identitate. Intră în cont Pro
16 ANI PE PIAȚĂ

ROM FILATURA SRL

CAEN 1310 — Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile
CUI 27369990J2015004578400Plătitor TVA din 2016TVA la încasareVerificat ANAF 01.11.2026RO e-Facturaromfilatura.roActivă
☆ Urmărește firma
Cont gratuit — primești email când se schimbă ceva la ea.
Puls fiscal 2015 → 2025 · cifră de afaceri
Cifră de afaceri · 2025
1,84mil lei
▲ 12,2% vs. 2024
Profit net · 2025
130mii lei
▼ 21,7% vs. 2024
Salariați
3
▼ 25,0% vs. 2024
Vechime
16ani
din 2010
Conducerea firmei · 1 persoană cu drept de reprezentare, din registrul comerțului
Vezi cine sunt — cont gratuit

Administratorii și reprezentanții legali, cu toate firmele în care mai apar. 3 firme pe lună gratuit, nelimitat cu Pro. Fără parolă: primești un cod pe email.

Pe scurt

ROM FILATURA SRL (CUI 27369990, nr. J2015004578400) este o societate cu răspundere limitată (SRL) activă din București, înființată în 2010. Activitatea principală: pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile (CAEN 1310). Este plătitoare de TVA din 2016. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 1,84 mil lei și 3 salariați. Starea fiscală a fost verificată la ANAF pe 01.11.2026.

În anul 2025, ROM FILATURA SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.840.274 lei. Față de anul precedent, cifra este în creștere cu 12,2%. Rezultatul net a fost un profit de 130.381 lei. Datoriile totale au crescut cu 20,2% față de anul anterior. Numărul mediu de salariați raportat a fost de 3.
✓ Fără semnale de risc evidente

Nu am identificat semnale de alertă în datele publice disponibile. Verificarea nu înlocuiește un due-diligence complet.

Date de identificare

Cod unic (CUI)
27369990
Nr. Reg. Comerțului
J2015004578400 · EUID ROONRC.J2015004578400
Cod CAEN
1310 — Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile
Trecerea la CAEN Rev.3
🔒 Vezi dacă firma și-a actualizat codurile la registru — pe Pro →
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Data înregistrării
2010-09-09 (16 ani)
Categorie de mărime
Microîntreprindere
Organ fiscal
Administraţia Sector 5 a Finanţelor Publice
Formă de proprietate
Propr.privata-capital privat autohton

Sediu și contact

Județ
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Localitate
Sector 5 Mun. Bucureşti
Adresă
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 5, STR PUCHENI
Adresa completă — gratuit, în cont · E adresa ta de acasă? Ascunde-o
Cod poștal
—
Telefon
—

Sursă: registrul contribuabililor ANAF · verificat la 2026-11-01 · despre sursele de date · cere corectarea datelor

Prezență online

verificat

Site confirmat prin CUI-ul afișat pe pagină.

Website
romfilatura.ro
Ultima schimbare
a apărut un magazin online · 17.10.2026

Date de contact preluate de pe site-ul public al firmei, confirmat prin prezența CUI-ului. Afișăm doar adrese de email pe domeniul firmei și doar telefoane fixe — nu contacte ale persoanelor.

E firma ta? Conectează fișa Google a firmei și vezi gratuit unde diferă de registrul comerțului — program, adresă, site, categorie. Te anunțăm și când Google îți modifică fișa fără să te întrebe.
Verifică fișa Google

În apropiere

7 firme

Sediul, localizat la număr din registrul OpenStreetMap, și firmele cu sediul la câteva sute de metri. La aceeași adresă mai sunt 228 firme.

100 mN1234567
  1. TERASA & GRILL PUCHENI S.R.L. · 57 m · CAEN 5611
  2. M.B.G. AMBIENT SRL · 59 m · CAEN 4333 · +19 firme la aceeași adresă
  3. DULCE SARAT FOOD SRL · 66 m · CAEN 4779 · +8 firme la aceeași adresă
  4. LIVADA LUMINIŢA S.R.L. · 69 m · CAEN 4776
  5. NOVA MASTERCLASS MARKETING S.R.L. · 79 m · CAEN 6391 · +6 firme la aceeași adresă
  6. INTELLIGENT QUALITY GLASS S.R.L. · 85 m · CAEN 2312
  7. WINDACO RESOURCES SRL · 86 m · CAEN 7020

Coordonate din OpenStreetMap (© colaboratorii OSM, ODbL). Distanțele sunt în linie dreaptă, între sedii — nu între puncte de lucru.

