorifice, rezervoare (tancuri de depozitare) etc.
  • depozitarea mobilierului, care nu face parte dintr-un serviciu de mutare

Această clasă include, de asemenea:

  • depozitarea mărfurilor în zonele libere
  • congelarea prin insuflare asociată cu depozitarea și manipularea mărfurilor
  • activități de stocare a arhivelor fizice și a dosarelor pe hârtie

Exclude

Această clasă exclude:

  • stocarea energiei electrice, vezi 3516
  • stocarea combustibililor gazoși pentru alimentarea cu energie printr-o rețea, vezi 3524
  • depozitarea mobilierului ca parte a unui serviciu de mutare, vezi 4942
  • exploatarea spațiilor de parcare pentru autovehicule, vezi 5221
  • depozitarea pe timp de iarnă a rulotelor, navelor și bărcilor și depozitarea aeronavelor, vezi 5221, 5222, 5223
  • activități de exploatare a spațiilor proprii de depozitare, vezi 6820
  • inchiriere de spații libere, vezi 6820

Corespondența Rev.2 ↔ Rev.3

SensCodDenumire
Rev.2 5210 → Rev.35210Depozitări
Rev.2 5210 → Rev.33524Depozitarea gazelor, ca parte a serviciilor de furnizare
Rev.2 5210 → Rev.36310Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe

O clasă Rev.2 poate fi împărțită în mai multe clase Rev.3 și invers; corespondența arată unde se regăsesc activitățile, nu o înlocuire mecanică. Alegerea codului corect depinde de activitatea efectivă a firmei.

Sursa notelor explicative și a corespondenței: Institutul Național de Statistică, CAEN Rev.3 (note explicative, aprilie 2026; tabel de corespondență, mai 2025). Ghid: tranziția la CAEN Rev.3.

Cele mai mari firme cu CAEN 5210

După ultima cifră de afaceri raportată la Ministerul Finanțelor.

  1. 1SILOTRANS SRLConstanța1,27 mld leibilanț 2025
  2. 2IDL BUCHAREST S.R.L.Ilfov306,52 mil leibilanț 2025
  3. 3RAIL OPERATOR CEREAL SRLTimiș254,03 mil leibilanț 2025
  4. 4CBA NORD VEST SRLSatu Mare253,94 mil leibilanț 2025
  5. 5VIXON GAS SRLMunicipiul București248,62 mil leibilanț 2025
  6. 6ROD SOL AGROVEST SRLArad233,69 mil leibilanț 2025
  7. 7EUROSILOZ SATeleorman210,47 mil leibilanț 2025
  8. 8LPP LOGISTICS ROMANIA S.R.L.Ilfov195,36 mil leibilanț 2025
  9. 9FM ROMANIA SRLTimiș190,59 mil leibilanț 2025
  10. 10RUMSFELD SRLBrăila167,89 mil leibilanț 2025
  11. 11MARSAT SANeamț147,31 mil leibilanț 2025
  12. 12SEA CONTAINER SERVICES S.R.L.Constanța113,93 mil leibilanț 2025
  13. 13CEVA LOGISTICS SRLMunicipiul București106,47 mil leibilanț 2023
  14. 14TRANS CAT SRLBrașov79,63 mil leibilanț 2025
  15. 15ALMOS AGROROM SRLNeamț75,31 mil leibilanț 2025
În 2025, 480 firme cu acest cod au depus bilanț: cifră de afaceri cumulată 5,54 mld lei (în medie 11,54 mil lei pe firmă), profit net cumulat 109,25 mil lei, 6.462 salariați. Firmele fără bilanț depus și cele înregistrate în 2026 nu intră în sume.

Firme noi pe an cu acest cod

2016
39
2017
70
2018
45
2019
62
2020
55
2021
67
2022
52
2023
57
2024
51
2025
60
2026 (parțial)
40

Firmele înființate din 2025 primesc coduri CAEN Rev.3; la codurile schimbate de noua revizuire, seria are o ruptură în 2025 care ține de nomenclator, nu de piață. Firmele mai vechi care își actualizează codul rămân la anul înființării.

Distribuția include firmele înregistrate din 2008 încoace, când codificarea CAEN (Rev.2) a devenit fiabilă — firmele mai vechi păstrează adesea coduri de activitate învechite.

Distribuție pe județe

41
Ilfov80 11,1%
Constanța47 6,5%
Dolj38 5,3%
Bihor38 5,3%
Timiș30 4,1%
Iași30 4,1%
Arad28 3,9%
Cluj27 3,7%
Brașov18 2,5%
Galați17 2,4%
Prahova17 2,4%
Mureș16 2,2%
Argeș15 2,1%
Alba13 1,8%
Bacău12 1,7%
Satu Mare11 1,5%
Olt11 1,5%
Harghita10 1,4%
Teleorman10 1,4%
Sibiu10 1,4%
Giurgiu10 1,4%
Buzău9 1,2%
Ialomița9 1,2%
Suceava8 1,1%
Brăila7 1,0%
Vâlcea7 1,0%
Vrancea7 1,0%
Hunedoara7 1,0%
Tulcea6 0,8%
Gorj6 0,8%
Neamț5 0,7%
Botoșani5 0,7%
Sălaj4 0,6%
Covasna2 0,3%