Situație financiară

12 aniRONEUR
Cifră de afaceri · 20251,84 mil lei▲ 12,2% față de 2024
Cifră de afaceriProfit net
460 mii920 mii1,38 mil1,84 mil2023 · cifră de afaceri: 1.671.726 lei2023 · profit net: 272.165 lei20232024 · cifră de afaceri: 1.640.871 lei2024 · profit net: 166.439 lei20242025 · cifră de afaceri: 1.840.274 lei1,84 mil2025 · profit net: 130.381 lei2025
Salariați
3▼ 25,0%
20232025
Datorii totale
614 mii lei▲ 20,2%
20232025

Poziția în sector

bilanț 2025 · față de firmele cu cifră de afaceri
Cifră de afaceri, în domeniusub mediană
CAEN 1310 · 41 firme · mai sus decât 40% dintre ele
Cifră de afaceri, în județtop 25%
Municipiul București · mai sus decât 84% dintre ele
Marjă netă, în domeniutop 25%
7,1% marjă · mai sus decât 75% dintre ele

Indicatori 2025

Marjă netă
7,1%
Creștere CA an/an
+12,2%
CA / salariat
613.425 lei
Datorii / active
37%
Rentabilitatea capitalului (ROE)
12,4%
Creștere medie anuală (2015–2025)
+2,9%/an
Grad de îndatorare
37%
Angajați, în timp
3 → 3 (2021–2025, +0%)

Z-Altman e varianta pentru firme necotate: un semnal, nu un verdict.

Bilanț pe ani sume în lei

AnCifră de afaceriProfit netMarjăDatoriiActiveCapitaluriSalariați
20251.840.274+12,2%130.381−21,7%7,1%613.7761.668.6311.054.8553
20241.640.871−1,8%166.439−38,8%10,1%510.4651.575.9391.065.4744
20231.671.726272.16516,3%617.2451.641.2801.024.0354
Încă 9 ani de istoric (2014–2022)Vezi dacă firma crește constant sau doar a avut un an bun — cu Pro.Deblochează →

Sume în lei, conform bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor (2023–2025). Ultima actualizare: 2026-11-01.

Legi noi care privesc firma asta

2

După datele publice ale firmei (cod CAEN, mărime, formă). Arată doar că legea i se aplică, nu dacă firma o respectă.

Dosare în instanță

5
Dosare în care firma apare ca parte
5
Ca pârât
2
Ca creditor
2
Data dosaruluiDosarInstanțaObiectStadiuRolul firmei
2024-11-2934073/302/2024Judecătoria Sectorul5bucurestipretenţiiFondPârât
2024-10-083307/121/2024Tribunalul Galatiprocedura insolvenţei – societăţi pe acţiuniFondCreditor
2024-07-3022201/302/2024Judecătoria Sectorul5bucuresticerere de valoare redusăFondPârât
2024-06-181952/199/2024Judecătoria Buhusivalidare poprireFondTerţ poprit
2021-09-282972/110/2021Tribunalul Bacaudeschiderea procedurii la cererea debitoruluiFondCreditor

Sursă: portalul instanțelor de judecată (portal.just.ro), interogare după denumirea firmei. Data afișată este data dosarului, nu a următorului termen. A fi parte într-un dosar nu implică nicio culpă — în multe cazuri firma este reclamant sau creditor.

Cine deține firma

Asociații și cotele de participare

Registrul comerțului nu îi publică gratuit. Îți obținem de la ONRC certificatul constatator al firmei — cu asociații și cotele lor, administratorii, capitalul social și activitățile autorizate — și ți-l trimitem pe email în cel mult o zi lucrătoare. Dacă ONRC nu-l poate elibera, îți dăm banii înapoi.

Documentul e doar pentru tine: nu îl publicăm și nu îl păstrăm mai mult de 90 de zile.

Intră în cont ca să-l ceri · 49 lei cu TVA

Firme afiliate

Societăți care au cel puțin un administrator comun cu aceasta, conform datelor publicate de ONRC. Legătura e între firme — persoanele nu sunt afișate.

2 firme afiliate · 1 în dizolvare, procedură sau radiate

FirmăCUIStare
CONFIROX SRL16690560radiată
ELLINROM COTTON TEXTIL SRL27208942în funcțiune

Firma are 1 persoană cu drept de reprezentare înregistrate la registrul comerțului. Vezi cine sunt.

Grupul din spatele firmei

Face parte dintr-un grup de 7 firme legate prin administratori sau asociați comuni, în 3 județe: 2 active, cifră de afaceri cumulată 1,84 mil lei, 3 salariați, 1 radiată sau în procedură. Vezi firmele afiliate direct.

Grupul e calculat din datele ONRC, fără persoanele care administrează peste 60 de firme (lichidatori, contabili, domicilieri). Persoanele nu sunt afișate.

Firme similare

Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile · Municipiul București

Cât de aglomerată e piața asta? Vezi analiza pe județe →

Istoric în registrul comerțului

16

Modificări consemnate în datele publicate de ONRC, urmărite de noi din 2015 încoace.