Firme recente în acest domeniu

FI
FOX IT DIGITAL S.R.L.
CUI 55702541 · Iași
VS
VIASOLVERA S.R.L.
CUI 55622442 · Șeușa, comuna Ciugud
AS
ANIPECOM S.R.L.
CUI 55615739 · Târgu Neamț
SC
SEZGHIN COMPLEX S.R.L.
CUI 55584020 · Dobromir
PD
PHOENIX DORINVEST S.R.L.
CUI 55576435 · Vatra-Dornei
MX
MFB X GARAGE S.R.L.
CUI 55553946 · Timișoara
NI
NEXTA INTEGRATED LOGISTICS S.R.L.
CUI 55394050 · Sector 3 București
SF
SMART FULFILLMENT S.R.L.
CUI 55372133 · Popești-Leordeni
KC
KNL CARGO S.R.L.
CUI 55263110 · Cluj-Napoca
TS
TRADEPLUSE S.R.L.
CUI 55182155 · Sector 3 București
MC
MEXP CONSTRUCT S.R.L.
CUI 55178170 · Sector 6 București
NS
NUTRIGRID S.R.L.
CUI 55161896 · Baia Mare
CS
CITYCUBE S.R.L.
CUI 55049095 · Sector 1 București
RH
ROSHEN HUB S.R.L.
CUI 55007057 · Sector 5 București
SS
SINCAS S.R.L.
CUI 54970244 · Popești-Leordeni
SC
SPOT CC S.R.L.
CUI 54824915 · Dumbrăvița
TM
TURBO METAL S.R.L.
CUI 54802968 · Sector 3 București
DC
DLI CAPITAL S.R.L.
CUI 54772271 · Sector 3 București
FP
FYLS PARKING BOAT SERV S.R.L.
CUI 54743110 · Tulcea
PS
PUIA SI DIDINA COMBUSTIBIL S.R.L.
CUI 54691487 · Albești
ES
ECO SPORT LIFE S.R.L.
CUI 54690902 · Balotești
CH
CRDEPOTS HOLDING S.R.L.
CUI 54679076 · Dobroești
LT
LUXSPEED TRANS S.R.L.
CUI 54653939 · Poiana, comuna Negrești
VF
VERTEX FULFILMENT S.R.L.
CUI 54542787 · Sector 2 București
BS
BOXIFY STORAGE S.R.L.
CUI 54526560 · Sector 6 București
CR
CASHCORE ROMANIA S.R.L.
CUI 54425434 · Sector 2 București
MP
MEGA PREST CONSTRUCT PALL S.R.L.
CUI 54407454 · Sector 2 București
WH
WX HUB S.R.L.
CUI 54382570 · Cumpăna
BI
BOX IN DEPOT CHD S.R.L.
CUI 54277397 · Ceacu, comuna Cuza Vodă
SG
SOFILEO GROOUP S.R.L.
CUI 54259986 · Stoenești
SR
SMART RENT STORAGE S.R.L.
CUI 54029677 · Deva
BP
BUSINESS PRO MET S.R.L.
CUI 53989559 · Iași
GH
GNZ HUB S.R.L.
CUI 53970327 · Stoenești
SF
SPEEDBOX FULFILMENT S.R.L.
CUI 53897986 · Jilava
GF
GRANO FORT S.R.L.
CUI 53452333 · Constanța
DS
DEPOSMART S.R.L.
CUI 53345981 · Tunari
SS
SFERA SUPPLY S.R.L.
CUI 53298839 · Sector 4 București
EF
ELITE FULFILLMENT S.R.L.
CUI 53285405 · Cluj-Napoca
WS
WOODSTONEBUILDINGSPRO S.R.L.
CUI 53233414 · Ghidigeni
TG
TUKTERY GROUP S.R.L.
CUI 53205201 · Drobeta-Turnu Severin
BE
B.E.N. GARAGE S.R.L.
CUI 53139000 · Pitești
ND
NOMA DISTRIBUTION S.R.L.
CUI 53110187 · Sighișoara
SB
SHIP BOX S.R.L.
CUI 53100795 · Oradea
DH
DEPO HUB S.R.L.
CUI 53087491 · Baciu
PE
PRO EST METAL S.R.L.
CUI 53085326 · Sector 2 București
CH
C.H. LOGISTICS S.R.L.
CUI 53069800 · Timișoara
LB
LOGIPARC BARCANESTI S.R.L.
CUI 53052752 · Ploiești
UP
ULTRA PROF TER S.R.L.
CUI 53000109 · Sector 2 București
IS
ISLAND SHORETANKS (ROMANIA) S.R.L.
CUI 52994700 · Constanța
IS
ISTORAGE S.R.L.
CUI 52991402 · Sector 3 București
CM
COFECT METAL CONSTRUCT S.R.L.
CUI 52962482 · Poiana Mărului, comuna Ceplenița
VD
VISINOIU DISTRIBUTION & LOGISTICS S.R.L.
CUI 52954285 · Fântânele
SO
SAINT ONE S.R.L.
CUI 52845164 · Sector 2 București
DS
DEPHUB S.R.L.
CUI 52821408 · Bechet
ND
NOVA DEPO GRUP S.R.L.
CUI 52799262 · Satu Mare
ED
ECO DEPOZIT & VANZARI S.R.L.
CUI 52797636 · Craiova
US
UNIDEPOT S.R.L.
CUI 52778200 · Ofsenița, comuna Banloc
AL
ACTION LOGISTICS ROMANIA S.R.L.
CUI 52655208 · Sector 1 București
CG
CSR GREEN SHINE S.R.L.
CUI 52637058 · Săcele
NM
NEXT MOVE LOGISTICS S.R.L.
CUI 52575982 · Copăcel, comuna Hârseni

← Toate activitățile · Corespondența Rev.2 → Rev.3 · Nomenclatorul complet