Registrul comerțului consemnează 16 modificări pentru această firmă din 2015 până azi. Cea mai recentă: radiere din set, în instantaneul ONRC din 2026-04-03.

🔒 Cronologia completă e pe Pro — fiecare schimbare de denumire, sediu și stare, cu data ei: exact firul pe care îl cauți când verifici un partener. Deblochează →

Întrebări despre ROM FILATURA SRL

Este ROM FILATURA SRL o firmă activă?

Da. ROM FILATURA SRL este activă, nu e inactivă fiscal și nu e radiată (verificare ANAF din 01.11.2026).

Este ROM FILATURA SRL plătitoare de TVA?

Da, ROM FILATURA SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 27.06.2016 și aplică sistemul TVA la încasare (verificare ANAF din 01.11.2026). Codul de TVA este RO27369990.

Ce cifră de afaceri are ROM FILATURA SRL?

În 2025, ROM FILATURA SRL a avut o cifră de afaceri de 1.840.274 lei, în creștere cu 12,2% față de 2024, și un profit net de 130.381 lei. Sursa: situațiile financiare anuale publicate de Ministerul Finanțelor.

Câți angajați are ROM FILATURA SRL?

În 2025, ROM FILATURA SRL a raportat un număr mediu de 3 salariați, conform situațiilor financiare anuale.

Este ROM FILATURA SRL în insolvență?

Nu am găsit niciun dosar de insolvență în care ROM FILATURA SRL să fie debitoare, pe portalul instanțelor (portal.just.ro), la verificarea din 22.09.2026.

Are ROM FILATURA SRL procese în instanță?

Da, ROM FILATURA SRL apare în 5 dosare pe portalul instanțelor (portal.just.ro), ca parte în orice calitate. Lista e în secțiunea „Dosare în instanță”.

Are ROM FILATURA SRL datorii la ANAF?

ROM FILATURA SRL nu apare pe lista ANAF a contribuabililor cu obligații fiscale restante publicată pentru 30.06.2026. Lista cuprinde doar datoriile peste pragurile stabilite de ANAF.

Unde are sediul ROM FILATURA SRL?

Sediul social declarat al ROM FILATURA SRL este în MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 5, STR PUCHENI.

Ce activitate are ROM FILATURA SRL?

Activitatea principală declarată a ROM FILATURA SRL este „Pregătirea fibrelor și filarea fibrelor textile” (cod CAEN 1310).

Când a fost înființată ROM FILATURA SRL?

ROM FILATURA SRL a fost înregistrată pe 09.09.2010, cu numărul de ordine în registrul comerțului J2015004578400.

Răspunsuri generate automat din datele publice de mai sus (ANAF, Ministerul Finanțelor, portal.just.ro). Au caracter informativ; sursa oficială rămâne registrul care le publică.

E firma ta? Urmărește-o gratuit — afli imediat ce se schimbă în datele ei publice — și pune ecusonul pe site-ul tău, ca dovadă că datele sunt publice și verificabile.
Creează cont gratuit
Ecuson pentru site-ul firmei — arată clienților că datele tale sunt publice și verificabile
ROM FILATURA SRL — ecuson

Copiază codul în pagina ta (subsol, „Despre noi", pagina de contact). Starea din ecuson se actualizează singură.

Reprezinți această firmă și vrei corectarea sau ștergerea datelor? →

Politica de utilizare identitate.ro: textele, structura, rapoartele și datele acestui site nu pot fi extrase sistematic (scraping, roboți, browsere automate) și nici folosite pentru a dezvolta, antrena, îmbunătăți sau compara un produs ori serviciu similar sau concurent, nici copiate și republicate. Ne rezervăm drepturile de extragere de text și date (art. 4 din Directiva (UE) 2019/790). Indexarea de către motoarele de căutare este permisă. Asistenții AI pot cita fragmente scurte, cu atribuire („Identitate.ro, pe baza datelor ONRC, ANAF și Ministerului Finanțelor”) și cu link către pagina sursă. Utilizarea personală și profesională obișnuită este permisă. Termeni completi: https://identitate.ro/termeni#utilizare-concurentiala Usage policy of identitate.ro: the text, structure, reports and data of this site may not be extracted systematically (scraping, bots, automated browsers) or used to develop, train, improve or benchmark a similar or competing product or service, nor copied and republished. Text and data mining rights are reserved (Art. 4 of Directive (EU) 2019/790). Search engine indexing is allowed. AI assistants may quote short excerpts with attribution ("Identitate.ro, based on data from ONRC, ANAF and the Ministry of Finance") and a link to the source page. Ordinary personal and professional use is allowed. Full terms: https://identitate.ro/termeni#utilizare-concurentiala